There are a total of 354 bills of lading on file for Comco Pipe & Supply Company between November 18th, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 354 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 354 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 350 |
| Notify Party Records | 242 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Comco Pipe & Supply Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Comco Pipe & Supply Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THAI BENKAN CO.,LTD. | May 2026 | 379 | 41 |
| JINDAL SAW LTD. | May 2026 | 1,918 | 12 |
| R.N. GUPTA & CO. LTD. | Apr 2026 | 1,145 | 7 |
| R N GUPTA AND COMPANY LTD | Jan 2026 | 196 | 6 |
| STNH CORPORATION | May 2026 | 58 | 5 |
| DONG YANG STEEL PIPE CO., LTD. | Jan 2026 | 199 | 4 |
| TK CORPORATION | May 2026 | 1,759 | 3 |
| KUKJE SHIPPING CO., LTD. | Sep 2025 | 17 | 3 |
| YDF VALVE INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 125 | 2 |
| THAI OIL PIPE CO LTD | Jun 2025 | 326 | 2 |
| METALFAR PRODOTTI INDUSTRIALI S.P. | May 2026 | 1,825 | 2 |
| JIANGSU YDF VALVE CO LTD | May 2026 | 650 | 2 |
| DELCORTE SAS | Mar 2026 | 224 | 2 |
| LIBERTY OSTRAVA A.S. | Oct 2025 | 109 | 1 |
| HISTEEL CO., LTD. | May 2026 | 2,128 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Comco Pipe & Supply Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 60,700 | 1,716 |
| COMBINED LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 367 | 26 |
| COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 942 | 44 |
| COMBINED REFRIGERATION RESOURCES, I | May 2026 | 422 | 26 |
| COMBINED TRANSPORT SYSTEMS | May 2026 | 17,742 | 342 |
| COMBIS SPORT ENTERPRISE CO., LTD | Sep 2025 | 492 | 0 |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | May 2026 | 2,387 | 90 |
| COMCAST CABLE | Apr 2026 | 530 | 1 |
| COMCAST CABLE COMMUNICATION | Apr 2026 | 431 | 1 |
| COMCO CORPORATION | May 2026 | 577 | 5 |
| COMDEL INNOVATION | May 2026 | 784 | 3 |
| COME BEST | May 2026 | 153 | 52 |
| COME BEST(THAILAND) CO.,LTD | Mar 2026 | 963 | 1 |
| COME M FOOD INC | Feb 2023 | 1,195 | 0 |
| COME TRUE TRADING CORP. | Apr 2026 | 159 | 2 |
| COMEBEST SAIGON INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 83 | 13 |
| COMEC ITALIA SRL | May 2026 | 228 | 6 |
| COMECER SPA | May 2026 | 213 | 8 |
| COMED INTERNATIONAL INC | Jun 2022 | 280 | 0 |
| COMEF SRL | May 2026 | 1,083 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-09-06 | SFCRKPOYVR585039 | 58FW | Simple BOL FROB | SFCR | 9371062 | SAGA NAVIGATOR | 2025-09-05 | SEATTLE, WASHINGTON | POHANG SOUTH KOREA | 46 PCS | 350,952 K | KUKJE SHIPPING CO.,LTD. | COMCO PIPE SUPPLY COMPANY | TSL TOTAL SOLUTIONS LOGISTICS | SPIRAL SAW PIPES | ||
| 2025-06-23 | HLCUDE1250416888 | EXDO6621197684 | 519E | House FROB | EXDO | 9406738 | MAERSK ATHABASCA | 2025-06-22 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 17 PKG | 20,425 KG | House to House | R.N.GUPTA & CO LTD | COMCO PIPE & SUPPLY CO | CARBON STEEL FORGED FLANGES HTS: 73079190 | |
| 2025-06-19 | SSBFCL547BSF0118 | SSBF547CLBSF0118 | 147E | House FROB | SSBF | 9226047 | WESTWOOD COLUMBIA | 2025-06-18 | EVERETT, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 23 PKG | 17,022 K | TK CORPORATION | COMCO PIPE SUPPLY COMPANY | KOREX LOGISTICS CANADA LTD. | . 23 PACKAGES OF . FITTINGS . . . . | |
| 2025-06-19 | ONEYBKKFB8369300 | OSTILCBEDM251469 | 024E | House FROB | OSTI | 9860922 | YM TOTALITY | 2025-06-18 | TACOMA, WASHINGTON | LAEM CHABANG THAILAND | 39 PKG | 15,500 K | Container Yard | THAI BENKAN CO., LTD. | COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | CARBON STEEL BUTTWELD FITTINGS H.S. CODE : 7307.9300 . . |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-02 |
| Master BOL # | MEDUR6713966 |
|---|---|
| House BOL # | SNJCTH26030199 |
| Manifest Number | 530816 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | SNJC |
| Voyage # | 611A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC NITYA B |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | SAHATHAI SEAPORT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10700 KG |
| Weight in KG | 10,700 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FBIU0362970 |
| Commodity Description |
CARBON STEEL BUTTWELD FITTINGS CIF EDMONTON ,ALBERTA, CANADA INVOICE NO. ED-/ TOTAL PACKAGES ( CARTON BOXS, CASES, CRATES ) TOTAL GROSS WEIGHT : ,. KGS. |
| Shipper Name | THAI BENKAN CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 58 MOO 13 SOI WATKRUNAI, BANGKRU |
| Address Line 2 | SUKSAWAT 70, PRAPADAENG |
| City | SAMUTPRAKARN |
| Zip Code | 10130 |
| Country Code | TH |
| Consignee Name | COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 5910-17 STREET EDMONTON |
| Address Line 2 | ALBERTA T5J 2K1 CANADA |
| City | ALBERTA |
| State Province | AB |
| Zip Code | T5J 2K1 |
| Country Code | CA |
| Container Number | FBIU0362970 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26455115 |
| Seal Number 1 | FJ26455115 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CARBON STEEL BUTTWELD FITTINGS CIF EDMONTON ,ALBERTA, CANADA INVOICE NO. ED-/ TOTAL PACKAGES ( CARTON BOXS, CASES, CRATES ) TOTAL GROSS WEIGHT : ,. KGS. |
| Marks and Numbers 1 | COMCO PIPE SUPPLY EDMONTON ORDER E1-21159 C/NO. 4 ( MF-624 ) |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 730793 | 00000000 | 0000010700 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 118 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 97 | 2026-05-11 |
| Everett, Washington | 87 | 2025-06-19 |
| Los Angeles, California | 12 | 2022-02-24 |
| San Diego, California | 10 | 2021-12-23 |
| Long Beach, California | 7 | 2022-05-02 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2019-12-07 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2022-04-14 |
| Portland, Oregon | 2 | 2022-09-03 |
| New York, New York | 2 | 2022-07-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 195 | 2026-05-09 |
| Laem Chabang Thailand | 34 | 2026-05-11 |
| Singapore Singapore | 33 | 2025-01-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 29 | 2025-05-21 |
| Anvers Belgium | 20 | 2021-12-23 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2026-04-17 |
| Tokyo Japan | 6 | 2018-08-17 |
| Pohang South Korea | 5 | 2025-09-06 |
| Vlissingen Netherlands | 5 | 2015-06-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2021-07-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Comco Pipe & Supply Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | 4203 53RD AVE, EDMONTON,AB T6B 3P 4, CANADA | 2026-05-09 | 2 |
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | 4203 53 AVE EDMONTON AB T6B 3P4 CA | 2020-12-18 | 42 |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2022-09-03 | 36 | |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2019-12-25 | 24 | |
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | 2019-04-11 | 21 | |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2023-08-28 | 16 | |
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | 2020-07-13 | 16 | |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2025-04-07 | 11 | |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2019-07-10 | 10 | |
| COMCO PIPE AND SUPPLY COMPANY | 2020-04-21 | 8 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Comco Pipe & Supply Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-06 | 12 | |
| 2025-05-21 | 1 | |
| 2024-06-14 | 1 | |
| 2022-03-16 | 20 | |
| 2021-07-20 | 2 | |
| 2019-12-07 | 2 | |
| 2019-09-05 | 2 | |
| 2019-08-07 | 1 | |
| 2017-04-14 | 1 | |
| 2015-09-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||