There are a total of 2,847 bills of lading on file for Americhine LLC between August 12th, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 2,847 bills of lading, 70 were within the past 30 days and 127 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,847 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 2,818 |
| Notify Party Records | 1,951 |
| First Shipment on File | Aug 12th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 70 |
| Records in Last 90 Days | 127 |
| Records in the Past Year | 510 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICHINE LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americhine LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americhine LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GIALAI GARMENT JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 509 | 167 |
| INDOCHINE APPAREL PLC | May 2026 | 1,255 | 149 |
| JIAXING JINTAI GARMENTS CO., LTD | Aug 2025 | 149 | 114 |
| UNIQUE DESIGNERS LIMITED | May 2026 | 477 | 109 |
| NORTHERN FASHION LTD. | May 2026 | 265 | 105 |
| CONG TY CO PHAN LUONG THUC BINH MIN | May 2026 | 911 | 101 |
| JIANGYIN HONGYU GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 639 | 100 |
| SHANGHAI FLYOVERSEA LOGISTICS COMPA | May 2026 | 1,282 | 94 |
| SHANGHAIFLYOVERLOGISTICSCO.LTD. | May 2026 | 120 | 92 |
| HUA JUN TEXTILE CO LTD | May 2026 | 149 | 92 |
| NINGBO WEGO GARMENT CO.,LTD | Jan 2026 | 117 | 91 |
| INDOCHINE INTERNATIONAL | May 2026 | 869 | 90 |
| SHIVANK UDYOG LTD | May 2026 | 177 | 85 |
| NINGBO YI WEN GARMENT | Aug 2025 | 110 | 79 |
| YIWU LIDING FASHION CO., LTD | Aug 2025 | 98 | 75 |
| ZHEJIANG SHENGQI GARMENTS CO.,LTD | Aug 2025 | 95 | 74 |
| ANANTA APPARELS LTD. | May 2026 | 12,240 | 58 |
| ANHUI AIDO GARMENT CO., LTD | Oct 2022 | 139 | 48 |
| VIET THANH EXPORT GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 109 | 43 |
| TAM QUAN GARMENT JOINT STOCK COMPAN | May 2026 | 379 | 39 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americhine LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 579 | 41 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| AMERICASIA, INC. | May 2026 | 237 | 24 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| AMERICO COELHO RELVAS, SUCRS., S.A. | May 2026 | 292 | 6 |
| AMERICO GROUP INC | May 2026 | 794 | 2 |
| AMERICO MANUFACTURING | May 2026 | 625 | 21 |
| AMERICO MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 334 | 7 |
| AMERICOLD | May 2026 | 1,291 | 21 |
| AMERICOLD LEESPORT | Oct 2024 | 251 | 0 |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | May 2026 | 11,074 | 710 |
| AMERICOLD SOUTHGATE | Nov 2025 | 71 | 0 |
| AMERICOOK LLC | May 2026 | 369 | 3 |
| AMERICOR ELECTRONICS LTD | May 2026 | 505 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20802410 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,660 CTN | 16,854 LB | Pier to Pier | SHANGHAI FLY OVERSEA LOGISTICS | AMERICHINE LLC | WAL LOGISTICS | LADIES KNITTED DRESS 02154327825 MAU-RECEI XXXX@INDOCHINEUSA.COM M XXXXXXXXXXXXXX EMA IL : XXXXXX@WALLOGISTICS.NET | |
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20802380 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,763 CTN | 33,370 LB | Pier to Pier | SHANGHAI FLY OVERSEA LOGISTICS | AMERICHINE LLC | WAL LOGISTICS | LADIES WOVEN CAMISOLE LADIES WOVEN DRESS 021 54327825 XXXXXXXXXXXXX@INDOCHINEUSA.COM M ( 562) 632-6415 EMAIL : MINNIE@WALLOGISTI... | |
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20802409 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,010 CTN | 21,160 LB | Pier to Pier | SHANGHAI FLY OVERSEA LOGISTICS | AMERICHINE LLC | WAL LOGISTICS | LADIES KNITTED DRESS 02154327825 MAU-RECEI XXXX@INDOCHINEUSA.COM M XXXXXXXXXXXXXX EMA IL : XXXXXX@WALLOGISTICS.NET | |
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20802382 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 961 CTN | 36,153 LB | Pier to Pier | SHANGHAI FLY OVERSEA LOGISTICS | AMERICHINE LLC | WAL LOGISTICS | LADIES WOVEN CAMI LADIES WOVEN BLOUSE LADIES WOVEN DRESS 02154327825 MAU-RECEIVING@INDO CHINEUSA.COM M XXXXXXXXXXXXXX EMAIL : MI... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20802381 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 14W |
| IMO # | 9960540 |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO (ZJ) |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27370 LB |
| Weight in KG | 12,415 KG |
| Quantity | 3783 CTN |
| Volume | 1837 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6582104 |
| Commodity Description |
LADIES WOVEN CAMISOLE LADIES WOVEN DRESS 021 54327825 XXXXXXXXXXXXX@INDOCHINEUSA.COM M ( 562) 632-6415 EMAIL : MINNIE@WALLOGISTICS. NET |
| Shipper Name | SHANGHAI FLY OVERSEA LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD. |
| Address Line 2 | ROOM 908, NO. 1000, JIANCHUAN |
| Address Line 3 | ROAD, |
| Address Line 4 | MINHANG DISTRICT, SHANGHAI,CHINA |
| Consignee Name | AMERICHINE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14020 183RD STREET |
| Address Line 2 | LA PALMA, CA 90623 |
| Address Line 3 | EIN 90-0942968 |
| Address Line 4 | INBOUND: |
| Notify Party Name | WAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 26342 ESHELMAN AVE |
| Address Line 2 | LOMITA, CA 90717 |
| Address Line 3 | TEL: (310)265-1888 X 303 |
| Address Line 4 | FAX: (310)265-1887 |
| Container Number | ZCSU6582104 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250615717 |
| Seal Number 1 | A4250615717 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES WOVEN CAMISOLE LADIES WOVEN DRESS 021 54327825 XXXXXXXXXXXXX@INDOCHINEUSA.COM M ( 562) 632-6415 EMAIL : MINNIE@WALLOGISTICS. NET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,303 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 952 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 502 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 49 | 2026-04-27 |
| Port Everglades, Florida | 37 | 2025-07-25 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2021-07-24 |
| Fairbanks, Alaska | 1 | 2025-12-19 |
| Port Hueneme, California | 1 | 2025-04-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,111 | 2026-05-14 |
| Colombo Sri Lanka | 313 | 2026-05-12 |
| Vung Tau Vietnam | 252 | 2026-04-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 220 | 2026-05-21 |
| Jawaharlal Nehru India | 201 | 2026-05-21 |
| All Other Viet Nam Ports | 168 | 2025-08-13 |
| Singapore Singapore | 143 | 2025-12-03 |
| Yantian China (Mainland) | 57 | 2025-12-31 |
| Haiphong Vietnam | 49 | 2025-12-31 |
| Yangshan China (Mainland) | 48 | 2024-12-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americhine LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICHINE LLC | 14020 183RD STREET LA PALMA,CA 90623 | 2026-04-29 | 360 |
| AMERICHINE LLC | 14020 183RD STREET LA PALMA CA 90623 US | 2026-04-27 | 282 |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-04 | 138 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-20 | 99 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-21 | 91 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-21 | 82 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-21 | 54 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-14 | 28 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-01-09 | 18 | |
| AMERICHINE LLC | 2026-05-02 | 18 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Americhine LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-05 | 4 | |
| 2023-09-04 | 43 | |
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2021-08-27 | 3 | |
| 2020-07-28 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Americhine LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2020-07-28 | 1 |