There are a total of 1,238 bills of lading on file for Amperex Technology Limited between June 24th, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 1,238 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 40 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,238 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,247 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Jun 24th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 40 |
| Records in the Past Year | 96 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Amperex Technology Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Amperex Technology Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UNICOBA DA AMAZONIA S.A | May 2026 | 886 | 751 |
| INVENTUS POWER ELETRONICA DO BRASIL LTDA | May 2026 | 587 | 57 |
| BEST NOTEBOOKS INDUSTRIA E COMERCIO DE EQUIPAMENTOS DE INFORMATICA LTDA | Apr 2026 | 209 | 10 |
| SALCOMP INDUSTRIAL ELECTRONICA DA AMAZONIA LTDA | May 2026 | 1,486 | 8 |
| FLEXTRONICS DA AMAZONIA LTDA | Dec 2025 | 220 | 8 |
| NINTENDO OF AMERICA INC. | Jan 2023 | 2,205 | 6 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 21,222 | 4 |
| UCB DA AMAZONIA S.A | Jun 2025 | 36 | 3 |
| Mar 2025 | 9 | 2 | |
| UNICOLORS INC | May 2026 | 1,715 | 1 |
| Oct 2022 | 2 | 1 | |
| Dec 2024 | 1 | 1 | |
| SAMSUNG SDS AMERICA INC. | May 2026 | 67,874 | 1 |
| INVENTUS POWER ELECTRONICA LTD. | May 2026 | 79 | 1 |
| HECNY TRANSPORTATION INC. | May 2026 | 534,355 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amperex Technology Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPAS INDUSTRIES CO.,LTD. | Aug 2025 | 84 | 0 |
| AMPCO LIGHTING LTD | May 2026 | 1,969 | 5 |
| AMPCO METAL INC. | May 2026 | 465 | 6 |
| AMPCO MINERALS JIANGSU CO.,LTD | Sep 2025 | 305 | 0 |
| AMPCO MINERALS SHANGHAI CO., LTD | Jul 2025 | 115 | 0 |
| AMPCO MINERALS, INC | May 2026 | 507 | 18 |
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPER TECH INC | May 2026 | 190 | 7 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| AMPF INC. | May 2026 | 275 | 4 |
| AMPHENOL ALDEN | May 2026 | 224 | 16 |
| AMPHENOL ANDREW ANTENNAS INDIA PRIV | May 2026 | 981 | 100 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | May 2026 | 501 | 23 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 39 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | MATS7594669003 | MNQOSHA260229264 | 024E | House Bill | MNQO | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 280 CTN | 3,630 KG | Pier to Pier | AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | UNICOBA DA AMAZONIA S.A | KERRY FREIGHT (USA), INC. | LITHIUM ION CELL 5100MAH 3 91 V ATL MODEL 44 6791 APPROVAL NO NH042226020602CBM1S6 |
| 2026-05-26 | MATS7594669004 | MNQOSHA260229280 | 024E | House Bill | MNQO | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 320 CTN | 3,756 KG | AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | UNICOBA DA AMAZONIA S.A | KERRY FREIGHT (USA), INC. | LITHIUM ION CELL 4905MAH 3 9 V ATL MODEL 466 787 APPROVAL NO NH011526040807CBM1S6 | |
| 2026-05-26 | MATS7594669000 | MNQOSHA260229268 | 024E | House Bill | MNQO | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 320 CTN | 3,756 KG | Pier to Pier | AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | UNICOBA DA AMAZONIA S.A | KERRY FREIGHT (USA), INC. | LITHIUM ION CELL 4905MAH 3 9 V ATL MODEL 466 787 APPROVAL NO NH011526040807CBM1S6 |
| 2026-05-26 | MATS7594669005 | MNQOSHA260229265 | 024E | House Bill | MNQO | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 160 CTN | 2,107 KG | Container Station | AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | UNICOBA DA AMAZONIA S.A | KERRY FREIGHT (USA), INC. | LITHIUM ION CELL 5100MAH 3 92 V ATL MODEL 41 6794 |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | MATS7594669003 |
|---|---|
| House BOL # | MNQOSHA260229282 |
| Manifest Number | 563924 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MNQO |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9349801 |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3756 KG |
| Weight in KG | 3,756 KG |
| Quantity | 320 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2705192 |
| Commodity Description |
LITHIUM ION CELL 4905MAH 3 9 V ATL MODEL 466 787 APPROVAL NO NH011526040807CBM1S6 |
| Shipper Name | AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 3503 WHARF CABLE TV TOWER,9 HOI SHI |
| City | TSUEN WAN,NT |
| State Province | NT |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | UNICOBA DA AMAZONIA S.A |
|---|---|
| Address Line 1 | AV. CUPIUBA, 753 CEP 69075-060 |
| Address Line 2 | DISTRITO INDUSTRIAL MANAUS-AM |
| City | MANAUS |
| Country Code | BR |
| Notify Party Name | KERRY FREIGHT (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 11240 NW 122 STREET SUITE 100 |
| City | MIAMI,FL |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33178 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU2705192 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1663408 |
| Seal Number 1 | 1663408 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LITHIUM ION CELL 4905MAH 3 9 V ATL MODEL 466 787 APPROVAL NO NH011526040807CBM1S6 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,035 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 184 | 2026-03-26 |
| Tacoma, Washington | 12 | 2023-01-19 |
| Oakland, California | 4 | 2020-05-27 |
| Seattle, Washington | 1 | 2020-02-08 |
| New York, New York | 1 | 2018-06-30 |
| Houston, Texas | 1 | 2017-12-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 787 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 409 | 2025-09-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 35 | 2022-05-30 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2025-12-13 |
| Coryton United Kingdom | 1 | 2018-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amperex Technology Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 3503 WHARF CABLE TV TOWER,9 HOI SHI TSUEN WAN,NT HK | 2026-05-18 | 122 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | UNIT 3503 WHARF CABLE TV TOWER, 9 HOI SHING ROAD, TSUEN WAN, N.T., HONG KONG CN | 2025-09-04 | 51 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2025-06-05 | 34 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2026-03-26 | 11 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2025-12-13 | 1 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2025-03-03 | 447 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2021-10-21 | 165 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2024-03-23 | 152 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2022-05-30 | 35 | |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | 2021-04-30 | 25 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Amperex Technology Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-04-06 | 9 | |
| 2017-05-18 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Amperex Technology Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-04-06 | 9 | |
| 2017-05-18 | 2 |