There are a total of 60,700 bills of lading on file for Combined Freight International between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 60,700 bills of lading, 569 were within the past 30 days and 1,716 were within the past 90 days.
| Total Records | 60,700 |
|---|---|
| Shipper Records | 62,336 |
| Consignee Records | 21 |
| Notify Party Records | 49 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 569 |
| Records in Last 90 Days | 1,716 |
| Records in the Past Year | 7,267 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Combined Freight International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Combined Freight International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BENISON TRANSPORT, INC | May 2026 | 50,208 | 7,073 |
| ALLPOINTS UNLIMITED, INC. | May 2026 | 12,792 | 6,362 |
| ALL-WAYS FORWARDING OF N.Y. INC. | May 2026 | 37,561 | 2,378 |
| COLUMBIA CONTAINER LINES | May 2026 | 46,119 | 1,720 |
| TRADE EXPEDITORS USA, INC. | May 2026 | 45,064 | 1,307 |
| UNITED CARGO MANAGEMENT, INC. | May 2026 | 131,259 | 992 |
| GRAVITAS INTERNATIONAL LOGISTICS | May 2026 | 1,723 | 988 |
| US CARGO SERVICES | May 2026 | 2,256 | 776 |
| ALL-WAYS FORWARDING INT'L INC | May 2026 | 312,532 | 742 |
| BENISON LOGISTICS INC. | May 2026 | 4,257 | 714 |
| LAUFER GROUP INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 250,761 | 703 |
| OIA GLOBAL | May 2026 | 42,239 | 645 |
| COWIN SHIPPING CO., LTD | May 2026 | 58,170 | 456 |
| AIR & GROUND WORLD TRANSPORT | Jan 2026 | 12,977 | 450 |
| COPPERSMITH GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 55,888 | 428 |
| UCM SHIPPING AGENCY, INC | May 2026 | 15,452 | 366 |
| STRAIGHT FORWARD CHB | May 2026 | 3,421 | 279 |
| AGAPE SHIPPING NETWORK. | May 2026 | 19,677 | 279 |
| AMERICAN EAGLES SHIPPING & LOGISTIC | Dec 2025 | 553 | 260 |
| SCAN GLOBAL LOGISTICS A S | May 2026 | 75,062 | 256 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Combined Freight International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMBILIFT USA LLC | May 2026 | 1,125 | 18 |
| COMBIMAR AGEMAR SPA | Aug 2022 | 7,313 | 0 |
| COMBINA GLOBAL INC. | May 2026 | 151 | 3 |
| COMBINATION DOOR WARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 779 | 5 |
| COMBINE INT'L LOGISTICS CO., LTD | May 2026 | 589 | 4 |
| COMBINE THAI FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 2,086 | 17 |
| COMBINE WILL IND. CO., LTD. | May 2026 | 835 | 14 |
| COMBINE WILL INDUSTRIAL INDONESIA | May 2026 | 1,285 | 104 |
| COMBINED APPARELS LIMITED | May 2026 | 795 | 13 |
| COMBINED FABRICS LTD | May 2026 | 1,656 | 19 |
| COMBINED LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 367 | 26 |
| COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 942 | 44 |
| COMBINED REFRIGERATION RESOURCES, I | May 2026 | 422 | 26 |
| COMBINED TRANSPORT SYSTEMS | May 2026 | 17,742 | 342 |
| COMBIS SPORT ENTERPRISE CO., LTD | Sep 2025 | 492 | 0 |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | May 2026 | 2,387 | 90 |
| COMCAST CABLE | Apr 2026 | 530 | 1 |
| COMCAST CABLE COMMUNICATION | Apr 2026 | 431 | 1 |
| COMCO CORPORATION | May 2026 | 577 | 5 |
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | May 2026 | 354 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MAEU269037448 | 614W | Master Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SALALAH OMAN | 1,169 CTN | 29,366 LB | Container Yard | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | ALLPOINTS UNLIMITED INC | ALLPOINTS UNLIMITED INC SAME AS | UNISEX KNIT SS TEE SHIRT HS CODE 6103.42.404 6 FI NO. HMBEXP00808412032026 DATE 12032026 HBLAMS CFI16686926 AMS AUTOMATED SCAC C... | |
| 2026-05-29 | MAEU269090692 | 614W | Master Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SALALAH OMAN | 16 PKG | 50,067 LB | Container Yard | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | BENISON TRANSPORT INC. | BENISON TRANSPORT INC. SAME AS | 16 TOTES(BOXES) ORGANIC CLARIFIED BROWN RICE SYRUP 42DE (OCBRS42DE) FI NO AHBEXP05696206 042026 DATE 06042026 HBLAMS CFI16692726... | |
| 2026-05-29 | MAEU269052714 | 614W | Master Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SALALAH OMAN | 54 BAL | 55,689 LB | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. SAME AS | 54 BALES WIPING RAGS H.S. CODE 6310.9000 B ALES 54 KEPZ NOC KEPZNEXAAT700805036712026 INVOICE NO EXP 78604446 INVOICE DATE 4420 ... | ||
| 2026-05-29 | MAEU268961315 | 614W | Master Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SALALAH OMAN | 62 BAL | 57,757 LB | Container Yard | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | ALLPOINTS UNLIMITED INC | ALLPOINTS UNLIMITED INC SAME AS | ASSORTED OLD USEDRECYCLED RAGS FI NOMBLEXP2 6088807042026 FI NOMBLEXP25711407042026 HBLA MS CFI16687826 AMS AUTOMATED SCAC CODE ... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MAEU268968022 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9348649 |
| Vessel Name | MAERSK ATLANTA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | BIN QASIM TOWN |
| Foreign Port of Lading | SALALAH OMAN (52330) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17306 LB |
| Weight in KG | 7,850 KG |
| Quantity | 15 PKG |
| Volume | 953 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU7867487 |
| Commodity Description |
DON GOYO PANADERIA CAKE BASEBOX ETC AND BROCH URES FI MBLEXP20548116032026 FI MBLEXP 79491519112025 HBLAMS CFI16688926 NET WE IGHT 7400 KGS AMS AUTOMATED SCAC CODE CFIQ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX LLC |
| Shipper Name | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | OFFICE 13E BLOCK6 P.E.C.H.S. SHAHR |
| City | KARACHI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 75400 |
| Country Code | PK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ASIF@CFIPAK.COM |
| Shipper Name | COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | OFFICE 13E BLOCK6 P.E.C.H.S. SHAHR |
| City | KARACHI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 75400 |
| Country Code | PK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 922137010599 |
| Consignee Name | ALLPOINTS UNLIMITED INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 181 S. FRANKLIN AVE. SUITE 103 VALL |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115811138 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | RIYA.S@SUGARVR.COM |
| Consignee Name | ALLPOINTS UNLIMITED INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 181 S. FRANKLIN AVE. SUITE 103 VALL |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115811138 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17183054327 |
| Notify Party Name | ALLPOINTS UNLIMITED INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115811138 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | RIYA.S@SUGARVR.COM |
| Notify Party Name | ALLPOINTS UNLIMITED INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115811138 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17183054327 |
| Container Number | MRKU7867487 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 08462 |
| Seal Number 1 | 08462 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | DON GOYO PANADERIA CAKE BASEBOX ETC AND BROCH URES FI MBLEXP20548116032026 FI MBLEXP 79491519112025 HBLAMS CFI16688926 NET WE IGHT 7400 KGS AMS AUTOMATED SCAC CODE CFIQ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX LLC |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 23,409 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 9,649 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 6,134 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 5,754 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 4,298 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 3,502 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 2,779 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 1,665 | 2026-03-10 |
| Oakland, California | 1,108 | 2026-05-22 |
| Miami, Florida | 1,092 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 33,457 | 2026-05-20 |
| Salalah Oman | 9,149 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 3,369 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 2,725 | 2025-09-17 |
| Colombo Sri Lanka | 1,790 | 2026-05-22 |
| Algeciras Spain | 1,012 | 2025-02-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 961 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 930 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 906 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 732 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Combined Freight International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | OFFICE 13 E, BLOCK 6, P.E.C.H.S., SHAHRAH-E-FAISAL,KARACHI-PAKISTAN | 2026-05-20 | 11,456 |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | OFFICE # 13-E, BLOCK-6, P.E.C.H.S., KARACHI SD 74200 PAKISTAN | 2026-05-06 | 2,698 |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-21 | 2,155 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-23 | 1,668 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-19 | 1,667 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-23 | 1,655 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-06 | 1,502 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2025-07-08 | 1,349 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2025-08-11 | 1,218 | |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | 2026-05-20 | 1,023 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Combined Freight International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 1,571 | |
| 2026-05-19 | 9,251 | |
| 2026-05-09 | 1,929 | |
| 2025-11-10 | 4 | |
| 2025-08-04 | 2,072 | |
| 2025-04-29 | 17,922 | |
| 2025-03-03 | 170 | |
| 2025-02-28 | 1 | |
| 2025-01-28 | 1 | |
| 2024-11-20 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Combined Freight International.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,271 | |
| 2025-09-29 | 410 |