There are a total of 568 bills of lading on file for Zhejiang Magicpack Co.,Ltd. between June 3rd, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 568 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 568 |
|---|---|
| Shipper Records | 571 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 3rd, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 117 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Magicpack Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Magicpack Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAELYS COSMETICS LTD | May 2026 | 215 | 117 |
| MAELYS COSMETICS USA INC | Feb 2026 | 149 | 54 |
| MAC | May 2026 | 6,594 | 26 |
| PRIMALLY PURE SKINCARE | Mar 2026 | 52 | 25 |
| NATURIUM LLC | May 2026 | 488 | 25 |
| 360 SOURCING GROUP | May 2026 | 123 | 19 |
| CASEPAK INC | May 2026 | 1,355 | 15 |
| TULA LIFE INC. | May 2026 | 345 | 13 |
| MILK + HONEY | Jan 2026 | 25 | 12 |
| NEWMEDICAL TECHNOLOGY, INC. | Jan 2026 | 45 | 11 |
| WORMSER CORPORATION | May 2026 | 3,645 | 5 |
| LANDSBERG ORORA | May 2026 | 1,049 | 5 |
| BIOGENESIS | May 2026 | 173 | 5 |
| SHISEIDO AMERICA INC | May 2026 | 14,710 | 4 |
| PRIMALLY PURE | Feb 2026 | 14 | 4 |
| OARS + ALPS | Nov 2025 | 55 | 4 |
| LIMELIFE USA LLC | May 2026 | 51 | 4 |
| QUADPACK AMERICAS LLC | May 2026 | 540 | 3 |
| QOSINA CORPORATION | May 2026 | 1,433 | 3 |
| LIMELIFE | May 2025 | 33 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Magicpack Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | WHLC027G576608 | ECUWYC26252200A | 2509E | House Bill | ECUW | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,815 CTN | 21,252 K | ZHEJIANG MAGICPACK | MAELYS COSMETICS LTD | PLASTIC JARPLASTIC DISCPLASTIC CAP | ||
| 2026-05-18 | YMJAW237312589 | EXDO6396038343 | 041E | House Bill | EXDO | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 46 CTN | 587 KG | House to House | ZHEJIANG MAGICPACK | ALO. LLC | PLASTIC BOTTLE HTS: 848690 | |
| 2026-05-16 | WHLC027G620967 | SDVOSE26040291 | E013 | House Bill | SDVO | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 144 CTN | 1,056 K | ZHEJIANG MAGICPACK | MAELYS COSMETICS LTD. | MAELYS COSMETICS LTD. | PLASTIC JAR PLASTIC DISC PLASTIC CAP . | |
| 2026-05-11 | COSU6449316660 | SHPT83563880 | 033E | House Bill | SHPT | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 296 KG | House to House | ZHEJIANG MAGICPACK NO | QOSINA CORP | QOSINA CORP | PLASTIC BOTTLE |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | ZIMUSNH22692864 |
|---|---|
| House BOL # | CHIASEF260414098 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHIA |
| Voyage # | GE615 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MUMBAI VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1701 KG |
| Weight in KG | 1,701 KG |
| Quantity | 226 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU6016616 |
| Commodity Description |
PLASTIC JAR PLASTIC DISC PLASTIC CAP THIS SHI PMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL S. |
| Shipper Name | ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.9,TONGHE ROAD SHANGYUCITY ZHEJIA |
| Address Line 2 | NGPROVINCE 312300 CHINA |
| Consignee Name | MAELYS COSMETICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O D-LAB 95 MAYHILL STREET UNITF1 |
| Address Line 2 | , SADDLE BROOK, NJ 07663, USCONTAC |
| Address Line 3 | T : DANIEL DE-CASTRO |
| Notify Party Name | TRADE XCELERATORS |
|---|---|
| Address Line 1 | 20 COMMERCE DR.CRANFORD, 07016 UNIT |
| Address Line 2 | ED STATESARRIVALNOTICE@TRADEXCEL.GL |
| Address Line 3 | OBAL |
| Container Number | FCIU6016616 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4230321388 |
| Seal Number 1 | A4230321388 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC JAR PLASTIC DISC PLASTIC CAP THIS SHI PMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL S. |
| Marks and Numbers 1 | PO# |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392330 | 00034020 | 0000001701 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 246 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 141 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 93 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-05-01 |
| Seattle, Washington | 23 | 2025-06-30 |
| Oakland, California | 21 | 2026-02-18 |
| Miami, Florida | 6 | 2025-03-26 |
| Houston, Texas | 5 | 2026-01-12 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-17 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2022-01-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 366 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 172 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 15 | 2026-05-01 |
| Pusan South Korea | 12 | 2025-11-15 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-01-12 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-03-23 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2021-09-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Magicpack Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | NO.9,TONG HE ROAD,SHANGYU CITY ZHEJ IANG PROVINCE 312300 CHINA | 2025-09-26 | 71 |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | NO.9,TONGHE ROAD SHANGYU SHANGYU CN | 2025-06-09 | 15 |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-06-30 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-05-30 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-09-20 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-10-04 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-10-03 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | 2025-06-04 | 1 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO LTD | 2024-03-07 | 36 | |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD | 2024-05-07 | 31 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Zhejiang Magicpack Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-28 | 1 | |
| 2026-02-10 | 11 | |
| 2024-01-02 | 1 | |
| 2021-03-06 | 1 | |
| 2019-11-18 | 3 | |
| 2019-10-17 | 1 | |
| 2019-06-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||