There are a total of 482 bills of lading on file for YIWU Huimeng Household Products between May 7th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 482 bills of lading, 50 were within the past 30 days and 108 were within the past 90 days.
| Total Records | 482 |
|---|---|
| Shipper Records | 482 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 7th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 50 |
| Records in Last 90 Days | 108 |
| Records in the Past Year | 468 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with YIWU Huimeng Household Products, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with YIWU Huimeng Household Products in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLOBAL TRADE LINK INC | May 2026 | 2,647 | 177 |
| VANTAGE TRADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 177 | 166 |
| APEX WORLDWIDE TRADE INC | May 2026 | 147 | 137 |
| HORIZON TRADE GROUP LLC | Nov 2025 | 81 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Huimeng Household Products.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU HUANYUE INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO.,LTD | Sep 2025 | 144 | 0 |
| YIWU HUASHU IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Apr 2026 | 588 | 1 |
| YIWU HUATING E-COMMERCE | May 2026 | 64 | 64 |
| YIWU HUAXINI PET PRODUCTS | May 2026 | 83 | 17 |
| YIWU HUAXINI PET PRODUCTS CO., LTD | Apr 2026 | 1,243 | 1 |
| YIWU HUAXUN TRADING CO., LTD | May 2026 | 665 | 107 |
| YIWU HUAYU IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 333 | 14 |
| YIWU HUHE TRADE CO.,LIMITED | Oct 2025 | 127 | 0 |
| YIWU HUHUANG TRADING | May 2026 | 192 | 155 |
| YIWU HUIJIA TECHNOLOGY CO., LTD | Aug 2025 | 461 | 0 |
| YIWU HUIQING IMPORT AND EXPORT CO | Sep 2025 | 155 | 0 |
| YIWU HUITIAN E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 86 | 9 |
| YIWU HUITONG SUPPLY CHAIN MANAGEMEN | May 2026 | 363 | 75 |
| YIWU HUIXIAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 235 | 14 |
| YIWU HUIXIANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 751 | 13 |
| YIWU HUIYI IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 81 | 65 |
| YIWU HUIYOU CROSS-BORDER E-COMMERCE | May 2026 | 108 | 24 |
| YIWU IDEA LEATHER CO., LTD. | Feb 2024 | 214 | 0 |
| YIWU IDEAL DECOR MATERIALS CO., LTD | Apr 2026 | 106 | 2 |
| YIWU INDERO IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 747 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20945016 | ZHFDHM26LANB906 | 14E | House Bill | ZHFD | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,029 CTN | 17,790 KG | Pier to Pier | YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | GLOBAL TRADELINK INC | GLOBAL TRADELINK INC | TRASH BAGS | |
| 2026-05-28 | COSU9506817100 | CHSL549625497PVG | 1262E | House Bill | CHSL | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,028 PKG | 14,316 KG | House to House | YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | GLOBAL TRADELINK INC | PLASTIC MIRROR .EMAIL,XXXXXXXXXXX@TIANCHENG.EMAIL,CHENGYANHO XX@TIANCHENG.EMAIL,ZHANGZUMING@TIANCHENG.EMAI L,XXXXXX@TIANCHENG.EM... | |
| 2026-05-26 | EGLV143651429995 | NIUYWJH26040296 | 0PGNJ | House Bill | NIUY | CMA CGM DALILA | 2026-05-25 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,008 CTN | 15,073 KG | House to House | YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | GLOBAL TRADELINK INC | ARTIFICIAL FLOWERS | ||
| 2026-05-25 | SMLMNJEX6A638500 | NIUYWJH26040434 | 0019E | House Bill | NIUY | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,035 CTN | 13,677 KG | Container Yard | YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | GLOBAL TRADELINK INC | ARTIFICIAL FLOWERS | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20945017 |
|---|---|
| House BOL # | ZHFDHM26LANB907 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZHFD |
| Voyage # | 14E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15226 KG |
| Weight in KG | 15,226 KG |
| Quantity | 1011 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7907570 |
| Commodity Description |
ARTIFICIAL FLOWERS |
| Shipper Name | YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 877 WEST STATION AVENUE, CHENGX |
| Address Line 2 | I STREET, YIWUCITY 322000 TEL:13305 |
| Address Line 3 | 792019,YIWU,CN |
| Consignee Name | GLOBAL TRADELINK INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5407 HOLT BLVD MONTCLAIR,CA 91763 E |
| Address Line 2 | MAIL:,MONTCLAIR, ,US |
| Notify Party Name | GLOBAL TRADELINK INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5407 HOLT BLVD MONTCLAIR,CA 91763 E |
| Address Line 2 | MAIL:,MONTCLAIR,US |
| Container Number | ZCSU7907570 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250630790 |
| Seal Number 1 | A4250630790 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL FLOWERS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 181 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 173 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 97 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 23 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 5 | 2026-03-24 |
| New York, New York | 2 | 2025-09-20 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-05-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 335 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 126 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2026-05-01 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-04-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2026-05-14 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-05-07 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2025-11-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Huimeng Household Products that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | NO. 877 WEST STATION AVENUE, CHENGX I STREET, YIWUCITY 322000 ,YIWU,CN | 2026-05-23 | 187 |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | NO. 877 WEST STATION AVENUE, CHENGX I STREET,YIWU,CN | 2026-05-23 | 37 |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2026-05-15 | 23 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2026-02-10 | 8 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2025-10-30 | 7 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2025-11-25 | 5 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2025-11-21 | 4 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2025-11-11 | 3 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2026-02-20 | 2 | |
| YIWU HUIMENG HOUSEHOLD PRODUCTS | 2025-11-01 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YIWU Huimeng Household Products.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 236 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||