There are a total of 223 bills of lading on file for Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd between November 11th, 2012 and April 23rd, 2026.
Of those 223 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 223 |
|---|---|
| Shipper Records | 223 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 11th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 23rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| J.W. AUTOPART DISTRIBUTORS, INC. | May 2026 | 440 | 13 |
| ONE STOP AUTO SUPPLY | May 2026 | 442 | 12 |
| IMEX SERVICE, INC. | Dec 2025 | 401 | 10 |
| WHIM AUTOMOTIVE LTD | Jan 2026 | 15 | 9 |
| 7WORLD AUTOMOTIVE CURACAO N.V | Jun 2025 | 13 | 8 |
| Apr 2026 | 8 | 7 | |
| AUTO CARE CORNER | May 2026 | 29 | 5 |
| May 2022 | 4 | 3 | |
| Jul 2024 | 4 | 3 | |
| GRACE AUTO SALES LTD | Dec 2025 | 135 | 3 |
| Mar 2026 | 6 | 3 | |
| REGION AUTO PARTS LIMITED | Jan 2026 | 29 | 2 |
| PENNYLESS AUTO PARTS | May 2026 | 19 | 2 |
| Jun 2024 | 3 | 2 | |
| CNX AUTO PARTS & ACCESSORIES | May 2026 | 342 | 2 |
| CARIBBEAN MOTOR SPARES | Apr 2026 | 70 | 2 |
| SRA IMPORT EXPORT LLC | Apr 2026 | 143 | 1 |
| Nov 2023 | 1 | 1 | |
| ISLAND AUTO SUPPLIES | Apr 2026 | 50 | 1 |
| May 2026 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG LONGTIAN GARMENTS CO,.LTD | May 2026 | 589 | 8 |
| ZHEJIANG LONYOUNG INDUSTRY AND TRAD | Mar 2026 | 133 | 1 |
| ZHEJIANG LOS CITY IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 580 | 34 |
| ZHEJIANG LOTOE KITCHENWARE CO.,LTD | Feb 2026 | 480 | 0 |
| ZHEJIANG LOUISTONE SUPPLY CHAIN MAN | Jan 2026 | 97 | 0 |
| ZHEJIANG LUDAO TECHNOLOGY CO,.LTD | May 2026 | 1,493 | 133 |
| ZHEJIANG LUJI TRADING CO.LTD | Aug 2025 | 197 | 0 |
| ZHEJIANG LUMBRE ELECTRIC APPLIANCE | May 2026 | 224 | 13 |
| ZHEJIANG LUMENG HEALTH TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 882 | 4 |
| ZHEJIANG LUOSHI VIBRATION CONTROL C | Nov 2025 | 346 | 0 |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | May 2026 | 417 | 7 |
| ZHEJIANG LVHE ECOLOGICAL TECHNOLOGY | May 2026 | 149 | 8 |
| ZHEJIANG LVLIN TECHNICS CO LTD | Mar 2026 | 280 | 3 |
| ZHEJIANG LVSUN BUILDING MATERIALS C | Jan 2024 | 187 | 0 |
| ZHEJIANG MACHAGE INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 233 | 13 |
| ZHEJIANG MACHINERY & EQUIPMENT I E | May 2026 | 2,848 | 42 |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | May 2026 | 568 | 26 |
| ZHEJIANG MAGNETO ELECTROMOTOR CO. | May 2026 | 967 | 11 |
| ZHEJIANG MAIDE MACHINE CO.,LTD | May 2026 | 202 | 4 |
| ZHEJIANG MAIGAO CRAFTS GIFTS CO., LTD | Aug 2025 | 242 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-03 | MEDUKY323199 | 550E | Simple BOL FROB | MEDU | 9967316 | MANZANILLO BRIDGE | 2026-01-31 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,705 PKG | 18,634 K | House to House | ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY | WHIM AUTOMOTIVE LTD | PINDER'S CUSTOMS BROKERAGE LTD. | RAIN VISOR, AIRBAG CLOCK SPRING, ENGINE GASKE T, EN - RAIN VISOR, AIRBAG CLOCK SPRING, ENGI NE GASKET, ENGINE HEAD COVER GASKET,... | |
| 2026-01-19 | CMDUNGP3196175 | GFSH51201703 | 0XR9V | House Bill | GFSH | 9595450 | CMA CGM SYRACUSE | 2026-01-18 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 275 CTN | 4,260 K | Container Yard | ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY | ONE STOP AUTO SUPPLY | ONE STOP AUTO SUPPLY | AUTO PARTS (LAMP/FUSE/BRAKE PAD/BRAKE ROTOR/ BRAKE SHOE/HORN/SHOCK ABSORBER/ CLUTCH COVER/ RELAY/HUB UNIT/ TIMING BELT TENSIONER... |
| 2026-01-13 | CMDUNGP3004942 | ECUWNGBBGT00306 | 1XRSM | House Bill | ECUW | 9299800 | CMA CGM MEDEA | 2026-01-11 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 84 PKG | 8,839 KG | ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY | JW AUTOPART DISTRIBUTORS, INC. | AUTO PARTS(SHOCK ABSORBER MOUNT, BRAKE HOSE, ENGINE MOUNT, TRANS.FILTER KIT, BRAKE ROTOR, RACK END, CONTROL ARM, A/C COMPRESSOR,... | ||
| 2026-01-12 | ZIMUSEL71189704 | SAIJMIAJ322710 | 3E | House Bill | SAIJ | 9293791 | CONTI CHIVALRY | 2026-01-11 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 PKG | 1,493 KG | ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY | ANESTO'S AUTO PARTS & ACCESSORIES | AUTO PARTS (DRIVE SHAFT BEARING, SENSOR, CLUTCH/BRAKE REPAIR KIT CYL., BRAKE MASTER CYL., BRAKE HOSE, ENGINE MOUNT, | ||
| Run Date | 2026-03-03 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-01 |
| Trade Update Date | 2026-01-26 |
| Master BOL # | ZIMUSEL71197995 |
|---|---|
| House BOL # | SAIJMIAJ324983 |
| Manifest Number | 513301 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SAIJ |
| Voyage # | GE603 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SUAPE VII |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2562 KG |
| Weight in KG | 2,562 KG |
| Quantity | 155 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU8226800 |
| Commodity Description |
AUTO PARTS TOTAL AMOUNT:USD. |
| Shipper Name | ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1004,TOWER 1,TAIHE INTERNATIONAL |
| Address Line 2 | TOWER, NO.168 CHAOHUI ROAD,HANGZHOU |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | AUTO CARE CORNER LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DON MACKEY BLVD MARSH HARBOUR |
| Address Line 2 | ABACO, BAHAMAS |
| City | ABACO |
| Country Code | BS |
| Container Number | FSCU8226800 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4251184465 |
| Seal Number 1 | A4251184465 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | AUTO PARTS TOTAL AMOUNT:USD. |
| Marks and Numbers 1 | LUSAUTO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870899 | 00017157 | 0000002173 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 164 | 2026-04-24 |
| San Juan, Puerto Rico | 18 | 2024-07-04 |
| Port Everglades, Florida | 14 | 2026-01-12 |
| Jacksonville, Florida | 8 | 2022-05-27 |
| Mobile, Alabama | 5 | 2025-05-08 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-02-03 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2024-10-24 |
| Long Beach, California | 3 | 2020-06-08 |
| Los Angeles, California | 2 | 2014-03-17 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2023-01-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 155 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 24 | 2026-03-20 |
| Kingston Jamaica | 17 | 2024-10-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2025-08-09 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2023-10-03 |
| Cristobal Panama | 3 | 2021-12-08 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2025-12-20 |
| Rio Haina Dominican Republic | 2 | 2024-07-04 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2024-05-18 |
| Christiansted, St. Croix Virgin Islands | 1 | 2023-01-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 1004,TOWER 1,TAIHE INTERNATIONAL TOWER, NO.168 CHAOHUI ROAD,HANGZHOU HANGZHOU CN | 2025-08-09 | 46 |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 1004,TOWER 1,TAIHE INTERNATIONAL TO WER NO.168 CHAOHUI ROAD HANGZHOU 310014 CN | 2025-09-10 | 6 |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2025-07-18 | 5 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2024-10-24 | 32 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2022-12-12 | 27 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2025-05-08 | 15 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2022-09-09 | 10 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2022-05-27 | 8 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.,LTD | 2024-06-04 | 7 | |
| ZHEJIANG LUSBO TECHNOLOGY CO.LTD | 2015-07-25 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-19 | 25 | |
| 2024-11-05 | 1 | |
| 2020-02-05 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhejiang Lusbo Technology Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-19 | 6 |