There are a total of 417 bills of lading on file for Zhejiang Luyao Electronics Technolo between December 26th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 417 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 417 |
|---|---|
| Shipper Records | 418 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Zhejiang Luyao Electronics Technolo, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Zhejiang Luyao Electronics Technolo in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NEKTECK INC | May 2026 | 1,572 | 206 |
| MEDCURSOR,INC | Jan 2024 | 407 | 61 |
| UNITED YORAM DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 401 | 15 |
| HOMEDICS, INC | May 2025 | 3,037 | 8 |
| HOMEDICS USA, LLC | May 2026 | 13,712 | 7 |
| FS CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 1,635 | 7 |
| INVICTA WATCH COMPANY OF AMERICA | Jan 2026 | 1,633 | 4 |
| MED INTERNATIONAL INC | May 2026 | 635 | 2 |
| HSM MED SUPPLY LLC | Feb 2023 | 124 | 2 |
| Dec 2021 | 1 | 1 | |
| LIVING WATER TRADING, INC. | May 2026 | 680 | 1 |
| INVICTA LOGISTICS LLC | Mar 2026 | 277 | 1 |
| INATECK TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 531 | 1 |
| COMPLETE MEDICAL SUPPLIES.INC | Jan 2026 | 246 | 1 |
| BLUEBELL LINK INC | May 2026 | 793 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Luyao Electronics Technolo.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | CMDUNGP3560024 | AMZDCN26NRJT536T | 0GVMI | House Bill | AMZD | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 78 CTN | 1,131 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS | NEKTECK,INC | MASSAGER | |
| 2026-05-13 | CMDUNGP3558808 | AMZDCN26FQ32KA56 | 0GVMI | House Bill | AMZD | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 72 CTN | 1,044 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS | NEKTECK,INC | MASSAGER | |
| 2026-05-06 | HLCUNG12601THXK0 | BANQ1073802104 | 618E | House Bill | BANQ | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 375 CTN | 2,513 K | House to House | ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLOGY | HOMEDICS USA LLC | HOMEDICS USA LLC | 18-NODE HANDHELD MASSAGER (HHP-778) PO#XXXXX HS CODE: 901910 SHIATSU PORTABLE NECK MASSAGER (NMS-275H-CA) PO#XXXXX |
| 2026-04-25 | COSU6449333590 | TLKPNGBLAX64050X | 076E | House Bill | TLKP | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 763 CTN | 11,063 KG | House to House | ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | NEKTECK INC. | MASSAGER | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | OOLU2167956520 |
|---|---|
| House BOL # | OBLMOBSZ2645579 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OBLM |
| Voyage # | 038E |
| IMO # | 9785768 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING JASMINE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10300 KG |
| Weight in KG | 10,300 KG |
| Quantity | 763 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9122429 |
| Commodity Description |
MASSAGER |
| Shipper Name | ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO |
|---|---|
| Address Line 1 | WEI 1ST ROAD,MECHANICAL PARK,WANQUA |
| Address Line 2 | N LIGHTINDUSTRIAL BASE,PINGYANG COU |
| Address Line 3 | NTY,WENZHOU,CN |
| Consignee Name | NEKTECK INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | GEU3 - 18900 W MCDOWELL ROAD,BUCKEY |
| Address Line 2 | E,ARIZONA 85396,US |
| Container Number | OOLU9122429 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJVS9718 |
| Seal Number 1 | OOLJVS9718 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MASSAGER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 230 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 85 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 67 | 2026-01-22 |
| Oakland, California | 12 | 2025-10-29 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-03-27 |
| New York, New York | 6 | 2014-07-12 |
| Miami, Florida | 5 | 2024-03-21 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2026-01-27 |
| Houston, Texas | 2 | 2017-07-10 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2021-07-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 383 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2025-02-24 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2025-07-14 |
| Pusan South Korea | 5 | 2023-10-13 |
| Singapore Singapore | 3 | 2015-04-07 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2024-11-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2024-05-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Luyao Electronics Technolo that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | WEI 1ST ROAD,MECHANICAL PARK, WANQUAN LIGHT INDUSTRIAL BASE WENZHOU CN | 2026-05-23 | 26 |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | WEI 1ST ROAD MECHANICAL PARK WANQUAN LIGHT INDUSTRIAL BASE PINGYANG COUNTY WENZHOU CN | 2026-05-15 | 8 |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | 2025-07-14 | 1 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | 2024-10-24 | 91 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | 2025-02-08 | 67 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLOGY | 2026-05-18 | 15 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD. | 2025-07-25 | 11 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLO | 2021-08-09 | 11 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD | 2014-07-12 | 6 | |
| ZHEJIANG LUYAO ELECTRONICS | 2024-12-19 | 6 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Zhejiang Luyao Electronics Technolo.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-19 | 1 | |
| 2024-11-04 | 1 | |
| 2012-12-28 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhejiang Luyao Electronics Technolo.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-19 | 1 |