There are a total of 81 bills of lading on file for YIWU Huiyi Import And Export between July 28th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 81 bills of lading, 32 were within the past 30 days and 65 were within the past 90 days.
| Total Records | 81 |
|---|---|
| Shipper Records | 81 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 28th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 32 |
| Records in Last 90 Days | 65 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with YIWU Huiyi Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with YIWU Huiyi Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 3,256 | 13 |
| AFSEN LIMITED | May 2026 | 812 | 9 |
| KYMATOLOGY GUILD INC | May 2026 | 45 | 8 |
| HANDAN LESI IMP&EXP TRADING CO. | May 2026 | 500 | 7 |
| AEROBLITZ LLC | May 2026 | 252 | 5 |
| TERRAVEX LLC | Apr 2026 | 59 | 4 |
| KM DISTRIBUTION USA CORP. | Apr 2026 | 140 | 4 |
| BOYO TRADING INC | May 2026 | 73 | 4 |
| ASTRAVION TECHNOLOGIES INC | May 2026 | 86 | 4 |
| CHOSMO LIMITED | May 2026 | 44 | 3 |
| SOLARZINC INC | Apr 2026 | 51 | 2 |
| LUNETRA DYNAMICS INC | Apr 2026 | 144 | 2 |
| May 2026 | 10 | 2 | |
| SDS INTERNATIONAL TRADING INC | Apr 2026 | 3,439 | 1 |
| OMNILINK TRADEWORKS INC | May 2026 | 12 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Huiyi Import And Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU HUAYU IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 333 | 14 |
| YIWU HUHE TRADE CO.,LIMITED | Oct 2025 | 127 | 0 |
| YIWU HUHUANG TRADING | May 2026 | 192 | 155 |
| YIWU HUIJIA TECHNOLOGY CO., LTD | Aug 2025 | 461 | 0 |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | May 2026 | 482 | 108 |
| YIWU HUIQING IMPORT AND EXPORT CO | Sep 2025 | 155 | 0 |
| YIWU HUITIAN E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 86 | 9 |
| YIWU HUITONG SUPPLY CHAIN MANAGEMEN | May 2026 | 363 | 75 |
| YIWU HUIXIAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 235 | 14 |
| YIWU HUIXIANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 751 | 13 |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | May 2026 | 108 | 24 |
| YIWU IDEA LEATHER CO., LTD. | Feb 2024 | 214 | 0 |
| YIWU IDEAL DECOR MATERIALS CO., LTD | Apr 2026 | 106 | 2 |
| YIWU INDERO IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 747 | 2 |
| YIWU INWELL CRAFT&GIFT CO LTD | May 2026 | 412 | 5 |
| YIWU J&Z TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 1,012 | 11 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6450581090 | SDZHSE26040277 | 1262E | House Bill | SDZH | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 550 CTN | 13,950 K | House to House | YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | AFSEN LIMITED | SWITCH CASE PLASTIC BRACKET SEAT CUSHION M ETAL CLIPS SALAD BOW | |
| 2026-05-27 | MATS3521970000 | ZJKYSC2605090030 | 255E | House Bill | ZJKY | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 880 CTN | 13,500 KG | Container Yard | YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | CHOSMO LIMITED | CHOSMO LIMITED | PAPER FLOWER PLASTIC BOX ICE TRAY | |
| 2026-05-25 | YMJAW232667162 | NUOHSC2605040008 | 248E | House Bill | NUOH | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 290 CTN | 5,500 KG | House to House | YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT | PLASTIC BOOK END TISSUE BOX | |
| 2026-05-25 | OOLU8882013630 | ZJKYSC2605030014 | 109E | House Bill | ZJKY | COSCO TAICANG | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 349 CTN | 6,500 KG | House to House | YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT | PLASTIC FILE FOLDER TISSUE BOX | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | OOLU8882088700 |
|---|---|
| House BOL # | ZJKYSC2605050010 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZJKY |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6000 KG |
| Weight in KG | 6,000 KG |
| Quantity | 315 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU8524929 |
| Commodity Description |
PLASTIC BOTTLE TISSUE BOX |
| Shipper Name | YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 8211, ROOM 7, BUILDING 5, LIWAI |
| Address Line 2 | GAN VILLAGE, SUXI TOWN, YIWU CITY, |
| Address Line 3 | JINHUA CITY, ZHEJIANG PROVINC,CN |
| Consignee Name | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | 410 TERRY AVE N, SEATTLE, WA 98109, |
| Address Line 2 | SEATTLE, ,US |
| Notify Party Name | YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | 410 TERRY AVE N, SEATTLE, WA 98109, |
| Address Line 2 | SEATTLE,US |
| Container Number | FSCU8524929 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKCY7853 |
| Seal Number 1 | OOLKCY7853 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BOTTLE TISSUE BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 41 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2018-12-19 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-04-20 |
| Oakland, California | 1 | 2026-04-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 1 | 2018-12-11 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2018-10-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 65 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-08 |
| Rio Haina Dominican Republic | 1 | 2018-12-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Huiyi Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | , L NO. 8211, ROOM 7, BUILDING 5, LIWAI GAN VILLAGE, SUXI TOWN, YIWU CITY, JINHUA CITY, ZHEJIANG PROVINC,CN | 2026-05-22 | 30 |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | , L NO. 8211, ROOM 7, BUILDING 5, LIWAI GAN VILLAGE SUXI TOWN YIWU CN | 2026-05-23 | 7 |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-21 | 6 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-04-09 | 4 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-09 | 3 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-08 | 2 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-08 | 1 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-23 | 1 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-04-20 | 1 | |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-23 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||