There are a total of 794 bills of lading on file for Americo Group Inc between December 7th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 794 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 794 |
|---|---|
| Shipper Records | 107 |
| Consignee Records | 678 |
| Notify Party Records | 453 |
| First Shipment on File | Dec 7th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICO GROUP INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americo Group Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americo Group Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGSU MEITAI INDUSTRY INVESTMENT | May 2026 | 183 | 73 |
| NINGBO SHENGSHENG KNITTING CO.,LTD. | Dec 2023 | 112 | 32 |
| JURONG SHENGYUAN KNIT GMNT CO.,LTD. | Aug 2025 | 131 | 32 |
| JIANGYIN JETEX GARMENT LTD | Nov 2024 | 296 | 32 |
| V R LOGISTICS INC. | May 2026 | 4,378 | 21 |
| TAIEASY INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 898 | 19 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES USA INC | May 2026 | 34,628 | 16 |
| QINGDAO TIANYIQUAN TRADING CO LTD | Apr 2026 | 20,090 | 10 |
| JANEL GROUP INC | May 2026 | 69,967 | 10 |
| TY FASHION (CAMBODIA) PLC | May 2026 | 1,125 | 7 |
| SINGYU APPAREL MANUFACTURING CO. | Apr 2026 | 592 | 7 |
| DENIM PROCESSING PLANT LIMITED | Apr 2026 | 143 | 6 |
| XPI SERVICES LLC | May 2026 | 4,185 | 5 |
| PRODUCT ACE(HK)CO, LTD | May 2026 | 83 | 5 |
| ZHEN JIANG YIMAXIAN GARMENT CO.,LTD | Apr 2025 | 787 | 4 |
| COTTONEX FASHIONS LIMITED | Jan 2026 | 289 | 4 |
| C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES | May 2026 | 840,503 | 4 |
| ARTEX APPAREL | May 2026 | 612 | 3 |
| WELL DESIGNERS LTD | Feb 2025 | 244 | 2 |
| TNZ APPARELS LIMITED | Mar 2025 | 444 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americo Group Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 579 | 41 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| AMERICASIA, INC. | May 2026 | 237 | 24 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| AMERICHINE LLC | May 2026 | 2,847 | 127 |
| AMERICO COELHO RELVAS, SUCRS., S.A. | May 2026 | 292 | 6 |
| AMERICO MANUFACTURING | May 2026 | 625 | 21 |
| AMERICO MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 334 | 7 |
| AMERICOLD | May 2026 | 1,291 | 21 |
| AMERICOLD LEESPORT | Oct 2024 | 251 | 0 |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | May 2026 | 11,074 | 710 |
| AMERICOLD SOUTHGATE | Nov 2025 | 71 | 0 |
| AMERICOOK LLC | May 2026 | 369 | 3 |
| AMERICOR ELECTRONICS LTD | May 2026 | 505 | 4 |
| AMERICS CUSTOM BROKER | Dec 2023 | 229 | 0 |
| AMERIDRIVES INTERNATIONAL LLC | Aug 2024 | 128 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | SMLMSHCR5H845100 | OERT201701P03222 | 2602E | House Bill | OERT | 9312767 | SM BUSAN | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 502 CTN | 9,951 KG | Container Yard | JIANGSU MEITAI INDUSTRY INVESTMENT | AMERICO GROUP INC. | LINER FREIGHT (USA) INC. | MENS %COTTON KNIT T-SHIRT |
| 2026-02-14 | MEDUOU415719 | EFLRXOHL50155242 | 607R | House Bill | EFLR | 9318058 | MSC INGRID | 2026-02-13 | NEWARK, NEW JERSEY | VALENCIA SPAIN | 5,583 CTN | 24,450 K | House to House | ARTEX APPAREL | AMERICO GROUP, INC. | AMERICO GROUP, INC. | MENS POLY INTERLOCK GRAPHIC SS CREW TSHIRT |
| 2026-01-19 | MEDUOU320794 | EFLRXOHL50155994 | 551E | House Bill | EFLR | 9349605 | MSC ASLI II | 2026-01-17 | NEWARK, NEW JERSEY | VALENCIA SPAIN | 2,510 CTN | 9,880 K | Container Yard | ARTEX APPAREL | AMERICO GROUP, INC | AMERICO GROUP, INC | MENS POLY INTERLOCK GRAPHIC SS CREW TSHIRT |
| 2026-01-15 | HDUJSLA26FA01002 | QSIJQSD220434268 | 2601E | House Bill | QSIJ | 9349887 | POSEN | 2026-01-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 324 CTN | 2,747 K | XIAMEN KINGLAND | AMERICO GROUP INC | K-LINK LOGISTICS INC | MENS RAINCOAT | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | ZIMUSNH7880028 |
|---|---|
| House BOL # | OERT201701P06818 |
| Manifest Number | 428035 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 19E |
| IMO # | 9960502 |
| Vessel Name | ZIM EAGLE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 37422 KG |
| Weight in KG | 37,422 KG |
| Quantity | 3150 CTN |
| Volume | 188 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
ZCSU6967750 ZCSU6835476 ZCSU7584884 |
| Commodity Description |
MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT |
| Shipper Name | JIANGSU MEITAI INDUSTRY INVESTMENT |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 3005,NO.1 YANGGUANG |
| Address Line 2 | PLAZA,NANJING CITY, |
| Address Line 3 | CHINA |
| Consignee Name | AMERICO GROUP INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1411 BROADWAY 2ND FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK, NY 10018 |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | LINER FREIGHT (USA) INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 174 MAPLEWOOD AVE. |
| Address Line 2 | MAPLEWOOD, NJ 07040 |
| Address Line 3 | USA |
| Container Number | ZCSU6967750 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250690786 |
| Seal Number 1 | A4250690786 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT |
| Marks and Numbers 1 | AMERICO GROUP,INC. COLOR/PACK ID SIZE PX TKT CODE CARTON NO MADE IN CHINA GROSS WT DIMENSI ONS |
| Container Number | ZCSU6835476 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250690650 |
| Seal Number 1 | A4250690650 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT |
| Marks and Numbers 1 | AMERICO GROUP,INC. COLOR/PACK ID SIZE PX TKT CODE CARTON NO MADE IN CHINA GROSS WT DIMENSI ONS |
| Container Number | ZCSU7584884 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250690688 |
| Seal Number 1 | A4250690688 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MENS 100% COTTON KNIT T-SHIRT |
| Marks and Numbers 1 | AMERICO GROUP,INC. COLOR/PACK ID SIZE PX TKT CODE CARTON NO MADE IN CHINA GROSS WT DIMENSI ONS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 576 | 2026-02-14 |
| Long Beach, California | 113 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 70 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 27 | 2022-09-20 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-01-22 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2024-06-24 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2019-05-09 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2019-04-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 301 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 97 | 2024-08-15 |
| All Ports in Cambodia | 85 | 2024-08-27 |
| Damietta Egypt | 72 | 2023-07-13 |
| Vung Tau Vietnam | 49 | 2024-09-24 |
| Colombo Sri Lanka | 41 | 2025-09-17 |
| Tan Cang Vietnam | 26 | 2018-04-05 |
| Chittagong Bangladesh | 15 | 2024-08-12 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 15 | 2019-04-11 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 14 | 2019-08-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americo Group Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICO GROUP INC | 1411 BROADWAY, 2ND FLOOR NEW YORK, NY 10018 NEW YORK NY 10018 US | 2026-01-15 | 1 |
| AMERICO GROUP INC | 1411 BROADWAY 2ND FLOOR NEW YORK, NY 10118 | 2022-07-07 | 138 |
| AMERICO GROUP INC. | 2024-08-15 | 89 | |
| AMERICO GROUP, INC | 2019-11-30 | 86 | |
| AMERICO GROUP INC. | 2026-05-21 | 73 | |
| AMERICO GROUP INC | 2023-12-08 | 33 | |
| AMERICO GROUP INC | 2019-09-17 | 33 | |
| AMERICO GROUP INC | 2019-04-11 | 22 | |
| AMERICO GROUP, INC | 2025-02-25 | 18 | |
| AMERICO GROUP, INC | 2023-09-25 | 17 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Americo Group Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-04-11 | 17 | |
| 2013-01-07 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||