There are a total of 1,084 bills of lading on file for Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP between December 9th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,084 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,084 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,093 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 219 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FEDEX LOGISTICS INC | May 2026 | 40,508 | 195 |
| RICHELIEU HARDWARE LTD. | May 2026 | 8,730 | 101 |
| FEDEX TRADE NETWORKS TRANSPORT & BR | May 2026 | 1,442,501 | 92 |
| CANIMEX INC. | Apr 2026 | 1,310 | 49 |
| ROCKET GARMENT LLC | May 2026 | 653 | 45 |
| RICHELIEU AMERICA LTD | May 2026 | 6,873 | 23 |
| OUTDOOR ADVENTURE KIDS, LLC | Mar 2026 | 81 | 16 |
| ELITE WAREHOUSING | Apr 2026 | 2,400 | 7 |
| DELTA ELEVATOR CO LTD | Feb 2026 | 23 | 7 |
| GONZALEZKASE INTERNATIONAL INC | Feb 2026 | 81 | 6 |
| B-H WOODTURNING LTD | Apr 2026 | 44 | 6 |
| SOURCE BUILDING PRODUCTS USA INC. | May 2026 | 988 | 4 |
| SEATY NALLA INC | May 2026 | 199 | 3 |
| MARK EDWARDS APPAREL INC. | May 2026 | 3,530 | 3 |
| FRAMEWARE INC. | Feb 2026 | 102 | 3 |
| FLORA CLASSIQUE INC | Aug 2022 | 1,870 | 3 |
| CHARLES AMASH IMPORTS.INC | May 2026 | 1,164 | 3 |
| BOUTIQUE COLORI INC | Jun 2025 | 29 | 3 |
| K&K INTERIORS INC | May 2026 | 7,619 | 2 |
| Nov 2024 | 4 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | CMDUCHN3261548 | MLILMSH26042609 | 113E | House Bill | MLIL | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 18,418 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | FEDEX LOGISTICS INC | AUTOMATIC DOOR OPENER ACCESSORIES GRT26559401 0 | |
| 2026-05-13 | COSU6450382860 | TXSL6450382860A | 109E | House Bill | TXSL | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 48 CTN | 768 KG | House to House | ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | COMERCIALIZADORA CHIMBAL SA DE CV | MOY LOGISTICS | MEN'S SHIRT |
| 2026-05-08 | CMDUCHN3297555 | MLILMSH26042608 | 101E | House Bill | MLIL | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 18,418 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | FEDEX LOGISTICS INC | AUTOMATIC DOOR OPENER ACCESSORIES GRT26559401 1 | |
| 2026-04-29 | HDMUNBOZTX269600 | AMIGL260129081A | 190E | House Bill | AMIG | 9278088 | YM WEALTH | 2026-04-27 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 60 CTN | 1,056 KG | Container Yard | ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP EXP CO | B H WOODTURNING LTD | B H WOODTURNING LTD | BRACKETS |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | CMDUCHN3303439 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSH26042307 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 0GVMK |
| IMO # | 9351141 |
| Vessel Name | CMA CGM NEW JERSEY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15741 KG |
| Weight in KG | 15,741 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SKYU3788075 |
| Commodity Description |
HINGES BRACKET SPRING ANCHOR LIFT CLIP GRT265 591056 |
| Shipper Name | ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP |
|---|---|
| Address Line 1 | 310 NORTH ZHONGSHAN ROAD,,HANGZHOU, |
| Address Line 2 | CN |
| Consignee Name | FEDEX LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17210 S MAIN ST,GARDENA,CALIFORNIA |
| Address Line 2 | 90248,US |
| Container Number | SKYU3788075 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3667316 |
| Seal Number 1 | M3667316 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HINGES BRACKET SPRING ANCHOR LIFT CLIP GRT265 591056 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 309 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 277 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 239 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 170 | 2026-03-27 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2025-10-30 |
| Houston, Texas | 19 | 2024-10-08 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-03-28 |
| New York, New York | 7 | 2025-05-06 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2022-08-13 |
| Tampa, Florida | 4 | 2018-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 673 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 351 | 2026-04-29 |
| Pusan South Korea | 20 | 2026-03-09 |
| Yantian China (Mainland) | 16 | 2026-05-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 11 | 2025-02-27 |
| Kingston Jamaica | 4 | 2018-05-15 |
| Colon Panama | 3 | 2021-02-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2022-01-28 |
| Shilong China (Taiwan) | 2 | 2021-10-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2020-10-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | 310 NORTH ZHONGSHAN ROAD,HANGZHOU,C N | 2026-05-21 | 307 |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | 310 NORTH ZHONGSHAN ROAD,HANGZHOU,3 10003,CHINA,HANGZHOU,CN | 2026-03-09 | 25 |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | 2026-01-24 | 3 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | 2026-05-13 | 1 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMPORT & E | 2026-02-16 | 74 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP EXP CO LTD | 2023-03-25 | 68 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMPORT &EX | 2025-05-26 | 36 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP | 2022-07-14 | 29 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP EXP CO LTD | 2018-08-31 | 28 | |
| ZHEJIANG MINMETALS HUIDA IMP. & EXP. CO., LTD. | 2023-03-17 | 25 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-27 | 2 | |
| 2026-03-09 | 1 | |
| 2026-03-02 | 1 | |
| 2025-12-20 | 1 | |
| 2025-05-06 | 10 | |
| 2022-10-21 | 2 | |
| 2020-03-05 | 1 | |
| 2018-06-22 | 4 | |
| 2015-08-15 | 1 | |
| 2015-07-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhejiang Minmetals Huida Imp. & EXP.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-26 | 3 |