There are a total of 197 bills of lading on file for Yaode Plastic Manufactory Limited between July 10th, 2020 and May 8th, 2026.
Of those 197 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 197 |
|---|---|
| Shipper Records | 208 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 10th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 46 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Yaode Plastic Manufactory Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Yaode Plastic Manufactory Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CENTRIC BEAUTY LLC | May 2026 | 1,998 | 184 |
| COSCO SHIPPING LOGISTICS | May 2026 | 35,814 | 4 |
| CENTRIC CANADA APPAREL & ACCESSORIE | May 2026 | 1,143 | 3 |
| CENTRIC BRANDS INC | May 2026 | 20,437 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yaode Plastic Manufactory Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| YAO | Apr 2025 | 115 | 0 |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 187 | 19 |
| YAO GUANG INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 122 | 4 |
| YAO I FABRIC CO., LTD | May 2026 | 735 | 5 |
| YAO IMPORTS INC | Apr 2026 | 645 | 1 |
| YAO JIANG | Oct 2025 | 110 | 0 |
| YAO YEE TRADING INC | Apr 2026 | 298 | 7 |
| YAO ZHONG WANG CO., LTD | Oct 2025 | 133 | 0 |
| YAOBANG INC | Sep 2023 | 362 | 0 |
| YAODUYUAN INC | May 2026 | 192 | 52 |
| YAOFANG | Feb 2025 | 115 | 0 |
| YAOFENG TRADING CO., LIMITED | Jul 2024 | 440 | 0 |
| YAOFU RONG E-COMMERCE | May 2026 | 63 | 39 |
| YAOHUA IMP AND EXP CO., LIMITED | Jan 2026 | 76 | 0 |
| YAOPACK ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 1,396 | 40 |
| YAOQIAN CO.,LTD. | Apr 2025 | 114 | 0 |
| YAOQIN (HK) INTERNATIONAL TRADING CO., LIMITED | Mar 2025 | 279 | 0 |
| YAOWONG INC | Feb 2026 | 338 | 0 |
| YAOYU TRADING | May 2026 | 251 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 | OOLU2166893550 | 162E | Regular Bill | OOLU | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-04-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15,875 CTN | 88,631 KG | House to House | YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | CENTRIC BEAUTY LLC | C - AIR INTERNATIONAL INC. | WICKED ASST OZ BODY WASH | |
| 2026-03-25 | OOLU2166669210 | 121E | Regular Bill | OOLU | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 20,998 CTN | 73,283 KG | House to House | YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | CENTRIC BEAUTY LLC | C - AIR INTERNATIONAL INC. | HARRY POTTER BODYWASH OZ;STITCH BODY WASH SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL PO# ITEM# HPH... | |
| 2026-03-17 | OOLU2166072831 | 008E | Regular Bill | OOLU | 9949728 | OOCL SUNFLOWER | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 6,004 CTN | 20,413 KG | House to House | YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | CENTRIC BEAUTY LLC | C - AIR INTERNATIONAL INC. | SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL PO# ITEM# QFHBAZA DESCRIPTION: BLUEY OZ. BODY WASH | |
| 2026-03-05 | OOLU2166335780 | 082E | Regular Bill | OOLU | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 10,063 CTN | 38,218 KG | House to House | YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | CENTRIC BEAUTY LLC | C - AIR INTERNATIONAL INC. | CRAYOLA DROPZ - ADDITIONAL DROPZ COLORS SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL PO# ITEM# CSHBA... | |
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | OOLU2167210770 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392495 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 083E |
| IMO # | 9486087 |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15606 KG |
| Weight in KG | 15,606 KG |
| Quantity | 2827 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MAGU4873276 |
| Commodity Description |
SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL PO# ITEM# CSHBAZA DESCRIPTION: CRAYOLA DROPZ - ADDITIONAL DROPZ COLORS |
| Shipper Name | YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 16F,KOWLOON BUILDING 555 NATHAN ROA |
| Address Line 2 | HONG KONG . |
| Address Line 3 | HONG KONG, CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13924799996 |
| Consignee Name | CENTRIC BEAUTY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 5TH AVE 6TH FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7862231 |
| Notify Party Name | C - AIR INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2015 MANHATTAN BEACH BLVD SUITE 10 |
| Address Line 2 | REDONDO BEACH CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | CENTRIC BRANDS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 5TH AVENUE 6TH FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | MAGU4873276 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYL2332 |
| Seal Number 1 | OOLKYL2332 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL PO# ITEM# CSHBAZA DESCRIPTION: CRAYOLA DROPZ - ADDITIONAL DROPZ COLORS |
| Additional Cargo 1 | PO# ITEM# SMHBAZA DESCRIPTION: SPIDERMAN OZ. -IN- MANUFACTORY: SHANTOU CITY EGG BATH & BODY CARE COSMETICS CO., LTD.HOUXI INDUSTRIAL ZONE, DUTING VILLAGE, LIANXIA |
| Additional Cargo 2 | TOWN, CHENGHAI DISTRICT, , SHANTOU, GUANGDONG, CHINA C&ENO. |
| Marks and Numbers 1 | CENTRIC BEAUTY LLC CB PO# : STYLE # UPC# DESCRIPTION: CASE PACK: CARTON______ |
| Marks and Numbers 2 | OF _ LOT # SIDE MARK CENTRIC BEAUTY LLC LABEL: STYLE # CASE PACK: |
| Marks and Numbers 3 | CARTON DIMENSION L X W X H INCHES N.W.: LBS G.W.: LBS |
| Marks and Numbers 4 | MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 97 | 2026-03-04 |
| Long Beach, California | 80 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2026-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 194 | 2026-05-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2025-06-16 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-08-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yaode Plastic Manufactory Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 16 F, KOWLOON BUILDING, 555 NATHAN ROAD, MONGKOK, KOWLOON, HONG KONG. | 2026-05-01 | 94 |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 16F,KOWLOON BUILDING 555 NATHAN ROA HONG KONG . HONG KONG, CHINA | 2026-05-09 | 42 |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2026-03-04 | 10 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2026-03-04 | 10 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2025-10-31 | 3 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2026-02-23 | 1 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2026-02-23 | 1 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2025-04-21 | 10 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2025-02-07 | 10 | |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | 2024-07-24 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yaode Plastic Manufactory Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 45 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||