There are a total of 190 bills of lading on file for Amper Tech Inc between December 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 190 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 190 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 190 |
| Notify Party Records | 85 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPER TECH INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Amper Tech Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Amper Tech Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN QIANHE ELECTRONIC | May 2026 | 67 | 33 |
| XIAMEN ONE MAGNET ELECTRONIC CO. | Nov 2025 | 500 | 16 |
| QIAN HE TECHNOLOGY CO. LTD. | Nov 2025 | 55 | 12 |
| ZHEJIANG WINCHOICE IMP EXP CO LTD | Apr 2026 | 636 | 7 |
| May 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amper Tech Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPAS AUTO MIRROR CO.,LTD. | Apr 2026 | 881 | 4 |
| AMPAS INDUSTRIES CO.,LTD. | Aug 2025 | 84 | 0 |
| AMPCO LIGHTING LTD | May 2026 | 1,969 | 5 |
| AMPCO METAL INC. | May 2026 | 465 | 6 |
| AMPCO MINERALS JIANGSU CO.,LTD | Sep 2025 | 305 | 0 |
| AMPCO MINERALS SHANGHAI CO., LTD | Jul 2025 | 115 | 0 |
| AMPCO MINERALS, INC | May 2026 | 507 | 18 |
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 1,238 | 40 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| AMPF INC. | May 2026 | 275 | 4 |
| AMPHENOL ALDEN | May 2026 | 224 | 16 |
| AMPHENOL ANDREW ANTENNAS INDIA PRIV | May 2026 | 981 | 100 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | May 2026 | 501 | 23 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 39 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | EGLV149601849159 | PSEAZLAX26031279 | 1446E | House Bill | PSEA | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 58 CTN | 1,001 KG | House to House | DONGGUAN QIANHE ELECTRONIC | AMPERTECH, INC. | SLIDE SWITCH LIGHTING ARRESTOR PLASTIC WAHS ER PLASTIC WAHSER PLASTIC WAHSER PLASTIC W AHSER OVERLAY MINI MONITOR-HOUSING TERM I... | |
| 2026-03-27 | EGLV143651387869 | PEVHNBUC26030017 | 1211E | House Bill | PEVH | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-03-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 120 KG | House to House | ZHEJIANG WINCHOICE IMP EXP | AMPERTECH, INC. | AMPERTECH, INC. | MAGNETS H.S |
| 2026-03-27 | EGLV143651387869 | PEVHNBUC26011034 | 1211E | House Bill | PEVH | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-03-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 3,655 KG | House to House | ZHEJIANG WINCHOICE IMP EXP | AMPERTECH, INC. | AMPERTECH, INC. | FERRITE MAGNET H.S |
| 2026-03-02 | EGLV147600049161 | PSEAZLAX26020009 | 077E | House Bill | PSEA | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 35 CTN | 307 KG | House to House | DONGGUAN QIANHE ELECTRONIC | AMPERTECH, INC. | SLIDE SWITCH TERMINAL BOARD MONITOR KITS- BUTTONS STAMPING CONNECTOR | |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | CMDUNGP3457043 |
|---|---|
| House BOL # | PEVHNBUC26040104 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PEVH |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622588 |
| Vessel Name | OOCL POLAND |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1180 KG |
| Weight in KG | 1,180 KG |
| Quantity | 75 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU1268526 |
| Commodity Description |
NDFEB MAGNET H.S |
| Shipper Name | ZHEJIANG WINCHOICE IMP/EXP CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1108,E-TIME BUSINESS BUILDING, |
| Address Line 2 | 76#GUCUI RD.,,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | AMPERTECH, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 636 S. STATE COLLEGE BLVD.,FULLERTO |
| Address Line 2 | N,CA 92831,US |
| Notify Party Name | AMPERTECH, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 636 S. STATE COLLEGE BLVD.,FULLERTO |
| Address Line 2 | N,US |
| Container Number | TCLU1268526 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9521575 |
| Seal Number 1 | M9521575 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | NDFEB MAGNET H.S |
| Marks and Numbers 1 | AMPERTECH, INC. QTY: CTNS PALLET NO: |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 106 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 84 | 2026-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 129 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2025-09-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2019-07-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2023-04-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2026-05-01 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2024-03-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2022-05-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2016-03-17 |
| Pusan South Korea | 1 | 2014-12-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amper Tech Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPER TECH INC | 636 S.STATE COLLEGE BLVD. FULLERTON CA 92831 USA | 2021-07-14 | 58 |
| AMPERTECH, INC. | 636 S.STATE COLLEGE BLVD.FULLERTON CA 92831 USA | 2026-05-23 | 37 |
| AMPERTECH INC | 2024-05-22 | 30 | |
| AMPER TECH,INC. | 2023-02-07 | 24 | |
| AMPERTECH INC | 2025-09-29 | 10 | |
| AMPERTECH,INC. | 2022-02-19 | 7 | |
| AMPER TECH,INC | 2017-01-03 | 6 | |
| AMPERTECH INC | 2021-07-09 | 5 | |
| AMPERTECH.INC | 2021-09-29 | 3 | |
| AMPERTECH, INC. | 2026-05-01 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Amper Tech Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2013-02-16 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||