There are a total of 723 bills of lading on file for Combe Incorporated between November 20th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 723 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 723 |
|---|---|
| Shipper Records | 7 |
| Consignee Records | 714 |
| Notify Party Records | 99 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMBE INCORPORATED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Combe Incorporated, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Combe Incorporated in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WESTROCK | May 2026 | 1,019 | 87 |
| WESTROCK SHOREWOOD PACKAGING CORP | Mar 2024 | 71 | 70 |
| XIAMEN RAYTEN INDUSTRIES CO.,LTD | May 2026 | 991 | 45 |
| ROYAL SANDERS | Mar 2025 | 137 | 32 |
| NINGBO HARBOR IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 632 | 23 |
| GUANGDONG PAITE ELECTRICAL TECHNOLO | May 2026 | 1,030 | 16 |
| EASY PLASTICS | May 2026 | 14 | 14 |
| SHAOXING EHE PACKAGING CO.,LTD | Apr 2026 | 43 | 10 |
| Oct 2025 | 10 | 9 | |
| WATTS INDUSTRIES SRL | Apr 2026 | 111 | 7 |
| ROYAL SANDERS JESSENITZ GMBH | May 2026 | 13 | 6 |
| BRAHMA SPA | Apr 2026 | 108 | 6 |
| NINGBO LICHEN ELECTRICAL APPLIANCE | Sep 2024 | 103 | 5 |
| MULTI PACKAGING SOLUTIONS GMBH | May 2026 | 1,698 | 4 |
| ZHEJIANG ROUNDSTAR TIMER CO.,LTD | Feb 2026 | 41 | 3 |
| SUN-LINE PRODUCTS CO., LIMITED | May 2026 | 20 | 2 |
| Apr 2022 | 9 | 2 | |
| NINGBO YINZHOU GENGYI ELECTRIC APPL | Apr 2025 | 66 | 2 |
| NINGBO RICHEN ELECTRICAL APPLIANCE | May 2026 | 1,427 | 2 |
| NINGBO ND IMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 3,041 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Combe Incorporated.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMARK SERVICES INC. | Aug 2021 | 225 | 0 |
| COMATEC | May 2026 | 271 | 3 |
| COMAU (SHANGHAI) ENGINEERING CO. | Apr 2026 | 287 | 16 |
| COMAU LLC | May 2026 | 1,077 | 33 |
| COMAU SPA | Apr 2026 | 431 | 8 |
| COMBA TELECOM INC. | May 2026 | 674 | 21 |
| COMBA TELECOM NETWORK SYSTEMS LIMIT | Sep 2025 | 216 | 0 |
| COMBA TELECOM SYSTEMS LIMITED | May 2026 | 79 | 7 |
| COMBAT BRANDS LLC | May 2026 | 1,456 | 16 |
| COMBAT CORNER | Oct 2025 | 215 | 0 |
| COMBE MARKT | Jan 2026 | 170 | 0 |
| COMBE PRODUCTS INC. | May 2026 | 402 | 9 |
| COMBI LIFT PROJECTS LLC | Jan 2026 | 140 | 0 |
| COMBI LINE INTERNATIONAL SPA | May 2026 | 3,376 | 29 |
| COMBI PACKAGING SYSTEMS LLC | May 2026 | 451 | 10 |
| COMBIER | Mar 2026 | 260 | 3 |
| COMBILIFT | Apr 2026 | 3,962 | 3 |
| COMBILIFT DEPOT | May 2026 | 643 | 6 |
| COMBILIFT ULC | May 2026 | 6,114 | 230 |
| COMBILIFT USA LLC | May 2026 | 1,125 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | MAEU266935211 | HYSLNNGB04260125 | 614E | House FROB | HYSL | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-04-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 189 CTN | 5,537 K | Container Yard | NINGBO HAISHU GENGYI ELECTRIC APPLIANCE TECH | COMBI INC | REAL FLAME COMPANY INC. | ELECTRIC FIREPLACE |
| 2026-04-20 | OOLU8811350330 | TECBSZSE26030078 | 052E | House Bill | TECB | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-04-18 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 400 CTN | 374 K | House to House | SHENZHEN FOREVER YOUNG TECHNOLOGY .,LTD. | COMBEX, INC. | COMBEX, INC. | WIFI TEMPERATURE |
| 2026-04-09 | MEDUR4158867 | GLCA269892 | 610E | House Bill | GLCA | 9469560 | MSC TERESA | 2026-04-08 | NEWARK, NEW JERSEY | SINES PORTUGAL | 1 WDC | 270 K | Pier to Pier | TUSA DE VIVER LDA | COMBE INCORPORATED | COMBE INCORPORATED | ARTWORKS |
| 2026-04-06 | MAEU266184458 | HYSLNNGB03260264 | 611E | House FROB | HYSL | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-04-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 336 CTN | 15,451 K | Container Yard | NINGBO HARBOR IMPORT AND EXPORT | COMBI INC | REAL FLAME COMPANY INC. | FIREPLACE MANTEL . |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HLCUHAM2603BUBI5 |
|---|---|
| House BOL # | HLCUHAMQCBUBI5AA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 615W |
| IMO # | 9349538 |
| Vessel Name | AL MANAMAH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LUBTHEEN, DE |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21486 K |
| Weight in KG | 21,486 KG |
| Quantity | 8282 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FANU1746881 FANU1746325 |
| Commodity Description |
AEROSOL IMDG CLASS 2.1 UN-NO. 1950 LIMITED QUANTITY PACKED ON 42 PALLETS AEROSOL IMDG CLASS 2.1 UN-NO. 1950 LIMITED QUANTITY PACKED ON 41 PALLETS |
| Shipper Name | ROYAL SANDERS JESSENITZ GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | LAGERSTRASSE 15 |
| Address Line 2 | 19249 LUEBTHEEN |
| Address Line 3 | GERMANY |
| Consignee Name | COMBE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1101 WESTCHESTER AVENUE |
| Address Line 2 | WHITE PLAINS, NY 10604 |
| Address Line 3 | CONTACT MRS. ALYSSA AHMED |
| Address Line 4 | TEL 001 (914) 461-4071 |
| Container Number | FANU1746881 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1463756 |
| Seal Number 1 | 1463756 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AEROSOL IMDG CLASS 2.1 UN-NO. 1950 LIMITED QUANTITY PACKED ON 42 PALLETS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . |
| Container Number | FANU1746325 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1463759 |
| Seal Number 1 | 1463759 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AEROSOL IMDG CLASS 2.1 UN-NO. 1950 LIMITED QUANTITY PACKED ON 41 PALLETS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| San Juan, Puerto Rico | 311 | 2026-05-05 |
| Seattle, Washington | 78 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 76 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 67 | 2021-05-28 |
| Newark, New Jersey | 62 | 2026-04-09 |
| Los Angeles, California | 50 | 2026-02-06 |
| Charleston, South Carolina | 42 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 14 | 2026-04-20 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2025-10-09 |
| New Orleans, Louisiana | 8 | 2020-06-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Halifax, NS Canada | 277 | 2026-05-05 |
| Genoa Italy | 106 | 2025-10-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 77 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 50 | 2026-05-11 |
| Yantian China (Mainland) | 39 | 2026-04-20 |
| Anvers Belgium | 31 | 2025-03-06 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 28 | 2018-04-05 |
| La Spezia Italy | 26 | 2021-11-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2026-04-04 |
| Saint John, NB Canada | 17 | 2017-01-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Combe Incorporated that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMBE INCORPORATED | EL DUQUE INDUSTRIAL PARK RD 971 NAGUABO PR 00718 US | 2026-05-05 | 285 |
| COMBE INCORPORATED | 1101 WESTCHESTER AVE. WHITE PLAINS NY 10604 US | 2026-04-09 | 1 |
| COMBU INC. | 2018-09-08 | 83 | |
| COMBI INC | 2026-04-06 | 63 | |
| COMBEX, INC. | 2020-10-26 | 38 | |
| COMBU INC | 2022-04-22 | 38 | |
| COMBE INC. | 2026-05-04 | 31 | |
| COMBI INC. | 2026-03-09 | 26 | |
| COMBI INC | 2022-07-25 | 15 | |
| COMBI INC | 2021-08-28 | 14 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Combe Incorporated.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 29 | |
| 2023-02-21 | 2 | |
| 2020-10-26 | 38 | |
| 2019-06-28 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Combe Incorporated.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-10-24 | 6 | |
| 2016-05-09 | 3 |