There are a total of 1,125 bills of lading on file for Combilift USA LLC between November 6th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,125 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,125 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 1,697 |
| Notify Party Records | 230 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 99 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMBILIFT USA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Combilift USA LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Combilift USA LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COMBILIFT ULC | May 2026 | 6,114 | 358 |
| COMBILIFT | Apr 2026 | 3,962 | 17 |
| VESCO MEDICAL | Apr 2026 | 249 | 1 |
| Feb 2026 | 9 | 1 | |
| COMBILIFT ANNAHAGH, CO | Jun 2025 | 16 | 1 |
| BURKE MATERIAL HANDLING LLC | May 2026 | 479 | 1 |
| BSL NEW ENERGY (HONGKONG) CO., LIMI | Sep 2025 | 25 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Combilift USA LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMBE INCORPORATED | May 2026 | 723 | 16 |
| COMBE MARKT | Jan 2026 | 170 | 0 |
| COMBE PRODUCTS INC. | May 2026 | 402 | 9 |
| COMBI LIFT PROJECTS LLC | Jan 2026 | 140 | 0 |
| COMBI LINE INTERNATIONAL SPA | May 2026 | 3,376 | 29 |
| COMBI PACKAGING SYSTEMS LLC | May 2026 | 451 | 10 |
| COMBIER | Mar 2026 | 260 | 3 |
| COMBILIFT | Apr 2026 | 3,962 | 3 |
| COMBILIFT DEPOT | May 2026 | 643 | 6 |
| COMBILIFT ULC | May 2026 | 6,114 | 230 |
| COMBIMAR AGEMAR SPA | Aug 2022 | 7,313 | 0 |
| COMBINA GLOBAL INC. | May 2026 | 151 | 3 |
| COMBINATION DOOR WARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 779 | 5 |
| COMBINE INT'L LOGISTICS CO., LTD | May 2026 | 589 | 4 |
| COMBINE THAI FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 2,086 | 17 |
| COMBINE WILL IND. CO., LTD. | May 2026 | 835 | 14 |
| COMBINE WILL INDUSTRIAL INDONESIA | May 2026 | 1,285 | 104 |
| COMBINED APPARELS LIMITED | May 2026 | 795 | 13 |
| COMBINED FABRICS LTD | May 2026 | 1,656 | 19 |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 60,700 | 1,716 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | COSU6445031370 | DSVFDSV1308161 | 066W | House Bill | DSVF | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-05-01 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 2 PCS | 4,581 KG | House to House | COMBILIFT ULC | COMBILIFT USA LLC | WHEELER MATERIAL HANDLING | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES |
| 2026-04-25 | ACLUSA01258650 | DSVFDSV1340257 | ATE66 | House Bill | DSVF | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-04-24 | NORFOLK, VIRGINIA | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 55 PCS | 16,503 KG | COMBILIFT ULC | COMBILIFT USA LLC | COMBILIFT USA LLC | SPARE PARTS FOR FORKLIFTS | |
| 2026-04-14 | ACLUSA01260159 | DSVFCBI1008442 | ATK67 | House Bill | DSVF | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-04-13 | BALTIMORE, MARYLAND | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 4 PCS | 10,523 KG | COMBILIFT ULC | COMBILIFT USA LLC | EASTERN LIFT TRUCK | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES | |
| 2026-04-13 | COSU6443514480 | DSVFCBI1008400 | 0LBLT | House Bill | DSVF | 9299642 | CMA CGM FIDELIO | 2026-04-11 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 265 KG | House to House | COMBILIFT ULC | COMBILIFT USA LLC | WIESE MATERIAL HANDLING | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | HLCUDUB260208312 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFCBI1008433 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9969077 |
| Vessel Name | MAERSK FREDERICIA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4581 KG |
| Weight in KG | 4,581 KG |
| Quantity | 2 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GESU6393846 |
| Commodity Description |
FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES |
| Shipper Name | COMBILIFT ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANNAHAGH |
| City | MONAGHAN |
| Country Code | IE |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | AP@COMBILIFT.COM |
| Shipper Name | COMBILIFT ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANNAHAGH |
| City | MONAGHAN |
| Country Code | IE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +3534780500 |
| Consignee Name | COMBILIFT USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 303 CONCORD ST |
| City | GREENSBORO |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27406-363 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | AP.USA@COMBILIFT.COM |
| Consignee Name | COMBILIFT USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 303 CONCORD ST |
| City | GREENSBORO |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27406-363 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +13363788884 |
| Notify Party Name | SUMMIT HANDLING SYSTEMS |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 DEFCO PARK RD |
| City | NORTH HAVEN |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06473 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14137894537 |
| Container Number | GESU6393846 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0422262 |
| Seal Number 1 | 0422262 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES |
| Marks and Numbers 1 | 104809 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 842720 | 00000000 | 0000004581 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Wilmington, North Carolina | 210 | 2025-12-27 |
| Norfolk, Virginia | 204 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 105 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 101 | 2026-02-09 |
| Charleston, South Carolina | 99 | 2025-07-21 |
| Newark, New Jersey | 94 | 2026-05-04 |
| Los Angeles, California | 65 | 2025-06-30 |
| New York, New York | 57 | 2025-12-03 |
| Baltimore, Maryland | 50 | 2026-04-14 |
| Oakland, California | 28 | 2025-01-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 305 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 272 | 2026-05-02 |
| Rotterdam Netherlands | 255 | 2026-05-04 |
| Cobh Ireland | 108 | 2026-01-07 |
| Hamble United Kingdom | 104 | 2025-10-31 |
| Le Havre France | 14 | 2026-03-06 |
| Sines Portugal | 12 | 2026-05-05 |
| Tampico Mexico | 10 | 2021-09-01 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 9 | 2022-03-23 |
| Cartagena Colombia | 8 | 2021-03-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Combilift USA LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMBILIFT USA LLC | 303 CONCORD ST GREENSBORO NC 27406-363 US | 2026-05-21 | 709 |
| COMBILIFT USA LLC | 303 CONCORD STREET GREENSBORO NC 27406 US | 2025-08-05 | 12 |
| COMBILIFT USA LLC | 2017-08-21 | 289 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2023-06-20 | 47 | |
| COMBI-LIFT USA LLC | 2014-03-18 | 39 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2019-01-15 | 4 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2023-03-03 | 3 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2023-04-24 | 3 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2021-04-21 | 2 | |
| COMBILIFT USA LLC | 2024-12-03 | 2 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Combilift USA LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 663 | |
| 2025-08-30 | 614 | |
| 2019-08-10 | 1 | |
| 2019-07-18 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Combilift USA LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 47 |