There are a total of 464 bills of lading on file for Profilgruppen Extrusions Ab between October 23rd, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 464 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 464 |
|---|---|
| Shipper Records | 474 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Profilgruppen Extrusions Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Profilgruppen Extrusions Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DC BOSCH CHARLOTTE | May 2026 | 3,167 | 224 |
| ITEMA AMERICA INC | May 2026 | 317 | 30 |
| MOUNTAIN TOP INDUSTRIES | Aug 2024 | 90 | 10 |
| US7703 STOCK MANAGEMENT | Mar 2023 | 22 | 4 |
| May 2026 | 4 | 4 | |
| May 2026 | 4 | 3 | |
| H&M FASHION USA, INC. | May 2026 | 6,686 | 3 |
| RAUFOSS AUTOMOTIVE COMPONENTS MEXICO SA DE CV | Jan 2026 | 14 | 2 |
| MOUNTAIN TOP USA | May 2026 | 428 | 2 |
| GREEN WORLDWIDE SHIPPING LLC | May 2026 | 138,169 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profilgruppen Extrusions Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| PROFINE GMBH | Oct 2025 | 423 | 0 |
| PROFIT ALLIANCE IND. LTD. | Dec 2022 | 128 | 0 |
| PROFIT CULTURAL & CREATIVE GROUP CO | May 2026 | 974 | 23 |
| PROFIT FIELDSLS TRADING COMPANY LIMITED | Mar 2023 | 1,082 | 0 |
| PROFIT FINE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 795 | 21 |
| PROFIT GALLERY GARMENT LTD | May 2026 | 956 | 5 |
| PROFIT GREAT, INC. | Oct 2019 | 215 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | CMDUGTG0404882 | CMDUGTG0405639 | 0MRL2 | House Bill | CMDU | 9310238 | OOCL TOKYO | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ALGECIRAS SPAIN | 40 PKG | 31,382 KG | Pier to Pier | PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | ITEM AMERICA LLC | ------------ CMAU6338767 DESCRIPTION--------- -------------GENERIC DESCRIPTION------------- FREIGHT PREPAID ------------ TXGU729... | |
| 2026-05-04 | HLCUGOT260305810 | NABNSE562649 | 616W | House Bill | NABN | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 1 PKG | 50 KG | House to House | PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | ITEM AMERICA, LCC | VACUUM FORMED PLASTIC PRODUCTS; COVER, WIPER, TOP | |
| 2026-05-04 | CMDUGTG0402898 | CMDUGTG0403221 | 0LBM2 | House Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-03 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 20 PKG | 17,742 KG | Pier to Pier | PROF ILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | ITEM SOUTHEAST | ------------ TIIU4311197 DESCRIPTION--------- ALUMINIUM PROFILES BILL OF LADING, NO ORIGINALS ISSUED -------------GENERIC DESCRI... | |
| 2026-04-29 | MEDUR8516524 | CHSL549491514ECS | NN616 | House Bill | CHSL | 9293167 | MSC RONIT R | 2026-04-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 35 PKG | 20,342 KG | House to House | PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | DC BOSCH CHARLOTTE | STRUNT PROFIL HS PACKAGES HBL ECS | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | CMDUGTG0404930 |
|---|---|
| House BOL # | CMDUGTG0406055 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0LBM4 |
| IMO # | 1023035 |
| Vessel Name | ONE SATISFACTION |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GOTHENBURG |
| Foreign Port of Lading | LE HAVRE FRANCE (42737) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27139 KG |
| Weight in KG | 27,139 KG |
| Quantity | 49 PKG |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
BEAU4112916 TLLU7630749 |
| Commodity Description |
------------ BEAU4112916 DESCRIPTION--------- -------------GENERIC DESCRIPTION------------- FREIGHT PREPAID ------------ TLLU7630749 DESCRIPTION--------- ALUMINIUM PROFILES -------------GENERIC DESCRIPTION------------- FREIGHT PREPAID |
| Shipper Name | PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB, |
|---|---|
| Address Line 1 | JARN VAGSGATAN 47, |
| Address Line 2 | VAT: SE5562065 |
| Address Line 3 | ASEDA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | SE |
| Consignee Name | ITEM AMERICA LLC, |
|---|---|
| Address Line 1 | 12105 INSURANCE WAY MD |
| Address Line 2 | HAGERSTOWN |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | BEAU4112916 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0196192 |
| Seal Number 1 | 0196192 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ------------ BEAU4112916 DESCRIPTION--------- -------------GENERIC DESCRIPTION------------- FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | TLLU7630749 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0196191 |
| Seal Number 1 | 0196191 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ------------ TLLU7630749 DESCRIPTION--------- ALUMINIUM PROFILES -------------GENERIC DESCRIPTION------------- FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 232 | 2026-05-14 |
| New York, New York | 121 | 2025-08-15 |
| Newark, New Jersey | 63 | 2026-05-04 |
| Baltimore, Maryland | 28 | 2026-04-28 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2024-06-24 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-05-12 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 2 | 2024-05-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 244 | 2026-05-14 |
| Gothenburg Sweden | 119 | 2025-08-15 |
| Anvers Belgium | 50 | 2024-12-13 |
| Stade Germany | 30 | 2024-05-28 |
| Rotterdam Netherlands | 5 | 2025-09-15 |
| Le Havre France | 4 | 2026-05-12 |
| Hamble United Kingdom | 3 | 2026-04-28 |
| Algeciras Spain | 2 | 2026-05-06 |
| Wilhelmshaven Germany | 2 | 2026-05-04 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2 | 2022-05-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profilgruppen Extrusions Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 47 JARNVAGSGATAN ASEDA G 364 31 SE | 2026-05-14 | 52 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | JARNVAGSGATAN 47 ASEDA SE | 2026-05-12 | 6 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2025-09-15 | 4 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2025-08-15 | 3 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2025-11-29 | 2 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2025-11-06 | 1 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2026-05-04 | 1 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2026-02-10 | 1 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2026-02-13 | 1 | |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | 2025-07-04 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Profilgruppen Extrusions Ab.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-04 | 1 | |
| 2024-02-28 | 10 | |
| 2017-11-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||