There are a total of 11,074 bills of lading on file for Americold Logistics LLC between January 2nd, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 11,074 bills of lading, 237 were within the past 30 days and 710 were within the past 90 days.
| Total Records | 11,074 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 8,122 |
| Notify Party Records | 3,598 |
| First Shipment on File | Jan 2nd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 237 |
| Records in Last 90 Days | 710 |
| Records in the Past Year | 2,328 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICOLD LOGISTICS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americold Logistics LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americold Logistics LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CAVENDISH FARMS | May 2026 | 39,933 | 1,962 |
| LA FOURNEE DOREE | May 2026 | 6,938 | 1,257 |
| RONCADIN SPA | May 2026 | 6,697 | 502 |
| LA FOURNEE DOREE - LFD | May 2026 | 540 | 463 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 178 |
| OLEIFICIO ASARO | May 2026 | 2,113 | 146 |
| BERTAGNI 1882 USA INC | May 2026 | 8,411 | 145 |
| D&J ORGANIC FOOD CO.,LIMITED | May 2026 | 2,307 | 139 |
| JUNGBUNZLAUER, INC. | May 2026 | 15,043 | 134 |
| OLEIFICI ASARO DEL 1916 SRL | May 2026 | 581 | 93 |
| SIBAT TOMARCHIO SRL | May 2026 | 235 | 87 |
| HOFER KOMMANDITGESELLSCHAFT | Jan 2025 | 403 | 73 |
| ITALGELATO SRL | Apr 2026 | 244 | 61 |
| JUNGBUNZLAUER LADENBURG GMBH | May 2026 | 5,565 | 54 |
| L ANIMA DI GRANO PASTIFICIO SAS | May 2026 | 106 | 53 |
| GIVAUDAN CORP. | May 2026 | 2,016 | 51 |
| COOMBE CASTLE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 207 | 51 |
| JUNGBUNZLAUER AUSTRIA AG | May 2026 | 4,353 | 50 |
| DEOLEO USA, INC. | May 2026 | 9,790 | 47 |
| DEOLEO GLOBAL,S.A. | May 2026 | 5,207 | 47 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americold Logistics LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICASIA, INC. | May 2026 | 237 | 24 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| AMERICHINE LLC | May 2026 | 2,847 | 127 |
| AMERICO COELHO RELVAS, SUCRS., S.A. | May 2026 | 292 | 6 |
| AMERICO GROUP INC | May 2026 | 794 | 2 |
| AMERICO MANUFACTURING | May 2026 | 625 | 21 |
| AMERICO MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 334 | 7 |
| AMERICOLD | May 2026 | 1,291 | 21 |
| AMERICOLD LEESPORT | Oct 2024 | 251 | 0 |
| AMERICOLD SOUTHGATE | Nov 2025 | 71 | 0 |
| AMERICOOK LLC | May 2026 | 369 | 3 |
| AMERICOR ELECTRONICS LTD | May 2026 | 505 | 4 |
| AMERICS CUSTOM BROKER | Dec 2023 | 229 | 0 |
| AMERIDRIVES INTERNATIONAL LLC | Aug 2024 | 128 | 0 |
| AMERIE TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 610 | 0 |
| AMERIFENCE CORPORATION | May 2026 | 78 | 7 |
| AMERIFILM | Apr 2026 | 268 | 5 |
| AMERIFILM CONVERTERS | May 2026 | 230 | 7 |
| AMERIGLOBE LLC | May 2026 | 1,619 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDULHV4005432 | PYMNFR106455271 | 0RPM0 | House Bill | PYMN | 9694438 | MARIANNE SCHULTE | 2026-05-28 | NEW YORK, NEW YORK | LE HAVRE FRANCE | 2,415 PKG | 6,358 KG | Pier to Pier | LA FOURNEE DOREE | AMERICOLD LOGISTICS SNOWDRIFT | A.N DERINGER INC | SHELF STABLE BAKERY GOODS NET WEIGHT : 5 796, 00 KGS |
| 2026-05-29 | CMDULHV4005602 | PYMNFR106455257 | 0RPM0 | House Bill | PYMN | 9694438 | MARIANNE SCHULTE | 2026-05-28 | NEW YORK, NEW YORK | LE HAVRE FRANCE | 1,890 PKG | 7,433 KG | House to Pier | LA FOURNEE DOREE | AMERICOLD LOGISTICS SNOWDRIFT | A.N DERINGER INC | SHELF STABLE BAKERY GOODS NET WEIGHT : 6 615, 00 KGS |
| 2026-05-28 | MEDURL723968 | DCSD2532726A | 617W | House Bill | DCSD | MSC TIANJIN | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 3,200 PKG | 16,000 K | House to House | BERTAGNI 1882 SPA | AMERICOLD LOGISTICS | BERTAGNI 1882 USA INC | FROZEN PASTA - HTS 190220 | |
| 2026-05-28 | MEDURL704265 | DCSD2374026A | 617W | House Bill | DCSD | MSC TIANJIN | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 1,400 PKG | 8,800 K | House to House | RONCADIN SPA | AMERICOLD LOGISTICS LLC | RONCADIN INC | FROZEN PIZZA - HTS 190590 | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | CMDULHV4005622 |
|---|---|
| House BOL # | PYMNFR106455265 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PYMN |
| Voyage # | 0RPM0 |
| IMO # | 9694438 |
| Vessel Name | MARIANNE SCHULTE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | ESSARTS EN BOCAGE |
| Foreign Port of Lading | LE HAVRE FRANCE (42737) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7433 KG |
| Weight in KG | 7,433 KG |
| Quantity | 1890 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU5186631 |
| Commodity Description |
SHELF STABLE BAKERY GOODS NET WEIGHT : 6 615, 00 KGS |
| Shipper Name | LA FOURNEE DOREE |
|---|---|
| Address Line 1 | ZONE ARTISANALE LES ACHARDS |
| City | LA CHAPELLE ACHARD |
| Country Code | FR |
| Consignee Name | AMERICOLD LOGISTICS SNOWDRIFT |
|---|---|
| Address Line 1 | 6985 SNOWDRIFT RD |
| City | ALLENTOWN |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18106 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | A.N DERINGER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 70 E SUNRISE HIGHWAY SUITE 402 |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11581 |
| Country Code | US |
| Container Number | CGMU5186631 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 2573593 |
| Seal Number 1 | 2573593 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | SHELF STABLE BAKERY GOODS NET WEIGHT : 6 615, 00 KGS |
| Marks and Numbers 1 | FOG10001 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 190590 | 00000000 | 0000007433 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 4,471 | 2026-05-23 |
| West Palm Beach, Florida | 2,376 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 1,054 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 836 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 725 | 2026-01-15 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 682 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 532 | 2025-11-15 |
| Los Angeles, California | 143 | 2026-02-11 |
| Charleston, South Carolina | 93 | 2025-07-31 |
| Baltimore, Maryland | 35 | 2026-05-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Le Havre France | 2,967 | 2026-05-22 |
| Halifax, NS Canada | 2,238 | 2026-05-16 |
| Leghorn Italy | 1,196 | 2026-05-16 |
| Anvers Belgium | 665 | 2026-05-23 |
| La Spezia Italy | 647 | 2026-01-24 |
| Rotterdam Netherlands | 428 | 2026-05-04 |
| Gioia Tauro Italy | 333 | 2026-05-21 |
| Fos France | 279 | 2026-05-15 |
| Napoli Italy | 269 | 2026-05-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 243 | 2026-02-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americold Logistics LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 302 NORTH FRONTAGE RD PLANT CITY FL 33563 US | 2026-05-16 | 2,131 |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 100 SAW MILL POND RD EDISON 07106 US | 2026-05-21 | 903 |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-05-22 | 667 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-05-14 | 461 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-05-16 | 207 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-05-08 | 50 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2025-09-20 | 26 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-05-04 | 21 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-03-14 | 16 | |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | 2026-01-24 | 14 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Americold Logistics LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 311 | |
| 2026-05-07 | 18 | |
| 2026-04-28 | 7 | |
| 2026-04-28 | 3 | |
| 2026-04-16 | 7 | |
| 2026-03-07 | 5 | |
| 2026-01-30 | 47 | |
| 2026-01-30 | 37 | |
| 2026-01-26 | 1 | |
| 2025-09-02 | 19 |
Below are the top 10 email addresses on file for Americold Logistics LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 311 | |
| 2026-05-01 | 14 | |
| 2026-04-28 | 7 | |
| 2026-04-28 | 3 | |
| 2026-04-16 | 7 | |
| 2026-01-26 | 1 | |
| 2025-08-15 | 9 | |
| 2025-08-02 | 2 | |
| 2025-05-13 | 7 | |
| 2025-01-09 | 4 |