There are a total of 735 bills of lading on file for YAO I Fabric Co., Ltd between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 735 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 735 |
|---|---|
| Shipper Records | 746 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YAO I FABRIC CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with YAO I Fabric Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with YAO I Fabric Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OREGON TOOL, INC. | May 2026 | 4,144 | 56 |
| TRAILS TO TRADE | Oct 2025 | 169 | 28 |
| NORMARK INNOVATIONS | May 2026 | 1,936 | 14 |
| NORMARK CANADA INC. | May 2026 | 185 | 12 |
| HALO INNOVATIONS,INC. | May 2026 | 2,096 | 12 |
| ROGER CLEVELAND GOLF CO INC | May 2026 | 5,520 | 10 |
| TENNIS WAREHOUSE | May 2026 | 399 | 8 |
| SEAWORX FISHING | Mar 2026 | 32 | 6 |
| RED RIVER LURES LLC | Apr 2026 | 46 | 6 |
| WRD GLASS TOOLS INC. | Aug 2025 | 63 | 4 |
| GLV INTERNATIONAL (1995) LTD | May 2026 | 3,117 | 3 |
| BLOUNT, INC. | Oct 2025 | 6,862 | 3 |
| LASERFIBRE LLC | Jul 2024 | 17 | 2 |
| KLIPPER USA INC. | Feb 2026 | 78 | 2 |
| ATLAS INTERNATIONAL | May 2026 | 3,024 | 2 |
| WEMI SPORTS | Apr 2025 | 105 | 1 |
| RBI | May 2026 | 95 | 1 |
| NORMARK INC | May 2026 | 665 | 1 |
| Jun 2021 | 1 | 1 | |
| HALO DREAM, INC. | May 2026 | 521 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YAO I Fabric Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAIR CO LTD | May 2026 | 320 | 5 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| YANYANG (SHANGHAI) TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 78 | 0 |
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| YAO | Apr 2025 | 115 | 0 |
| YAO - I VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 187 | 19 |
| YAO GUANG INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 122 | 4 |
| YAO IMPORTS INC | Apr 2026 | 645 | 1 |
| YAO JIANG | Oct 2025 | 110 | 0 |
| YAO YEE TRADING INC | Apr 2026 | 298 | 7 |
| YAO ZHONG WANG CO., LTD | Oct 2025 | 133 | 0 |
| YAOBANG INC | Sep 2023 | 362 | 0 |
| YAODE PLASTIC MANUFACTORY LIMITED | May 2026 | 197 | 10 |
| YAODUYUAN INC | May 2026 | 192 | 52 |
| YAOFANG | Feb 2025 | 115 | 0 |
| YAOFENG TRADING CO., LIMITED | Jul 2024 | 440 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | EGLV003600127848 | BANQ1072029760 | 003E | House Bill | BANQ | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-03-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 323 CTN | 1,856 K | YAO I FABRIC | NORMARK INNOVATIONS | NORMARK INNOVATIONS | FISHING LINE PLTS = CTNS H.S. CODE: . | |
| 2026-02-25 | EGLV003600094516 | BANQ1071877051 | 005E | House Bill | BANQ | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-02-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 215 CTN | 1,144 K | House to House | YAO I FABRIC | NORMARK INNOVATIONS | NORMARK INNOVATIONS | FISHING LINE PLTS = CTNS H.S. CODE: . |
| 2026-01-21 | EGLV003501661812 | BANQ1071365408 | 008E | House Bill | BANQ | 9935284 | EVER MILD | 2026-01-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 568 CTN | 4,316 K | Container Station | YAO I FABRIC | NORMARK INNOVATIONS | NORMARK INNOVATIONS | FISHING LINE PLTS = CTNS H.S. CODE: . |
| 2025-12-24 | ONEYTPEF85703600 | TECBTCSE25100045 | 071E | House Bill | TECB | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2025-12-23 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 11 CTN | 204 K | House to House | YAO I FABRIC | SEAWORX FISHING | SEAWORX FISHING | FISHING LINE HS CODE# . . . . . . . |
| Run Date | 2026-03-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-09 |
| Trade Update Date | 2026-02-19 |
| Master BOL # | EGLV003600161922 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1072029889 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAGIC |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAIPEI |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 520 K |
| Weight in KG | 520 KG |
| Quantity | 64 CTN |
| Volume | 3 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU5589518 |
| Commodity Description |
FISHING LINE PLT = CTNS H.S. CODE: . |
| Shipper Name | YAO I FABRIC CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.334, SEC. 6 ZHANGMEI ROAD |
| Address Line 2 | HEMEI TOWNSHIP 508 TW |
| Consignee Name | NORMARK INNOVATIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6105 YELLOW CIRCLE EXTENSION SUITE |
| Address Line 2 | 100 |
| Address Line 3 | MINNETONKA MN 55343 US |
| Notify Party Name | NORMARK INNOVATIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6105 YELLOW CIRCLE EXTENSION SUITE |
| Address Line 2 | 100 |
| Address Line 3 | MINNETONKA MN 55343 US |
| Container Number | EMCU5589518 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNAC7694 |
| Seal Number 1 | EMCNAC7694 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FISHING LINE PLT = CTNS H.S. CODE: . |
| Marks and Numbers 1 | NORMARK CORP. C NO. ORDER NO. MADE IN TAIWAN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 319 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 211 | 2025-05-29 |
| Tacoma, Washington | 63 | 2024-11-05 |
| Oakland, California | 59 | 2022-07-19 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2025-12-24 |
| Seattle, Washington | 24 | 2025-04-01 |
| New York, New York | 18 | 2015-11-13 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2022-04-07 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2024-07-15 |
| Miami, Florida | 3 | 2018-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 269 | 2021-02-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 212 | 2026-04-09 |
| Vung Tau Vietnam | 89 | 2025-06-09 |
| Shilong China (Taiwan) | 80 | 2025-07-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 46 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 19 | 2020-07-02 |
| All Other Viet Nam Ports | 5 | 2023-09-15 |
| Singapore Singapore | 5 | 2023-01-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2022-10-13 |
| Pusan South Korea | 2 | 2015-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for YAO I Fabric Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YAO-I FABRIC CO., LTD | NO.334, SEC.6, CHANG MEI ROAD,HOMI, CHANGHUA HSIEN, TW | 2025-04-17 | 77 |
| YAO I FABRIC CO LTD | NO. 334 SEC 6,CHANG MEI ROAD, HOMEI CHANG HUA 508 TW | 2025-01-30 | 64 |
| YAO I FABRIC CO., LTD | 2023-09-15 | 52 | |
| YAO I FABRIC CO LTD | 2020-05-14 | 46 | |
| YAO-I FABRIC CO., LTD | 2021-08-30 | 41 | |
| YAO I FABRIC CO., LTD | 2024-09-11 | 39 | |
| YAO I FABRIC CO.,LTD | 2023-04-14 | 34 | |
| YAO I FABRIC CO LTD | 2018-11-09 | 32 | |
| YAO I FABRIC CO. LTD | 2016-06-29 | 28 | |
| YAO I FABRIC CO LTD | 2016-09-15 | 21 |
Below are the top 3 phone numbers on file for YAO I Fabric Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-20 | 6 | |
| 2022-07-20 | 6 | |
| 2020-10-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||