There are a total of 2,387 bills of lading on file for Combo(Zhongshan)Medical Equipment C between November 1st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,387 bills of lading, 32 were within the past 30 days and 90 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,387 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,400 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 32 |
| Records in Last 90 Days | 90 |
| Records in the Past Year | 334 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Combo(Zhongshan)Medical Equipment C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Combo(Zhongshan)Medical Equipment C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEDICAL DEPOT INC | May 2026 | 35,453 | 701 |
| RHYTHM HEALTHCARE LLC | May 2026 | 1,692 | 161 |
| DRIVE MEDICAL CANADA INC. | May 2026 | 547 | 33 |
| HEALTHLINE TRADING LLC | May 2026 | 346 | 23 |
| TCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 548 | 12 |
| CYPRESS MEDICAL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 29,431 | 11 |
| MEDLINE INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 7,450 | 7 |
| AXISCARE HEALTH LOGISTICS, INC. | May 2026 | 394 | 5 |
| HEALTHLINE MEDICAL PRODUCTS, INC. | Oct 2025 | 43 | 4 |
| ESSENTIAL MEDICAL SUPPLY, INC. | Oct 2025 | 2,580 | 4 |
| JOURNEY HEALTH & LIFESTYLE | Oct 2025 | 22 | 3 |
| LIFESTYLE MOBILITY AIDS INC. | Jan 2024 | 392 | 2 |
| Jul 2021 | 2 | 1 | |
| RHYTHM HC | Apr 2026 | 33 | 1 |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| HOME HEALTHCARE 2000 INC | Aug 2021 | 199 | 1 |
| DRIVE DEVILBISS HEALTHCARE | May 2026 | 16,893 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Combo(Zhongshan)Medical Equipment C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMBINE WILL IND. CO., LTD. | May 2026 | 835 | 14 |
| COMBINE WILL INDUSTRIAL INDONESIA | May 2026 | 1,285 | 104 |
| COMBINED APPARELS LIMITED | May 2026 | 795 | 13 |
| COMBINED FABRICS LTD | May 2026 | 1,656 | 19 |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 60,700 | 1,716 |
| COMBINED LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 367 | 26 |
| COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 942 | 44 |
| COMBINED REFRIGERATION RESOURCES, I | May 2026 | 422 | 26 |
| COMBINED TRANSPORT SYSTEMS | May 2026 | 17,742 | 342 |
| COMBIS SPORT ENTERPRISE CO., LTD | Sep 2025 | 492 | 0 |
| COMCAST CABLE | Apr 2026 | 530 | 1 |
| COMCAST CABLE COMMUNICATION | Apr 2026 | 431 | 1 |
| COMCO CORPORATION | May 2026 | 577 | 5 |
| COMCO PIPE & SUPPLY COMPANY | May 2026 | 354 | 3 |
| COMDEL INNOVATION | May 2026 | 784 | 3 |
| COME BEST | May 2026 | 153 | 52 |
| COME BEST(THAILAND) CO.,LTD | Mar 2026 | 963 | 1 |
| COME M FOOD INC | Feb 2023 | 1,195 | 0 |
| COME TRUE TRADING CORP. | Apr 2026 | 159 | 2 |
| COMEBEST SAIGON INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 83 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6451423700 | 0P50W | Regular Bill | COSU | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 651 CTN | 6,093 KG | House to House | COMBO ZHONGSHAN MEDICAL EQUIPMENT C | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEVICES(COMMODE) PO-518966 524031 "TH E SHIPMENT CONT | |
| 2026-05-23 | ONEYHKGG38601400 | KFUNTCS8YQ44467 | 045E | House Bill | KFUN | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 535 CTN | 9,925 KG | Container Yard | COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT | MEDICAL DEPOT INC | COMMODE HS CODE 940179 | |
| 2026-05-23 | MAEU267662142 | KFUNTCS8YQ44015 | 615E | House Bill | KFUN | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | LAZARO CARDENAS MEXICO | 495 CTN | 8,918 KG | Container Yard | COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT | RHYTHM HEALTHCARE LLC | RHYTHM HEALTHCARE LLC | COMMODE,HS CODE:940179;BEDRAIL,HS CODE:830242 |
| 2026-05-22 | CMDUSHZ7985948 | 0TSNA | Regular Bill | CMDU | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 6,668 CTN | 41,499 KG | Pier to Pier | COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEVICES(BATH STOOL) P.O.NO.:XXXXXXXXX 516195 516170 517341 THE SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. XXXXXX... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | COSU9506679330 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 551196 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 002E |
| IMO # | 9949807 |
| Vessel Name | OOCL LAVENDER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11847 KG |
| Weight in KG | 11,847 KG |
| Quantity | 1238 CTN |
| Volume | 135 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TIIU4583235 FFAU6117260 |
| Commodity Description |
MEDICAL DEVICES(ROLLATOR) PO-524040 522186 PO -524050 518878 MEDICAL DEVICES(ROLLATOR) PO-524040 522186 PO -524050 518878 |
| Shipper Name | COMBO ZHONGSHAN MEDICAL EQUIPMENT C |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING 1 NO 6 TONGXING EAST ROAD |
| Address Line 2 | ZHONGSHAN GD 528414 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 22220052 |
| Consignee Name | MEDICAL DEPOT INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 99 SEAVIEW BOULEVARD |
| Address Line 2 | PORT WASHINGTON NY 11050 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 9984600 |
| Notify Party Name | MEDICAL DEPOT INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 99 SEAVIEW BOULEVARD |
| Address Line 2 | PORT WASHINGTON NY 11050 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 9984600 |
| Container Number | TIIU4583235 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4012020 |
| Seal Number 1 | SYA4012020 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MEDICAL DEVICES(ROLLATOR) PO-524040 522186 PO -524050 518878 |
| Marks and Numbers 1 | DRIVE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871310 | 00000000 | 0000000000 |
| Container Number | FFAU6117260 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4012019 |
| Seal Number 1 | SYA4012019 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MEDICAL DEVICES(ROLLATOR) PO-524040 522186 PO -524050 518878 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871310 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 795 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 595 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 455 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 257 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 114 | 2026-05-23 |
| Baltimore, Maryland | 25 | 2016-01-06 |
| Houston, Texas | 23 | 2024-01-17 |
| Miami, Florida | 20 | 2022-08-23 |
| New York, New York | 18 | 2026-04-25 |
| Tampa, Florida | 18 | 2023-06-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 2,202 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 47 | 2023-06-03 |
| Pusan South Korea | 44 | 2026-04-24 |
| Singapore Singapore | 23 | 2026-03-17 |
| Shekou China (Mainland) | 22 | 2025-11-25 |
| Nansha China (Mainland) | 13 | 2022-12-12 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 7 | 2026-05-23 |
| Chiwan China (Mainland) | 7 | 2016-04-16 |
| Kingston Jamaica | 5 | 2020-06-27 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2022-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Combo(Zhongshan)Medical Equipment C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | NO.6 TONGXING EAST ROAD, DONGSHENG ZHONGSHAN GD CHINA 22220052 22220050 | 2026-05-18 | 167 |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | NO.6 TONGXING EAST ROAD,DONGSHENG TOWN,ZHONGSHAN CITY,GUANGDONG PROVINCE, CHINA 528414 | 2026-01-31 | 6 |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | 2026-04-18 | 3 | |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | 2025-12-15 | 2 | |
| COMBO(ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT C | 2025-06-26 | 1 | |
| COMBO (ZHONGSHAN)MEDICAL EQUIPMENT | 2023-04-12 | 220 | |
| COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT | 2025-05-03 | 183 | |
| COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD | 2023-12-21 | 142 | |
| COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT CO. LTD. | 2018-04-18 | 113 | |
| COMBO (ZHONGSHAN) MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD. | 2016-07-11 | 102 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Combo(Zhongshan)Medical Equipment C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-28 | 314 | |
| 2026-01-16 | 3 | |
| 2021-05-08 | 1 | |
| 2019-09-18 | 3 | |
| 2015-06-29 | 4 | |
| 2014-11-22 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Combo(Zhongshan)Medical Equipment C.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-24 | 6 | |
| 2024-07-30 | 4 | |
| 2019-09-18 | 3 |