There are a total of 237 bills of lading on file for Americasia, Inc. between November 6th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 237 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 237 |
|---|---|
| Shipper Records | 28 |
| Consignee Records | 208 |
| Notify Party Records | 42 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICASIA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Americasia, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Americasia, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEIHAI XIANGTONG IMPORT AND EXPORT | Oct 2025 | 344 | 28 |
| WANZAI ZHURONG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 155 | 3 |
| LIUYANG GLOBAL FIREWORKS TRADE CO | May 2026 | 898 | 3 |
| ZIBO SWISCOM LIGHT INDUSTRIAL CO.,L | Apr 2026 | 72 | 2 |
| HUNAN CHIKANG TRADING | May 2026 | 332 | 2 |
| T-SKY INTERNATIONAL GROUP CO.,LTD | May 2026 | 623 | 1 |
| CHANGSHA ROYAL IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 225 | 1 |
| May 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americasia, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| AMERICAS INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 579 | 41 |
| AMERICAS STYRENICS LLC | Apr 2026 | 438 | 2 |
| AMERICAWARE, INC. | May 2026 | 364 | 3 |
| AMERICHEM INC | Mar 2026 | 425 | 3 |
| AMERICHINE LLC | May 2026 | 2,847 | 127 |
| AMERICO COELHO RELVAS, SUCRS., S.A. | May 2026 | 292 | 6 |
| AMERICO GROUP INC | May 2026 | 794 | 2 |
| AMERICO MANUFACTURING | May 2026 | 625 | 21 |
| AMERICO MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 334 | 7 |
| AMERICOLD | May 2026 | 1,291 | 21 |
| AMERICOLD LEESPORT | Oct 2024 | 251 | 0 |
| AMERICOLD LOGISTICS LLC | May 2026 | 11,074 | 710 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | CMDUCHN3352783 | ALONWLUS47223 | 0GVMM | House Bill | ALON | 9351127 | CMA CGM GEORGIA | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 890 CTN | 18,930 KG | Pier to Pier | AMERICASIA, INC | UN0336,FIREWORKS,1.4G | ||
| 2026-05-21 | CMDUCHN3328085 | ALONWLUS46767 | 0GVMK | House Bill | ALON | 9351141 | CMA CGM NEW JERSEY | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 774 CTN | 18,450 KG | Pier to Pier | AMERICASIA, INC | 1.4G UN0336 CONSUMER FIREWORKS | ||
| 2026-05-21 | CMDUCHN3328089 | ALONWLUS46768 | 0GVMK | House Bill | ALON | 9351141 | CMA CGM NEW JERSEY | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 729 CTN | 18,621 KG | Pier to Pier | AMERICASIA, INC | 1.4G UN0336 CONSUMER FIREWORKS | ||
| 2026-05-21 | COSU6449281530 | ALONWLUS45344 | 032E | House Bill | ALON | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 742 CTN | 15,824 KG | House to House | AMERICASIA, INC | UN0336,FIREWORKS,1.4G | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | CMDUCHN3322365 |
|---|---|
| House BOL # | ALONWLUS46626 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ALON |
| Voyage # | 0DBOB |
| IMO # | 9938353 |
| Vessel Name | PRESIDENT BUSH |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18768 KG |
| Weight in KG | 18,768 KG |
| Quantity | 873 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU5239950 |
| Commodity Description |
UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| Consignee Name | AMERICASIA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4098 GREENMOUNT CHURCHROAD GLEN RO |
| Address Line 2 | CK,PA 17327 UNITED STA,GLEN ROCK, 1 |
| Address Line 3 | 7327,US |
| Container Number | TCNU5239950 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R1074986S |
| Seal Number 1 | R1074986S |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 0336 | U | 000 |
| Seq. No. | Classification |
|---|---|
| 001 | 1.4G |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 77 | 2025-10-08 |
| Newark, New Jersey | 70 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 44 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 25 | 2016-08-29 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2016-11-07 |
| New York, New York | 6 | 2014-12-23 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2024-06-13 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-09-28 |
| Detroit, Michigan | 1 | 2017-07-28 |
| Oakland, California | 1 | 2015-05-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 102 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 65 | 2025-10-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2023-09-28 |
| Vancouver, BC Canada | 20 | 2014-12-23 |
| Prince Rupert, BC Canada | 8 | 2014-11-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2020-11-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2023-12-13 |
| Pusan South Korea | 3 | 2016-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americasia, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICASIA, INC. | 4098 GREENMOUNT CHURCH ROADGLEN ROC K, PA 17327, UNITED STATES,GLEN ROC K, 17327,US | 2026-05-21 | 66 |
| AMERICASIA, INC. | 4098 GREENMOUNT CHURCH ROAD,GLEN RO CK, PA 17327,GLEN ROCK, 17327,US | 2025-07-01 | 15 |
| AMERICASIA, INC. | 2026-05-09 | 8 | |
| AMERICASIA, INC. | 2025-07-01 | 7 | |
| AMERICASIA, INC. | 2026-04-20 | 2 | |
| AMERICA-ASIA METAL TRADE CANADA LIM | 2014-12-23 | 28 | |
| AMERICASIA, INC | 2026-05-21 | 26 | |
| AMERICASIA INC | 2017-07-28 | 22 | |
| AMERICASIA INC | 2024-05-28 | 19 | |
| AMERICASIA, INC | 2026-02-09 | 7 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Americasia, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-08 | 3 | |
| 2024-03-26 | 1 | |
| 2021-04-20 | 4 | |
| 2016-08-29 | 5 | |
| 2015-06-23 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||