There are a total of 108 bills of lading on file for YIWU Huiyou Cross-Border E-Commerce between November 4th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 108 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 108 |
|---|---|
| Shipper Records | 108 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 108 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with YIWU Huiyou Cross-Border E-Commerce, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with YIWU Huiyou Cross-Border E-Commerce in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VENTRONIX INC | Jan 2026 | 81 | 45 |
| TRALEON INC | May 2026 | 126 | 24 |
| ERGODIC LABS INC | May 2026 | 24 | 24 |
| CRESTMONT DYNAMICS INC | Jan 2026 | 16 | 15 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Huiyou Cross-Border E-Commerce.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU HUHE TRADE CO.,LIMITED | Oct 2025 | 127 | 0 |
| YIWU HUHUANG TRADING | May 2026 | 192 | 155 |
| YIWU HUIJIA TECHNOLOGY CO., LTD | Aug 2025 | 461 | 0 |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | May 2026 | 482 | 108 |
| YIWU HUIQING IMPORT AND EXPORT CO | Sep 2025 | 155 | 0 |
| YIWU HUITIAN E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 86 | 9 |
| YIWU HUITONG SUPPLY CHAIN MANAGEMEN | May 2026 | 363 | 75 |
| YIWU HUIXIAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 235 | 14 |
| YIWU HUIXIANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 751 | 13 |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 81 | 65 |
| YIWU IDEA LEATHER CO., LTD. | Feb 2024 | 214 | 0 |
| YIWU IDEAL DECOR MATERIALS CO., LTD | Apr 2026 | 106 | 2 |
| YIWU INDERO IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 747 | 2 |
| YIWU INWELL CRAFT&GIFT CO LTD | May 2026 | 412 | 5 |
| YIWU J&Z TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| YIWU JEWT TRADING CO., LTD | Dec 2022 | 139 | 0 |
| YIWU JIABO IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 366 | 26 |
| YIWU JIACHEN IMP.&EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 1,012 | 11 |
| YIWU JIAHUA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 500 | 97 |
| YIWU JIAJIN TRADING | Mar 2026 | 169 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | COSU6448900765 | CGLSCSZ26040150 | 114E | House Bill | CGLS | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,313 CTN | 13,247 KG | House to House | YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | ERGODIC LABS INC | PLASTIC CUTTING PAD THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-11 | EGLV143673162649 | NGWITQW26041000 | 1215E | House Bill | NGWI | 9604081 | EVER LASTING | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,353 CTN | 13,868 KG | House to House | YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | ERGODIC LABS INC | ERGODIC LABS INC | TOOL BAG |
| 2026-05-07 | MAEU268592414 | KFUNA2604350732 | 615E | House Bill | KFUN | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 767 CTN | 8,038 KG | Container Yard | YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | ERGODIC LABS INC | ERGODIC LABS INC | RUBBER SAFETY SHOES |
| 2026-05-07 | EGLV010600207976 | EVHL26031289 | 1449E | House Bill | EVHL | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-05-06 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,001 CTN | 10,372 KG | House to House | YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | ERGODIC LABS INC | ERGODIC LABS INC | STOOL |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | COSU6448711611 |
|---|---|
| House BOL # | CGLSCSZ26031733 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGLS |
| Voyage # | 1352 |
| IMO # | 9935325 |
| Vessel Name | EVER MERCY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18155 KG |
| Weight in KG | 18,155 KG |
| Quantity | 1282 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU4523056 |
| Commodity Description |
PLASTIC PACKAGING FILM THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 201, ZONE 3, CROSS-BORDER PARK, |
| Address Line 2 | NO. 328 WANGDAAO ROAD, YIWU CITY, |
| Address Line 3 | ZHEJIANG PROVINCE,YANTIAN,CN |
| Consignee Name | ERGODIC LABS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 250 FILLMORE STSTE 165DENVER, CO 80 |
| Address Line 2 | 206,SAVANNAH,GA, ,US |
| Container Number | TRHU4523056 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4958928 |
| Seal Number 1 | SYA4958928 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC PACKAGING FILM THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 46 | 2026-05-01 |
| Los Angeles, California | 19 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 12 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 10 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-04-21 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-12-24 |
| New York, New York | 1 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-11-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 47 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 29 | 2026-05-11 |
| Yantian China (Mainland) | 19 | 2026-05-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2026-04-17 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2026-05-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Huiyou Cross-Border E-Commerce that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | NO. 201, ZONE 3, CROSS-BORDER PARK, NO. 328 WANGDAAO ROAD, YIWU CITY, ZHEJIANG PROVINCE,YANTIAN,CN | 2026-05-12 | 13 |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | NO. 201, ZONE 3, CROSS-BORDER PARK, NO. 328 WANGDAO ROAD, YIWU CITY, Z HEJIANG PROVINCE,YIWU,CN | 2026-05-11 | 11 |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2026-01-26 | 7 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2026-05-07 | 6 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2026-04-23 | 6 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2026-05-16 | 5 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2025-12-16 | 5 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2026-04-30 | 5 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2025-12-27 | 4 | |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | 2025-12-03 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||