There are a total of 465 bills of lading on file for Ampco Metal Inc. between October 17th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 465 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 465 |
|---|---|
| Shipper Records | 170 |
| Consignee Records | 422 |
| Notify Party Records | 61 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPCO METAL INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Ampco Metal Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Ampco Metal Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TIANJIN JINLONG WELDING MATERIAL CO | May 2026 | 233 | 31 |
| GOLDEN EAGLE MINMETALS (BEIJING) WE | May 2026 | 223 | 7 |
| YAMATO GOKIN CO., LTD. | Apr 2026 | 93 | 6 |
| AMPCO METAL | May 2026 | 145 | 6 |
| Nov 2025 | 5 | 5 | |
| BEDRA VIETNAM ALLOY MATERIAL CO. | May 2026 | 131 | 5 |
| NGK METALS CORPORATION | May 2026 | 667 | 3 |
| Feb 2025 | 5 | 2 | |
| Aug 2025 | 10 | 2 | |
| BEDRA HONGKONG ALLOY MATERIAL CO | May 2026 | 115 | 2 |
| YANTAI ZHENXING FOREIGN TRADE CORP. | Nov 2025 | 94 | 1 |
| M LEGO | Apr 2026 | 149 | 1 |
| LEBRONZE ALLOYS | May 2026 | 2,556 | 1 |
| KASTO MASCHINENBAU GMBH + CO. KG | Apr 2026 | 726 | 1 |
| KASTO INC. | Apr 2026 | 496 | 1 |
| JIALONG (THAILAND) CO.,LTD. | Sep 2021 | 12 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ampco Metal Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPACITY, LLC | Mar 2026 | 165 | 3 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 0 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 19 |
| AMPAK COMPANY INC | May 2026 | 8,217 | 326 |
| AMPAK LOGISTICS INC | Mar 2026 | 170 | 2 |
| AMPAL INC | May 2026 | 309 | 12 |
| AMPAS AUTO MIRROR | May 2026 | 65 | 27 |
| AMPAS AUTO MIRROR CO.,LTD. | Apr 2026 | 881 | 4 |
| AMPAS INDUSTRIES CO.,LTD. | Aug 2025 | 84 | 0 |
| AMPCO LIGHTING LTD | May 2026 | 1,969 | 5 |
| AMPCO MINERALS JIANGSU CO.,LTD | Sep 2025 | 305 | 0 |
| AMPCO MINERALS SHANGHAI CO., LTD | Jul 2025 | 115 | 0 |
| AMPCO MINERALS, INC | May 2026 | 507 | 18 |
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPER TECH INC | May 2026 | 190 | 7 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 1,238 | 40 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| AMPF INC. | May 2026 | 275 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | CMDUTJN0923144 | DMERDFS056015260 | 101E | House Bill | DMER | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 8 PLT | 8,593 K | Pier to Pier | TIANJIN JINLONG WELDING MATERIAL | AMPCO METAL. INC. | COPPER ALLOYS WELDING WIRE | |
| 2026-04-16 | CMDUTJN0886867 | DMERDFS056015150 | 071E | House Bill | DMER | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 2 PLT | 2,148 K | Pier to Pier | TIANJIN JINLONG WELDING MATERIAL | AMPCO METAL. INC. | COPPER ALLOYS WELDING WIRE | |
| 2026-03-31 | YMJAT755589729 | DMERDFS051002461 | 074W | House Bill | DMER | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-03-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 18 PKG | 7,694 K | Pier to Pier | AMPCO METAL S.A. | AMPCO METAL INC | COPPER BAR HS CODE | |
| 2026-03-27 | CMDUTJN0882062 | DMERDFS056015095 | 112E | House Bill | DMER | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-03-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 4,297 K | Container Station | TIANJIN JINLONG WELDING MATERIAL | AMPCO METAL. INC. | COPPER ALLOYS WELDING WIRE | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ONEYHANG25596300 |
|---|---|
| House BOL # | DMERDFS862010877 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMER |
| Voyage # | 077E |
| IMO # | 9468310 |
| Vessel Name | ONE ARCADIA |
| Vessel Country | KY |
| Place of Receipt | HAIPHONG VIET NAM |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2338 K |
| Weight in KG | 2,338 KG |
| Quantity | 9 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KKFU9140510 |
| Commodity Description |
BRONZE ROD HS CODE 740729 |
| Shipper Name | BEDRA VIETNAM ALLOY MATERIAL CO. L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD LOT CN-06 HOA PHU IP XUAN CAM |
| Address Line 3 | COMMUNE BAC NINH PROVINCE |
| City | BAC NINH |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | AMPCO METAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1221 GRANDVIEW PKWY |
| Address Line 3 | SUITE 100 |
| City | STURTEVANT |
| State Province | WI |
| Zip Code | 53177 |
| Country Code | US |
| Container Number | KKFU9140510 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN73857AP |
| Seal Number 1 | VN73857AP |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | LFG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BRONZE ROD HS CODE 740729 |
| Marks and Numbers 1 | US010713 / WLD/20315800 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 116 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 109 | 2025-11-19 |
| Los Angeles, California | 108 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 83 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 38 | 2024-08-14 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2023-03-14 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2021-06-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2016-03-31 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2022-07-22 |
| Oakland, California | 1 | 2021-12-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 185 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 136 | 2024-11-04 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 25 | 2026-05-08 |
| Xingang China (Mainland) | 25 | 2020-04-24 |
| Kwangyang South Korea | 18 | 2014-06-03 |
| Tokyo Japan | 9 | 2025-05-12 |
| Anvers Belgium | 9 | 2023-03-14 |
| Le Havre France | 9 | 2021-12-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2023-04-19 |
| Santos Brazil | 6 | 2025-11-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ampco Metal Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPCO METAL INC. | 4475 NORTH 124TH STREET, UNIT A BROOKFIELD WI 53005 US | 2017-04-15 | 79 |
| AMPCO METAL SA | AMPEREWEG 11 3442AC WOERDEN NL | 2016-10-21 | 61 |
| AMPCO METAL INC | 2017-06-03 | 59 | |
| AMPCO METAL INC | 2026-05-22 | 48 | |
| AMPCO METAL. INC. | 2026-05-08 | 38 | |
| AMPCO METAL SA | 2020-12-01 | 36 | |
| AMPCO METAL INC | 2026-05-22 | 27 | |
| AMPCO METAL INC. | 2014-06-03 | 27 | |
| AMPCO METAL INC. | 2019-07-11 | 26 | |
| AMPCO METAL INC. | 2017-01-27 | 25 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ampco Metal Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-26 | 3 | |
| 2013-06-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||