There are a total of 224 bills of lading on file for Comali Foods Sa De CV between September 2nd, 2013 and May 16th, 2026.
Of those 224 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 224 |
|---|---|
| Shipper Records | 224 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Sep 2nd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMALI FOODS SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Comali Foods Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Comali Foods Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAMA LYCHA FOODS | May 2026 | 5,894 | 72 |
| GRACEKENNEDY FOODS (USA) LLC | May 2026 | 17,894 | 41 |
| DONA LISA FOOD INC | May 2026 | 430 | 25 |
| AMERISAL FOODS LLC | May 2026 | 364 | 17 |
| THE NEW HORIZONTE CORP. | Jun 2022 | 849 | 11 |
| RIO LEMPA, LLC | May 2026 | 352 | 9 |
| DO A LISA FOODS INC | May 2026 | 117 | 6 |
| CREMIMEX INC | May 2026 | 708 | 5 |
| BLU INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 93 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Comali Foods Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COM TECH FZCO | Apr 2026 | 240 | 14 |
| COM40 SP. Z O. O. SP. K. | Apr 2026 | 3,235 | 4 |
| COM40 SP. Z O. O. SP. KOMANDYTOWA | Feb 2026 | 262 | 0 |
| COM40 SP. Z O.O. | May 2026 | 28,583 | 226 |
| COM40 SPKA Z OGRANICZON ODPOWIED | Sep 2022 | 149 | 0 |
| COMA Y RIBAS S.L. | May 2026 | 342 | 3 |
| COMACA FOODS INC | Oct 2022 | 216 | 0 |
| COMACAM SARL | Apr 2026 | 147 | 2 |
| COMACCHIO SRL | May 2026 | 622 | 18 |
| COMAGE CONTAINER LINES, INC. | May 2026 | 4,333 | 71 |
| COMANDA INC | May 2026 | 426 | 10 |
| COMANDO AUDIO INC. | Apr 2026 | 144 | 3 |
| COMAR INTERNATIONAL INC | Nov 2023 | 88 | 0 |
| COMARCO PRODUCTS | May 2026 | 286 | 7 |
| COMARCO PRODUCTS INC | May 2026 | 121 | 1 |
| COMARK | Mar 2026 | 4,880 | 1 |
| COMARK SERVICES INC. | Aug 2021 | 225 | 0 |
| COMATEC | May 2026 | 271 | 3 |
| COMAU (SHANGHAI) ENGINEERING CO. | Apr 2026 | 287 | 16 |
| COMAU LLC | May 2026 | 1,077 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | SMLU9051128A | 00187 | Regular Bill | SMLU | 9294513 | SEABOARD PRIDE | 2026-05-07 | HOUSTON, TEXAS | SANTO TOMAS GUATEMALA | 1,920 BOX | 43,709 L | COMALI FOODS SA DE CV | MAMA LYCHA FOODS LLC | BOXES CONTAINING REFRIED RED BEANS DTE 0B1DF281-4671-3351-BE4E-2B621E2226F8 | |||
| 2026-05-08 | SMLU9051126A | 00187 | Regular Bill | SMLU | 9294513 | SEABOARD PRIDE | 2026-05-07 | HOUSTON, TEXAS | SANTO TOMAS GUATEMALA | 1,920 BOX | 43,709 L | COMALI FOODS SA DE CV | MAMA LYCHA FOODS LLC | BOXES CONTAINING REFRIED RED BEANS DTE AD3F2F0D-F0BA-9D5C-96BC-CE0A1775AF77 | |||
| 2026-05-02 | SMLU9038408A | 00188 | Regular Bill | SMLU | 9374454 | SEABOARD PIONEER | 2026-05-01 | HOUSTON, TEXAS | SANTO TOMAS GUATEMALA | 1,920 BOX | 43,709 L | COMALI FOODS SA DE CV | MAMA LYCHA FOODS LLC | BOXES CONTAINING REFRIED RED BEANS FACTURAS DTE FAEA-BB--FF-BCEAA P.O. | |||
| 2026-04-03 | SMLU8978842A | 00043 | Regular Bill | SMLU | 9970959 | SEABOARD GALAXY | 2026-04-02 | HOUSTON, TEXAS | SANTO TOMAS GUATEMALA | 2,097 BOX | 47,738 L | COMALI FOODS SA DE CV | MAMA LYCHA FOODS LLC | BOXES CONTAINING BOXES REFRIED RED BEANS BOXES REFRIED BLACK BEANS ------------------------------------ OBSERVACIONES DTE DF-BA-... | |||
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | DOLQSALK4438WL |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 002026 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | DOLQ |
| Voyage # | 610NO |
| IMO # | 9399777 |
| Vessel Name | DOLE WARI |
| Vessel Country | BS |
| Place of Receipt | SAN SALVADOR |
| Foreign Port of Lading | PUERTO BARRIOS GUATEMALA (20513) |
| Port of Unlading | WILMINGTON, DELAWARE (1103) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19910 K |
| Weight in KG | 19,910 KG |
| Quantity | 1450 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SZLU4023476 |
| Commodity Description |
OF GROCERY-FOODSTUFF-SUPERMK OPERATING REEFER SET POINT -5 DEG FAHRENHEIT VENTS CLOSED IN 1X40' RF CONTAINER,SWLAC 1450 BOX CORN TAMALES FREIGHT COLLECT |
| Shipper Name | COMALI FOODS, S.A DE C.V |
|---|---|
| Address Line 1 | C. L-3 BLVD. SIHAM POL. A-19 |
| Address Line 2 | ANTGO. CUSCATLAN, |
| Address Line 3 | LA LIBERTAD, |
| Consignee Name | GRACEKENNEDY FOODS (USA) LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA LA FE |
| Address Line 2 | 5 ETHEL BLVD WOOD RIDGE |
| Address Line 3 | WOOD RIDGE NJ 07075 |
| Notify Party Name | GRACEKENNEDY FOODS (USA) LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA LA FE |
| Address Line 2 | 5 ETHEL BLVD WOOD RIDGE |
| Address Line 3 | WOOD RIDGE NJ 07075 |
| Container Number | SZLU4023476 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 03085777 |
| Seal Number 1 | 03085777 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42R1 |
| Load Status | F |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | OF GROCERY-FOODSTUFF-SUPERMK OPERATING REEFER SET POINT -5 DEG FAHRENHEIT VENTS CLOSED IN 1X40' RF CONTAINER,SWLAC 1450 BOX CORN TAMALES FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | N/N N/M - - - - - - |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Wilmington, Delaware | 76 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 74 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 23 | 2020-06-18 |
| Port Hueneme, California | 14 | 2025-06-19 |
| San Diego, California | 8 | 2024-04-15 |
| Freeport, Texas | 7 | 2026-03-10 |
| Chester, Pennsylvania | 6 | 2025-06-10 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 4 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 3 | 2022-06-16 |
| Long Beach, California | 3 | 2022-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Santo Tomas Guatemala | 88 | 2026-05-18 |
| Puerto Barrios Guatemala | 59 | 2026-05-11 |
| Puerto Castilla Honduras | 25 | 2025-03-10 |
| Acajutla El Salvador | 25 | 2021-03-20 |
| Puerto Quetzal Guatemala | 17 | 2025-06-19 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2023-11-21 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 4 | 2022-04-27 |
| Manzanillo Mexico | 2 | 2016-09-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Comali Foods Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMALI FOODS SA DE CV | CLL L-3 BLVD SI-HAM POLIGONO A SAN SALVADOR, EL SALVADOR SAL | 2026-05-18 | 89 |
| COMALI FOODS, S.A DE C.V | C. L-3 BLVD. SIHAM POL. A-19 ANTGO. CUSCATLAN, LA LIBERTAD, | 2026-05-11 | 61 |
| COMALI FOODS S A DE C V | 2025-06-19 | 38 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2020-06-18 | 14 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2016-03-10 | 8 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2015-11-25 | 2 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2013-09-03 | 1 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2021-06-08 | 1 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2016-06-16 | 1 | |
| COMALI FOODS, S.A. DE C.V. | 2021-03-20 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Comali Foods Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-27 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||