There are a total of 3,386 bills of lading on file for Sterlite Technologies Limited between November 20th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 3,386 bills of lading, 33 were within the past 30 days and 96 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,386 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,132 |
| Consignee Records | 290 |
| Notify Party Records | 376 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 33 |
| Records in Last 90 Days | 96 |
| Records in the Past Year | 463 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sterlite Technologies Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sterlite Technologies Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 2,593 |
| ANIXTER INC. | May 2026 | 4,885 | 65 |
| PPC BROADBAND INC | May 2026 | 8,903 | 48 |
| INDORE INTERNATIONAL | May 2026 | 379 | 32 |
| ANIXTER PUERTO RICO | May 2026 | 340 | 29 |
| NANJING KEMISION CHEMICALS CO LTD | Oct 2025 | 27 | 27 |
| LONGVISION SHANGHAI CABLE MATERIALS CO LTD | Apr 2026 | 29 | 26 |
| RUNAYA PRIVATE LIMITED | Apr 2026 | 31 | 24 |
| POWER AND TEL MI DIST CENTER | Jun 2025 | 35 | 21 |
| INDORE COMPOSITE PVT LTD | May 2026 | 2,266 | 19 |
| STL OPTICAL CONNECTIVITY NA LLC | May 2026 | 18 | 18 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 18 |
| HMC POLYMERS CO., LTD. | Apr 2026 | 52 | 14 |
| ANIXTER JAMAICA LTD | Apr 2026 | 106 | 13 |
| FARBWERKE HERKULA SA | Apr 2026 | 15 | 9 |
| QUANTA INFRASTRUCTURE SOLUTIONS GRO | May 2026 | 1,394 | 8 |
| Jan 2026 | 8 | 8 | |
| Apr 2026 | 9 | 8 | |
| HUAWEI TECHNOLOGIES COSTA RICA S.A | Jul 2024 | 12 | 8 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sterlite Technologies Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING STEEL | May 2026 | 202 | 3 |
| STERLING STYLES LTD. | May 2026 | 3,591 | 294 |
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 46 |
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 100 |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | Mar 2026 | 609 | 1 |
| STERN INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 301 | 4 |
| STERN INGREDIENTS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 287 | 2 |
| STERN RUBBER COMPANY | May 2026 | 347 | 4 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 18 |
| STERNO HOME INC. | Jan 2022 | 633 | 0 |
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | MAEU269442373 | SIFKLFCLE2627001 | 616W | House Bill | SIFK | 9333008 | MAERSK HARTFORD | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 8 PKG | 16,060 KG | STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | STERLITE TECH INC | OPTICAL FIBER CABLE | ||
| 2026-05-27 | MAEU269379936 | NAQA320626009597 | 615W | House Bill | NAQA | 9315197 | MAERSK SELETAR | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 2 PKG | 21,450 KG | STERLITE TECHNOLOGIES | STL OPTICAL CONNECTIVITY NA LLC | FIBER OPTIC PATCHCORDS MADE UP | ||
| 2026-05-27 | HLCUBO1260497522 | ALPJNAVCHI08572 | 6116 | House Bill | ALPJ | TENO | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 180 PKG | 70 K | Container Station | STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | STL OPTICAL CONNECTIVITY NA LLC | FIBER OPTIC PATCHCORDS MADE UP OF INDIVIDUALLY SHEATHED FIBER | ||
| 2026-05-26 | COSU6447274910 | IGLBMU31567NHCLE | 0INMB | House Bill | IGLB | 9718117 | CMA CGM GANGES | 2026-05-25 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 8 PKG | 15,610 KG | STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | STERLITE TECH INC. | STERLITE TECH INC. | 5 WOODEN DRUM HSN CODE :90011000 RIBBON 288F NOVA 4T DD P - C609 2100 MM LENGTH X 1450 MM BREADTH X 2350 MM HEIGHT 3 WOODEN DRUM... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | ONEYMUMG29866700 |
|---|---|
| House BOL # | GLXVGLLIN0019044 |
| Manifest Number | 543451 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GLXV |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MAGNIFICENCE |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15404 KG |
| Weight in KG | 15,404 KG |
| Quantity | 8 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU6253569 |
| Commodity Description |
OPTICAL FIBER CABLE |
| Shipper Name | STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | SNO681 MADHUBAN DAM ROAD VILLA |
| Address Line 2 | GE RAKHOLI |
| City | SILVASSA |
| State Province | DN |
| Zip Code | 396230 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | STERLITE TECH INC USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 BUSINESS PARKWAYLUGOFFKERSHAW C |
| Address Line 2 | OUNTY COLUMBIA 29078 SOUTH CAROLINA |
| City | COLUMBIA |
| State Province | SO |
| Zip Code | 29078 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | STERLITE TECH INC USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 BUSINESS PARKWAYLUGOFFKERSHAW C |
| Address Line 2 | OUNTY COLUMBIA 29078 SOUTH CAROLINA |
| City | COLUMBIA |
| State Province | SO |
| Zip Code | 29078 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU6253569 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN1983412 |
| Seal Number 1 | IN1983412 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | OPTICAL FIBER CABLE |
| Marks and Numbers 1 | TOTAL 08 WOODEN DRUMS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 900110 | 00000000 | 0000010950 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 700 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 689 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 625 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 383 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 315 | 2026-04-29 |
| Miami, Florida | 129 | 2023-09-13 |
| Port Everglades, Florida | 122 | 2023-09-28 |
| Los Angeles, California | 93 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 90 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 80 | 2025-12-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 2,326 | 2026-05-22 |
| Mundra India | 144 | 2024-10-01 |
| Singapore Singapore | 139 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 130 | 2026-04-27 |
| Barcelona Spain | 74 | 2023-05-24 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 65 | 2026-05-20 |
| Valencia Spain | 48 | 2023-07-31 |
| Pusan South Korea | 34 | 2026-02-12 |
| Hazira India | 30 | 2023-01-25 |
| Salalah Oman | 27 | 2026-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sterlite Technologies Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | SURVEY NO 68 1 MADHUBAN DAM ROAD RA KHOLI UNION TERRITORY OF DADRA AND NAGAR HAVELI SILVASA DADRA AND NAGAR HAV IN | 2026-03-27 | 259 |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | S.NO.68 1, MADHUBAN DAM ROAD, VILLAGE RAKHOLI, SILVASSA 396230 IN | 2026-05-15 | 119 |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2025-12-15 | 66 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2026-04-01 | 31 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2025-08-04 | 30 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2026-04-08 | 27 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2026-03-10 | 25 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2026-03-26 | 18 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2026-05-22 | 18 | |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | 2025-11-15 | 14 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Sterlite Technologies Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-27 | 261 | |
| 2026-01-14 | 6 | |
| 2025-12-06 | 2 | |
| 2025-08-04 | 2 | |
| 2024-07-01 | 1 | |
| 2024-06-08 | 5 | |
| 2024-02-27 | 4 | |
| 2023-03-27 | 1 | |
| 2023-03-09 | 5 | |
| 2022-12-19 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Sterlite Technologies Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-06 | 2 |