There are a total of 1,972 bills of lading on file for Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd. between December 26th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 1,972 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,972 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,979 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PERMOBIL INC | May 2026 | 4,855 | 62 |
| PEM,POWER ENGINEERING MFG.,INC | May 2026 | 165 | 54 |
| PRIDE MOBILITY PRODUCTS CORP. | Sep 2025 | 13,368 | 50 |
| SUNRISE MEDICAL (US) LLC | May 2026 | 6,095 | 47 |
| FAAC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,029 | 41 |
| PACE PRECISION INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,657 | 28 |
| THE CHAMBERLAIN GROUP INC | May 2026 | 16,081 | 27 |
| SUNRISE MEDICAL CANADA | Apr 2026 | 96 | 10 |
| LEGEND BRANDS LLC | May 2026 | 2,235 | 10 |
| MANITOWOC TJ S.DE RL DRE CV | Apr 2026 | 191 | 7 |
| US TARP INC | Mar 2025 | 257 | 6 |
| SOLTEC AMERICA, LLC | May 2026 | 1,400 | 6 |
| WAYNE SCOTT FETZER COMPANY | Mar 2026 | 1,089 | 5 |
| REGAL BELOIT AMERICA INC | May 2026 | 27,459 | 4 |
| WELBILT TIJUANA MEXICO | May 2026 | 20 | 3 |
| POWER ENGINEERING MFG.,INC | Apr 2026 | 89 | 3 |
| IDEX - GAST MANUFACTURING INC | May 2026 | 409 | 3 |
| WAYNE WATER SYSTEMS | May 2026 | 766 | 2 |
| BRAUNABILITY | Apr 2026 | 83 | 2 |
| NATIONAL PRESORT INC | May 2026 | 287 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | EGLV143653208368 | ELNV53208368E | 1215E | House Bill | ELNV | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 109 CTN | 2,072 KG | Container Station | ZHEJIANG LINIX MOTOR | FAAC INTERNATIONAL, INC | PACE PRECISION INTERNATIONAL, INC. | DC MOTOR |
| 2026-05-04 | HLCUSZX2604BGYB8 | OTEDSSH126201172 | 615E | House Bill | OTED | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-05-03 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 46 PKG | 24,473 K | House to House | ZHEJIANG LINIX MOTOR | PEM,POWER ENGINEERING & MFG., INC | XXXXXXXX . | |
| 2026-04-29 | SMLMNJPE5C238300 | ELNV5C238300P | 2602E | House Bill | ELNV | 9312767 | SM BUSAN | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 162 CTN | 2,796 KG | Container Yard | ZHEJIANG LINIX MOTOR | FAAC INTERNATIONAL, INC | PACE PRECISION INTERNATIONAL, INC. | DC MOTOR |
| 2026-04-20 | HLCUSZX2603CSEF5 | OTEDSSH126201005 | 613E | House Bill | OTED | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 9,093 K | House to House | ZHEJIANG LINIX MOTOR | PEM,POWER ENGINEERING & MFG., INC | DC MOTOR MOTOR PARTS . | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | EGLV143653208368 |
|---|---|
| House BOL # | ELNV53208368G |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ELNV |
| Voyage # | 1215E |
| IMO # | 9595450 |
| Vessel Name | EVER LASTING |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5555 KG |
| Weight in KG | 5,555 KG |
| Quantity | 280 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU6504983 |
| Commodity Description |
DC MOTOR AC MOTOR VALVE |
| Shipper Name | ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.196 INDUSTRY ROAD,HENGDIAN MOVIE |
| Address Line 2 | ZONE,DONGYANG.ZHEJIANG.CHINA,DONGY |
| Address Line 3 | ANG,CN |
| Consignee Name | PACE PRECISION INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 20311 HERMANA CIRCLELAKE FOREST, CA |
| Address Line 2 | 92630,LAKE FOREST, 92630,US |
| Notify Party Name | PACE PRECISION INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 20311 HERMANA CIRCLELAKE FOREST, CA |
| Address Line 2 | 92630,LAKE FOREST,US |
| Container Number | EGSU6504983 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCXLA7604 |
| Seal Number 1 | EMCXLA7604 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | DC MOTOR AC MOTOR VALVE |
| Marks and Numbers 1 | PPI-LA LINIX C/T NO.:1- MADE IN CHINA PLT NO . ART NO. SIZE CTNS QTY |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 586 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 457 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 283 | 2023-01-09 |
| Seattle, Washington | 248 | 2025-07-24 |
| Tacoma, Washington | 222 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 90 | 2025-09-15 |
| New York, New York | 38 | 2022-04-11 |
| Oakland, California | 27 | 2022-02-01 |
| Houston, Texas | 9 | 2021-12-18 |
| Miami, Florida | 3 | 2017-06-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,371 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 563 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 20 | 2022-11-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2021-07-21 |
| Cartagena Colombia | 5 | 2020-06-01 |
| Inchon South Korea | 2 | 2020-12-02 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2022-10-28 |
| Piraeus Greece | 1 | 2021-08-18 |
| Colon Panama | 1 | 2017-04-26 |
| Singapore Singapore | 1 | 2014-11-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD. | NO.196 INDUSTRY ROAD,HENGDIAN MOVIE ZONE,DONGYANG,ZHEJIANG,CHINA 322118 | 2025-09-27 | 45 |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD. | HENGDIAN ELECTRONIC INDUSTRY ZONE ,DONGYANG,ZHEJIANG,CHINA DONGYANG 322100 CN | 2025-09-15 | 8 |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR COMPANY, LTD | 2020-07-08 | 238 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR COMPANY, LTD | 2023-07-12 | 179 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD. | 2025-03-10 | 174 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO LTD | 2024-03-26 | 167 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO., LTD | 2021-05-31 | 132 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD | 2019-07-23 | 100 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO.,LTD. | 2021-03-01 | 82 | |
| ZHEJIANG LINIX MOTOR CO., LTD. | 2016-04-27 | 63 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Zhejiang Linix Motor Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 30 | |
| 2025-04-29 | 1 | |
| 2015-06-03 | 1 | |
| 2015-02-20 | 6 | |
| 2014-12-10 | 2 | |
| 2014-04-08 | 3 | |
| 2013-12-17 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||