There are a total of 726 bills of lading on file for Dahai Trading Inc between March 8th, 2018 and May 13th, 2026.
Of those 726 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 726 |
|---|---|
| Shipper Records | 7 |
| Consignee Records | 721 |
| Notify Party Records | 39 |
| First Shipment on File | Mar 8th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAHAI TRADING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dahai Trading Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dahai Trading Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FOSHAN SHUNDE QINGZHOU WANBANG TRAD | Feb 2025 | 120 | 114 |
| ZHUJI JIDI TRADE AGENCY CO., LTD. | Mar 2026 | 125 | 106 |
| SHENZHEN YUNWEI CROSS-BORDER E-COMM | Dec 2024 | 97 | 96 |
| MANGROVE CROSS-BORDER SUPPLY CHAIN | Jul 2024 | 196 | 77 |
| HAICHEN CROSS-BOUNDARY E-COMMERCE (SZ) CO.LTD | May 2024 | 317 | 66 |
| GUANGZHOU MLY TECHNOLOGY | May 2026 | 137 | 37 |
| SHENZHEN FUNA ELECTRONIC TECHNOLOGY | Apr 2026 | 144 | 35 |
| HUBEI HUIFENGDA FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 34 | 24 |
| STARSPEED TIMES(SHENZHEN)INDUSTRIAL | May 2024 | 233 | 23 |
| FOSHANNSHUNDEEQINGZHOUUWANBANGGTRAD | Feb 2025 | 19 | 19 |
| EVER SMART E-COMMERCE & TECHNOLOGY | May 2024 | 153 | 17 |
| GUANGZHOU HAIME INDUSTRIAL | Apr 2026 | 16 | 14 |
| SHEN ZHEN WALLEN INDUSTRIAL CO.LTD | Mar 2025 | 311 | 11 |
| SHENZHEN ZYX TRADING CO LTD | May 2026 | 606 | 10 |
| Jun 2025 | 9 | 9 | |
| ZHONGHUI TONGSHANG (WUHAN) IMPORT&E | Jan 2025 | 19 | 7 |
| ZHIYUAN TRADING CO LTD | Mar 2026 | 154 | 5 |
| May 2025 | 7 | 4 | |
| GUANGZHOU LINGFUXIANG TECHNOLOGY CO | May 2026 | 532 | 4 |
| SHENZHEN YOUKESHU TECHNOLOGY CO LTD | Dec 2025 | 12,857 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dahai Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAGARD USA CORP. | May 2026 | 319 | 9 |
| DAGE PRECISION INDUSTRIES LTD | May 2026 | 324 | 10 |
| DAGE TEST SYSTEMS (SUZHOU) CO.,LTD | Jun 2025 | 284 | 0 |
| DAGGO TRADING INC | Feb 2020 | 608 | 0 |
| DAGIM TAHORIM CO., INC. | Mar 2026 | 520 | 11 |
| DAGOMA SPORT,S.L. | May 2026 | 120 | 5 |
| DAGUANG TECH INC | Feb 2023 | 147 | 0 |
| DAH FENG CAPSULE INDUSTRY CO. LTD | May 2026 | 884 | 12 |
| DAH LOONG DEVELOPMENT CO., LTD. | Mar 2026 | 203 | 1 |
| DAH SING INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 338 | 3 |
| DAHATA INC. | Mar 2026 | 513 | 4 |
| DAHDOUL TEXTILES INC | May 2026 | 2,145 | 39 |
| DAHER AEROSPACE INC | May 2026 | 1,261 | 84 |
| DAHER INTERNATIONAL | Mar 2024 | 357 | 0 |
| DAHESHOU (SHENZHEN) INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD. | Dec 2024 | 809 | 0 |
| DAHESHOU(SHENZHEN) INFORMAITON TECH | Nov 2024 | 111 | 0 |
| DAHLE NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 569 | 9 |
| DAHLGREN ENTERPRISES INC | Jun 2024 | 315 | 0 |
| DAHLIA IMPORTS LLC | Jun 2024 | 117 | 0 |
| DAHNAY LOGISTICS CANADA LIMITED | May 2026 | 2,072 | 53 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 | COSU9505941241 | TLKPSZXATL62036X | 174E | House Bill | TLKP | 9334935 | XIN YA ZHOU | 2026-03-26 | TAMPA, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,339 CTN | 12,596 KG | House to House | ZHIYUN TRADING LIMITED | DAHAI TRADING INC | PVC FOLDER | |
| 2026-03-24 | HDMUSZPM84271400 | TLKPSZXLAX62033X | 0077E | House Bill | TLKP | 9664885 | YM MODESTY | 2026-03-23 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 327 CTN | 9,058 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU HAIME INDUSTRIAL | DAHAI TRADING INC | ENTRY PANEL | |
| 2026-03-21 | COSU6442548913 | TLKPSZXATL62013X | 106E | House Bill | TLKP | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-03-20 | TAMPA, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,387 CTN | 13,035 KG | House to House | ZHIYUN TRADING LIMITED | DAHAI TRADING INC | PVC FOLDER | |
| 2026-03-21 | HDMUSZPM87003700 | TLKPSZXCHI62015X | 0054E | House Bill | TLKP | 9725110 | HYUNDAI EARTH | 2026-03-20 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 238 CTN | 7,342 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU HAIME INDUSTRIAL | DAHAI TRADING INC | FURNITURE (LOVESEAT SOFA, OTTOMAN, LOUNGE CHA IR) | |
| Run Date | 2026-03-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | COSU9505979542 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPSZXNYC62019X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | 9472139 |
| Vessel Name | COSCO DEVELOPMENT |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9980 KG |
| Weight in KG | 9,980 KG |
| Quantity | 148 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXDU2213840 |
| Commodity Description |
STORAGE CUBBY |
| Shipper Name | GUANGZHOU HAIME INDUSTRIAL CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 4, LANE 1, DONGCHONG SECONDSTRE |
| Address Line 2 | ET, NANSHA DISTRICT,,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | DAHAI TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1624 MARKET STREET STE226-79525 DEN |
| Address Line 2 | VER, CO 80202,DENVER,CO 80202,US |
| Container Number | CXDU2213840 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4612675 |
| Seal Number 1 | SYA4612675 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | LEG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | STORAGE CUBBY |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 436 | 2026-03-05 |
| Los Angeles, California | 140 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 35 | 2026-04-02 |
| Savannah, Georgia | 34 | 2026-02-25 |
| Oakland, California | 25 | 2025-06-03 |
| Houston, Texas | 16 | 2026-03-24 |
| Tampa, Florida | 13 | 2026-03-27 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2026-03-21 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-11-04 |
| Mobile, Alabama | 3 | 2026-03-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 515 | 2026-04-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 143 | 2025-12-25 |
| Pusan South Korea | 19 | 2026-03-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2024-11-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 13 | 2025-06-06 |
| Xiamen China (Mainland) | 5 | 2025-12-13 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-03-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2024-01-18 |
| Singapore Singapore | 2 | 2026-02-13 |
| 1 | 2026-05-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dahai Trading Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAHAI TRADING INC | 1624 MARKET STREET STE226-79525 DEN VER, CO 80202,DENVER,CO 80202,US | 2025-10-07 | 183 |
| DAHAI TRADING INC | 1624 MARKET STREET STE 226-79525DEN VER, CO 80202 | 2025-06-06 | 159 |
| DAHAI TRADING INC | 2026-04-02 | 70 | |
| DAHAI TRADING INC | 2025-10-15 | 65 | |
| DAHAI TRADING INC | 2026-05-14 | 7 | |
| DAHAI TRADING INC | 2025-06-12 | 1 | |
| DAHAI TRADING INC | 2025-06-14 | 1 | |
| DAHAI TRADING INC | 2025-06-18 | 1 | |
| DAHAI TRADING INC | 2025-02-06 | 37 | |
| DAHAI TRADING INC | 2024-07-04 | 35 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Dahai Trading Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-27 | 78 | |
| 2024-08-10 | 2 | |
| 2024-07-25 | 1 | |
| 2024-06-19 | 1 |
Below are the top 9 email addresses on file for Dahai Trading Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2024-10-18 | 2 | |
| 2024-08-10 | 16 | |
| 2024-06-27 | 1 | |
| 2024-06-21 | 6 | |
| 2024-02-26 | 1 | |
| 2023-07-12 | 1 | |
| 2023-02-01 | 3 | |
| 2022-11-16 | 1 |