There are a total of 103 bills of lading on file for Xiamen Haitang Shuxia Culture Media between May 19th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 103 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 103 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 103 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 19th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 100 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Xiamen Haitang Shuxia Culture Media, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Xiamen Haitang Shuxia Culture Media in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRADE | May 2026 | 78 | 74 |
| Jan 2026 | 7 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Haitang Shuxia Culture Media.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN GREENDECO CO.,LTD | Apr 2026 | 308 | 7 |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 69 | 9 |
| XIAMEN GREY RABBIT FISH TECH | May 2026 | 298 | 78 |
| XIAMEN GUANGPU ELECTRONICS CO LTD | Feb 2026 | 1,697 | 2 |
| XIAMEN GUAXIONG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 329 | 52 |
| XIAMEN GULONG IMPORT & EXPORT COMPA | Mar 2026 | 309 | 1 |
| XIAMEN GUORUI HENGSHENG ADVANCED MATERIALS CO., LTD. | May 2025 | 126 | 0 |
| XIAMEN GUOTI TRADING | May 2026 | 710 | 273 |
| XIAMEN HAIDA CO LTD | May 2026 | 324 | 8 |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | Jan 2026 | 692 | 0 |
| XIAMEN HAIXIA INVESTMENT COMPANY | Apr 2026 | 560 | 5 |
| XIAMEN HAIXIA SUPPLY CHAIN DEVELOPM | May 2026 | 112 | 3 |
| XIAMEN HAIXING AGGREGATION TRADING | Apr 2026 | 193 | 80 |
| XIAMEN HAIXINGCHENG TRADING CO LTD | May 2026 | 121 | 7 |
| XIAMEN HAIXUN UNITED E-BUSINESS CO | May 2026 | 114 | 64 |
| XIAMEN HANGQING AUTOMOTIVE PARTS CO | Aug 2025 | 166 | 0 |
| XIAMEN HANKA HOME INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 1,050 | 20 |
| XIAMEN HAO SI XIN BO JIA JU CO | Mar 2025 | 244 | 0 |
| XIAMEN HAOLIYUAN BAMBOO PRODUCTS CO | May 2026 | 167 | 5 |
| XIAMEN HAOLIYUAN INDUSTRY & TRADE C | Feb 2025 | 90 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32115467 | AMZDCN26XGEPFQQH | 17E | House Bill | AMZD | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 447 CTN | 7,915 KG | GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRADE | XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | WOMEN TOPS WOMEN'S COVER UP WOMEN'S DRESSES WOMEN'S T-SHIRT WOMENS TANK TOP WOMEN'S TWO PIECE SET WOMENS CARDIGA | ||
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32115483 | AMZDCN26BDNC3OJH | 17E | House Bill | AMZD | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 234 CTN | 3,913 KG | Pier to Pier | GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRADE | XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | WOMEN TOPS WOMEN'S DRESSES WOMEN'S SKIRTS WOMEN'S T-SHIRT WOMENS TANK TOP WOMEN'S TWO PIECE SET WOMENS CARDIGA | |
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32115388 | AMZDCN26BMOPNHGS | 17E | House Bill | AMZD | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 464 CTN | 8,441 KG | GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRADE | XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | WOMEN TOPS WOMEN'S DRESSES WOMEN'S T-SHIRT WOMENS TANK TOP WOMEN'S TWO PIECE SET WOMEN'S TROUSERS WOMENS CARDIGA | ||
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32115465 | AMZDCN26LIFH67N2 | 17E | House Bill | AMZD | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 279 CTN | 4,791 KG | GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRADE | XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | WOMEN TOPS WOMEN'S DRESSES WOMEN'S SKIRTS WOMEN'S T-SHIRT WOMEN'S TROUSERS WOMENS TANK TOP WOMENS CARDIGA | ||
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32115447 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26EO6GSUKN |
| Manifest Number | 558521 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MACKENZIE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8690 KG |
| Weight in KG | 8,690 KG |
| Quantity | 492 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BSIU9719883 |
| Commodity Description |
WOMEN'S DRESSES WOMEN'S SKIRTS WOMEN'S T-SHIRT WOMEN'S TROUSERS WOMENS TANK TOP WOMENS CARDIGA WOMEN'S TWO PIECE SET |
| Shipper Name | GUANGDONG TIANLIN ECONOMIC AND TRAD |
|---|---|
| Address Line 1 | E CO., LTDNO.67,HONGLOU ROAD,TANWEI |
| Address Line 2 | GUANGZHOU GUANGZHOU LIWAN |
| City | DISTRICT |
| State Province | GU |
| Zip Code | 510145 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD. C/O FBA6120 CLINKER DRIV |
| Address Line 2 | E, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | BSIU9719883 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250878506 |
| Seal Number 1 | A4250878506 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S DRESSES WOMEN'S SKIRTS WOMEN'S T-SHIRT WOMEN'S TROUSERS WOMENS TANK TOP WOMENS CARDIGA WOMEN'S TWO PIECE SET |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 74 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 29 | 2026-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 103 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Haitang Shuxia Culture Media that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 6120 CLINKER DRI VE, JURUPA VALLEY CA 92509 US | 2026-05-23 | 21 |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | RD MORENO VALLEY CA 92551 US | 2026-01-08 | 18 |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-05-20 | 12 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-05-23 | 6 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-05-20 | 6 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-02-27 | 3 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-04-15 | 1 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-01-20 | 1 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-04-22 | 1 | |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | 2026-05-20 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||