There are a total of 271 bills of lading on file for Comatec between November 12th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 271 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 271 |
|---|---|
| Shipper Records | 302 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMATEC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Comatec, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Comatec in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JOHN E. KOERNER & CO., INC. | May 2026 | 125 | 29 |
| JB PRINCE | May 2026 | 1,606 | 28 |
| KOERNER & CO | Oct 2022 | 187 | 13 |
| Apr 2026 | 7 | 3 | |
| Apr 2022 | 1 | 1 | |
| EUSTRALIS FOOD | Apr 2026 | 615 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Comatec.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMACCHIO SRL | May 2026 | 622 | 18 |
| COMAGE CONTAINER LINES, INC. | May 2026 | 4,333 | 71 |
| COMALI FOODS SA DE CV | May 2026 | 224 | 12 |
| COMANDA INC | May 2026 | 426 | 10 |
| COMANDO AUDIO INC. | Apr 2026 | 144 | 3 |
| COMAR INTERNATIONAL INC | Nov 2023 | 88 | 0 |
| COMARCO PRODUCTS | May 2026 | 286 | 7 |
| COMARCO PRODUCTS INC | May 2026 | 121 | 1 |
| COMARK | Mar 2026 | 4,880 | 1 |
| COMARK SERVICES INC. | Aug 2021 | 225 | 0 |
| COMAU (SHANGHAI) ENGINEERING CO. | Apr 2026 | 287 | 16 |
| COMAU LLC | May 2026 | 1,077 | 33 |
| COMAU SPA | Apr 2026 | 431 | 8 |
| COMBA TELECOM INC. | May 2026 | 674 | 21 |
| COMBA TELECOM NETWORK SYSTEMS LIMIT | Sep 2025 | 216 | 0 |
| COMBA TELECOM SYSTEMS LIMITED | May 2026 | 79 | 7 |
| COMBAT BRANDS LLC | May 2026 | 1,456 | 16 |
| COMBAT CORNER | Oct 2025 | 215 | 0 |
| COMBE INCORPORATED | May 2026 | 723 | 16 |
| COMBE MARKT | Jan 2026 | 170 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-12 | MEDUOI311145 | SGOISVLC25007334 | MG551 | House Bill | SGOI | 9309461 | MSC TOMOKO | 2026-02-11 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | BARCELONA SPAIN | 654 CAS | 2,123 KG | House to House | COMATEC | JOHN E. KOERNER | JOHN E. KOERNER | COOKING MATERIAL, HS CODE: |
| 2026-02-10 | MEDUKQ432909 | GOLA250906008666 | MZ552 | House Bill | GOLA | 9289104 | MSC LUCY | 2026-02-09 | NEWARK, NEW JERSEY | FOS FRANCE | 1,278 PCS | 5,666 KG | House to House | COMATEC | JB PRINCE COMPANY INC | PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITC HENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE HS CODE | |
| 2026-01-19 | MEDUKQ408313 | GOLA250906001612 | FD549 | House Bill | GOLA | 9957347 | MSC THAIS | 2026-01-16 | NEWARK, NEW JERSEY | FOS FRANCE | 1,762 PCS | 7,454 KG | COMATEC | JB PRINCE COMPANY INC | PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITC HENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE HS CODE | ||
| 2025-12-20 | MEDUOI254139 | SGOISVLC25006814 | MG545 | House Bill | SGOI | 9286231 | MSC EVEREST VIII | 2025-12-19 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | BARCELONA SPAIN | 560 CTN | 1,808 KG | Container Yard | COMATEC | JOHN E. KOERNER | COOKING MATERIAL HS CODE | |
| Run Date | 2026-04-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-03 |
| Master BOL # | MEDUKQ665912 |
|---|---|
| House BOL # | GOLA250906135096 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GOLA |
| Voyage # | MZ609 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC PRATITI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CARCASSONNE |
| Foreign Port of Lading | FOS FRANCE (42776) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11487 KG |
| Weight in KG | 11,487 KG |
| Quantity | 2737 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MEDU4725507 TGBU4637543 |
| Commodity Description |
PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITC HENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITCH ENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE |
| Shipper Name | COMATEC |
|---|---|
| Address Line 1 | BOULEVARD FRANCOIS XAVIER FAVEUR |
| Address Line 2 | CARCASSONNE, 11000 FR |
| Consignee Name | JB PRINCE COMPANY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 79 EXPRESS ST |
| Address Line 2 | PLAINVIEW, NY 11803-1608 US |
| Container Number | MEDU4725507 |
|---|---|
| Seal Number 1 | H2407537 |
| Seal Number 1 | H2407537 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITC HENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE NO.FA538830 BL NO.4552 02 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392410 | 00000000 | 0000000000 KG |
| Container Number | TGBU4637543 |
|---|---|
| Seal Number 1 | H2905325 |
| Seal Number 1 | H2905325 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PALLETS STC BOXES TABLEWARE AND KITCH ENWARE EXW CARCASSONNE - FRANCE |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE NO.FA538831 BL NO.4555 62 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392410 | 00000000 | 0000000000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| New Orleans, Louisiana | 134 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 80 | 2026-04-09 |
| New York, New York | 46 | 2025-10-27 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-04-13 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2018-09-01 |
| Los Angeles, California | 1 | 2019-02-20 |
| Miami, Florida | 1 | 2018-04-06 |
| Port Hueneme, California | 1 | 2016-02-11 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2013-09-30 |
| Chester, Pennsylvania | 1 | 2013-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 125 | 2026-05-14 |
| Le Havre France | 66 | 2025-10-27 |
| Fos France | 52 | 2026-04-09 |
| Sines Portugal | 9 | 2026-04-13 |
| All Other France Mediterranean Region Ports | 6 | 2020-03-23 |
| Valencia Spain | 5 | 2023-08-08 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 3 | 2018-09-01 |
| All Other Mexico East Coast Region Ports | 2 | 2023-01-21 |
| Guam Island Guam | 1 | 2016-02-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2013-09-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Comatec that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMATEC | RUE FRANCOIS XAVIER FAFEUR CARCASSONNE FR | 2026-05-14 | 29 |
| COMATEC | RUE FRANCOIS XAVIER FAFEUR CARCASSONNE FR GUILLAUME@COMATEC.FR | 2026-05-14 | 21 |
| COMATEC | 2026-04-09 | 18 | |
| COMATEC | 2025-09-26 | 5 | |
| COMATEC | 2025-10-27 | 1 | |
| COMATEC | 2021-07-16 | 39 | |
| COMATEC | 2015-09-01 | 31 | |
| COMATEC | 2016-08-30 | 21 | |
| COMATEC | 2021-11-03 | 15 | |
| COMATEC | 2017-09-06 | 14 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Comatec.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 29 | |
| 2023-10-30 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||