There are a total of 78 bills of lading on file for YIWU Jiuju Import And Export Co between March 1st, 2026 and May 22nd, 2026.
Of those 78 bills of lading, 69 were within the past 30 days and 78 were within the past 90 days.
| Total Records | 78 |
|---|---|
| Shipper Records | 78 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 1st, 2026 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 69 |
| Records in Last 90 Days | 78 |
| Records in the Past Year | 78 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with YIWU Jiuju Import And Export Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with YIWU Jiuju Import And Export Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRADET LLC | May 2026 | 65 | 62 |
| SOMTUM TRADING CORPORATION | May 2026 | 23 | 15 |
| SAMS FORTUNE INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 410 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YIWU Jiuju Import And Export Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YIWU JINHENG MATERNAL AND INFANT PR | Jan 2024 | 312 | 0 |
| YIWU JINJIN IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 112 | 1 |
| YIWU JINMA TRADING CO., LTD | May 2026 | 160 | 5 |
| YIWU JINNIU E-COMMERCE | May 2026 | 233 | 88 |
| YIWU JINXI BAGS COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 554 | 4 |
| YIWU JINXI IMPORT EXPORT CO LTD | May 2026 | 1,729 | 83 |
| YIWU JINXIANG IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 737 | 70 |
| YIWU JINXIANG TRADING | Apr 2026 | 400 | 101 |
| YIWU JINYUAN E-COMMERCE | May 2026 | 294 | 60 |
| YIWU JIRUN ECOMMERCE CO LTD | Nov 2025 | 5,878 | 0 |
| YIWU JIUSHENG ELECTRONIC COMMERCE C | Feb 2023 | 111 | 0 |
| YIWU JIUWAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 66 | 14 |
| YIWU JIXU ELECTRINIC COMMERCE CO LTD | Mar 2026 | 1,396 | 3 |
| YIWU JSTAR ACCESSORIES COMPANY LIMITED. | Jun 2024 | 503 | 0 |
| YIWU JUBANG IMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 705 | 5 |
| YIWU JUCANGIMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 476 | 89 |
| YIWU JUCHUANG HOT COLD TECHNOLOGY C | May 2025 | 187 | 0 |
| YIWU JUFU IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 207 | 1 |
| YIWU JUHUI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 907 | 161 |
| YIWU JUJUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 501 | 286 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | YMJAW232667704 | NPSCSELNGB263627 | 248E | House Bill | NPSC | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 18,972 KG | House to House | YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | PRADET LLC | STEEL BASIN | ||
| 2026-05-25 | OOLU8881904120 | NIVDGST260413020 | 002E | House Bill | NIVD | OOCL LAVENDER | 2026-05-23 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,130 CTN | 14,514 KG | House to House | YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | PRADET LLC | PRADET LLC | SHOWER CURTAIN ROD PLASTIC STORAGE BOX | |
| 2026-05-25 | OOLU8881904020 | NIVDGST260412009 | 002E | House Bill | NIVD | OOCL LAVENDER | 2026-05-23 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 749 CTN | 11,418 KG | House to House | YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | PRADET LLC | PRADET LLC | SHOWER CURTAIN ROD SEAT CUSHION PLASTIC STO RAGE BOX | |
| 2026-05-23 | OOLU8811373980 | SHNLY26050129 | 109E | House Bill | SHNL | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 600 CTN | 14,184 KG | House to House | YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | PRADET LLC | PRADET LLC | CAR COVER |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | OOLU8811371560 |
|---|---|
| House BOL # | SHNLY26050078 |
| Manifest Number | 561002 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHNL |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10405 KG |
| Weight in KG | 10,405 KG |
| Quantity | 749 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5415232 |
| Commodity Description |
CAR COVER |
| Shipper Name | YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 201NO 2 BLDG9 HOUSHENTANG |
| Address Line 2 | CHOUJIANG YIWU CHINA(MAINLAND) |
| City | YIWU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | PRADET LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10 ALMADEN BLVD STE 1400 SAN JOSE, |
| Address Line 2 | CA 95113 |
| City | SAN JOSE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95113 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PRADET LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10 ALMADEN BLVD STE 1400 SAN JOSE, |
| Address Line 2 | CA 95113 |
| City | SAN JOSE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95113 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU5415232 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJVP4859 |
| Seal Number 1 | OOLJVP4859 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAR COVER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 30 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 23 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 42 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 36 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for YIWU Jiuju Import And Export Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | UNIT 201NO 2 BLDG9 HOUSHENTANG CHOU JIANG YIWU CHINA(MAINLAND),YIWU,CN | 2026-05-23 | 54 |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | UNIT 201NO 2 BLDG9 HOUSHENTANG CHOU JIANG,YIWU,CN | 2026-05-18 | 9 |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-18 | 5 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-21 | 3 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-12 | 2 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-23 | 1 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-04 | 1 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-08 | 1 | |
| YIWU JIUJU IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-07 | 1 | |
| YIWU JIUYA IMPORT AND EXPORT | 2026-03-05 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for YIWU Jiuju Import And Export Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-30 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||