There are a total of 233 bills of lading on file for YIWU Jinniu E-Commerce between October 8th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 233 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 88 were within the past 90 days.
| Total Records | 233 |
|---|---|
| Shipper Records | 233 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 8th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 88 |
| Records in the Past Year | 233 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JINNIU E-COMMERCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with YIWU Jinniu E-Commerce, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with YIWU Jinniu E-Commerce in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IC INTEGRITYCEDAR INC | Mar 2026 | 185 | 183 |
| UNITY WORLD TRADING | May 2026 | 156 | 15 |
| Mar 2026 | 9 | 5 | |
| SHUNQI GLOBAL TRADE ALLIANCE INC | May 2026 | 48 | 3 |
| CHOUJIE WORLD COMMERCE INC | May 2026 | 15 | 3 |
| GLOBAL PARTNERS TRADE INC | May 2026 | 41 | 2 |
| PLATTER H TRADING COMPANY LLC | May 2026 | 137 | 1 |
| Apr 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jinniu E-Commerce.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JINGFEI IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 321 | 3 |
| YIWU JINGMEI ELECTRONIC COMMERCE CO | May 2026 | 469 | 44 |
| YIWU JINGMIAN TRADING | May 2026 | 934 | 177 |
| YIWU JINGSOURCING ECOMMERCE CO. | Apr 2026 | 117 | 6 |
| YIWU JINGXI TRADING CO., LTD | May 2026 | 2,643 | 100 |
| YIWU JINGYANG IMPORT & EXPORT CO. | Mar 2026 | 767 | 3 |
| YIWU JINGZHE IMPORT AND EXPORT CO | Mar 2026 | 151 | 7 |
| YIWU JINHENG MATERNAL AND INFANT PR | Jan 2024 | 312 | 0 |
| YIWU JINJIN IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 112 | 1 |
| YIWU JINMA TRADING CO., LTD | May 2026 | 160 | 5 |
| YIWU JINXI BAGS COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 554 | 4 |
| YIWU JINXI IMPORT EXPORT CO LTD | May 2026 | 1,729 | 83 |
| YIWU JINXIANG IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 737 | 70 |
| YIWU JINXIANG TRADING | Apr 2026 | 400 | 101 |
| YIWU JINYUAN E-COMMERCE | May 2026 | 294 | 60 |
| YIWU JIRUN ECOMMERCE CO LTD | Nov 2025 | 5,878 | 0 |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 78 | 78 |
| YIWU JIUSHENG ELECTRONIC COMMERCE C | Feb 2023 | 111 | 0 |
| YIWU JIUWAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 66 | 14 |
| YIWU JIXU ELECTRINIC COMMERCE CO LTD | Mar 2026 | 1,396 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | ONEYTA6DK2852900 | SHNLSLQD26040089 | 0254E | House Bill | SHNL | 9952696 | ONE REASSURANCE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,120 CTN | 8,064 KG | Container Yard | YIWU JINGYU E-COMMERCE | SWING | ||
| 2026-05-16 | WHLC031G531737 | ZHJLNBF26041643 | 0013E | House Bill | ZHJL | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 981 CTN | 14,326 KG | YIWU JINGYU E-COMMERCE | ARTIFICIAL FLOWER | |||
| 2026-05-16 | WHLC027G600955 | PPILSWH05000 | 0013E | House Bill | PPIL | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 755 CTN | 12,582 K | YIWU JINGYU E-COMMERCE | POLYESTER DOG BED | |||
| 2026-05-16 | WHLC027G601025 | ZHJLNBF26041120 | 0013E | House Bill | ZHJL | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,350 CTN | 16,585 KG | Container Yard | YIWU JINGYU E-COMMERCE | ALLENARTIFICIAL DECORATIVE PLANT | ||
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | ONEYTA6DK2852901 |
|---|---|
| House BOL # | SHNLSLQD26040318 |
| Manifest Number | 556465 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHNL |
| Voyage # | 0254E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE REASSURANCE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CHINA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13105 KG |
| Weight in KG | 13,105 KG |
| Quantity | 1650 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NYKU5202810 |
| Commodity Description |
SWING |
| Shipper Name | YIWU JINGYU E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 808, 8TH FLOOR, BUILDING C NO. |
| Address Line 2 | 66 CHUANTANG ROAD,BEIYUAN S YIWU |
| City | YIWU |
| Country Code | CN |
| Container Number | NYKU5202810 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN72610AY |
| Seal Number 1 | CN72610AY |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SWING |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 152 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 48 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 6 | 2026-04-29 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 141 | 2026-05-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 57 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 27 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2026-05-04 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 2 | 2026-04-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-05-16 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jinniu E-Commerce that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | FUTIAN STREET, YIWU CITY, CHINA (ZH EJIANG) PILOT FREE TRADE ZONE ROOM 1117, BUILDING A, 188 SHANGCHE,CN | 2026-03-06 | 110 |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | ROOM 1117, BUILDING A, 188 SHANGCHE NG AVENUEFUTIAN STREET,YIWU,CN | 2026-03-28 | 36 |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2026-02-26 | 20 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2026-02-21 | 6 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2025-12-23 | 3 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2026-02-13 | 2 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2026-01-10 | 1 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2026-02-07 | 1 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2025-12-19 | 1 | |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | 2025-12-25 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||