There are a total of 187 bills of lading on file for YAO - I VIetnam Company Limited between June 3rd, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 187 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 187 |
|---|---|
| Shipper Records | 187 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 3rd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with YAO - I VIetnam Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with YAO - I VIetnam Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OREGON TOOL, INC. | May 2026 | 4,144 | 55 |
| NORMARK INNOVATIONS | May 2026 | 1,936 | 22 |
| BABOLAT VS NORTH AMERICA INC | May 2026 | 2,254 | 17 |
| TRAILS TO TRADE | Oct 2025 | 169 | 12 |
| ROGER CLEVELAND GOLF CO INC | May 2026 | 5,520 | 12 |
| TENNIS WAREHOUSE | May 2026 | 399 | 9 |
| CMD PRODUCTS WAREHOUSE | Dec 2021 | 52 | 9 |
| KLIPPER USA INC. | Feb 2026 | 78 | 8 |
| NORMARK CANADA INC. | May 2026 | 185 | 6 |
| RED RIVER LURES LLC | Apr 2026 | 46 | 5 |
| GUTERMAN INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 15 | 5 |
| CMD PRODUCTS | Feb 2026 | 41 | 4 |
| GEARBOX INC | May 2026 | 148 | 2 |
| YONEX CORP | May 2026 | 1,396 | 1 |
| SEAWORX FISHING | Mar 2026 | 32 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| MASTER ATHLETICS,LLC | Mar 2026 | 73 | 1 |
| Aug 2024 | 3 | 1 | |
| HEAD CANADA INC. | May 2026 | 370 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YAO - I VIetnam Company Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| YANYANG (SHANGHAI) TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 78 | 0 |
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| YAO | Apr 2025 | 115 | 0 |
| YAO GUANG INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 122 | 4 |
| YAO I FABRIC CO., LTD | May 2026 | 735 | 5 |
| YAO IMPORTS INC | Apr 2026 | 645 | 1 |
| YAO JIANG | Oct 2025 | 110 | 0 |
| YAO YEE TRADING INC | Apr 2026 | 298 | 7 |
| YAO ZHONG WANG CO., LTD | Oct 2025 | 133 | 0 |
| YAOBANG INC | Sep 2023 | 362 | 0 |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | May 2026 | 197 | 10 |
| YAODUYUAN INC | May 2026 | 192 | 52 |
| YAOFANG | Feb 2025 | 115 | 0 |
| YAOFENG TRADING CO., LIMITED | Jul 2024 | 440 | 0 |
| YAOFU RONG E-COMMERCE | May 2026 | 63 | 39 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | OOLU2168232450 | CHSL550530472HCM | 011E | House Bill | CHSL | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 1,037 PKG | 11,291 KG | House to House | YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | OREGON TOOL, INC. | TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700062237 40 PLTS 1037 CTNS | |
| 2026-05-18 | OOLU2168383020 | CHSL550241738HCM | 011E | House Bill | CHSL | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 1,126 PKG | 12,038 KG | House to House | YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | OREGON TOOL, INC. | TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700061933 40 PLTS 1126 CTNS | |
| 2026-05-18 | OOLU2168203600 | CHSL550241737HCM | 011E | House Bill | CHSL | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 969 PKG | 11,249 KG | House to House | YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | OREGON TOOL, INC. | TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700061930 40PLTS 969 CTNS | |
| 2026-05-08 | COSU6448866570 | CHSL549341792HCM | 037E | House Bill | CHSL | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 402 PKG | 4,533 KG | Container Station | YAO-I VIET NAM COMPANY | OREGON TOOL, INC. | TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700061929 16PLTS 402 CTNS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | OOLU2168223940 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL550092015HCM |
| Manifest Number | 558591 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945904 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER VIET NAM PORTS (55200) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10776 KG |
| Weight in KG | 10,776 KG |
| Quantity | 948 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9075862 |
| Commodity Description |
TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700062258 36 PLTS 948 CTNS |
| Shipper Name | YAO-I VIET NAM COMPANY LIMITTED |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.10 STREET 32, VSIP II-A INDUSTRI |
| Address Line 2 | PARK,VINH TAN WARD |
| City | HO CHI MINH CITY |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | OREGON TOOL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4909 SE INTERNATIONAL WAY |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 97222 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU9075862 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKVD8245 |
| Seal Number 1 | OOLKVD8245 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | TRIMMER LINE HS CODE 391690 4700062258 36 PLTS 948 CTNS |
| Marks and Numbers 1 | OREGON PART NUMBER QTY DESCRIPTION MADE IN VIETNAM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 71 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 67 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-04-16 |
| Oakland, California | 14 | 2026-03-03 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-04-04 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-06-10 |
| Houston, Texas | 2 | 2021-04-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 128 | 2026-05-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 24 | 2026-05-23 |
| Tan Cang Vietnam | 18 | 2025-09-11 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2026-04-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2025-03-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-06-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-02-15 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 1 | 2024-11-06 |
| Singapore Singapore | 1 | 2022-11-29 |
| Pusan South Korea | 1 | 2021-04-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for YAO - I VIetnam Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | NO. 10 VSIP II-A STREET NO.32, VIET INDUSTRIAL PARK II-A, VINH TAN WARD VINH TAN WARD, HO C VN | 2026-04-30 | 9 |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | NO.10 VSIP II-A STREET NO. 32, VIETNAM - SINGAPORE INDUSTRIAL PARK BAC TAN UYEN DISTRI VN | 2025-06-10 | 8 |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2026-05-18 | 7 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2025-10-09 | 2 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2025-08-21 | 2 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2026-03-03 | 2 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2025-06-19 | 2 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2026-05-07 | 2 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2026-04-02 | 1 | |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | 2025-07-23 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YAO - I VIetnam Company Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||