There are a total of 7,867 bills of lading on file for DC Logistics Brasil LTDA between October 23rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 7,867 bills of lading, 65 were within the past 30 days and 222 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,867 |
|---|---|
| Shipper Records | 6,841 |
| Consignee Records | 1,432 |
| Notify Party Records | 1,395 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 65 |
| Records in Last 90 Days | 222 |
| Records in the Past Year | 951 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC LOGISTICS BRASIL LTDA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DC Logistics Brasil LTDA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DC Logistics Brasil LTDA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INTERWORLD FREIGHT, INC. | May 2026 | 8,857 | 1,599 |
| LAUFER GROUP INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 250,761 | 442 |
| EUROPARTNERS MEXICO, S.A. DE C.V. | May 2026 | 22,794 | 226 |
| STEAM LOGISTICS-CHATTANOOGA USA | May 2026 | 413 | 195 |
| LEMAN | May 2026 | 8,797 | 102 |
| BTX GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 19,775 | 83 |
| WEPORT, S.A. DE C.V. | May 2026 | 2,177 | 78 |
| SEA CARGO LOGISTICS SA DE CV | May 2026 | 11,253 | 73 |
| GLOBAL LOGISTICAL CONNECTIONS, INC. | May 2026 | 26,637 | 66 |
| SHIFL INC | May 2026 | 9,190 | 53 |
| KALA FORWARDING SA DE CV | May 2026 | 257 | 51 |
| STEAM LOGISTICS LLC | May 2026 | 71,743 | 46 |
| LOCHER EVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 36,358 | 41 |
| GREEN WORLDWIDE SHIPPING LLC | May 2026 | 138,169 | 36 |
| FREIGHT PARTNERS INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 1,916 | 36 |
| LEMAN USA INC. | May 2026 | 57,550 | 35 |
| EXCELLENCE CUSTOMS SERVICE | Sep 2025 | 337 | 33 |
| EVERGLORY LOGISTICS, INC. | May 2026 | 21,461 | 33 |
| CBX GLOBAL | May 2026 | 11,170 | 28 |
| CROSSNET INT.L YACHT TRANSPORTATION | May 2026 | 1,196 | 27 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Logistics Brasil LTDA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC ETNA | May 2026 | 2,535 | 99 |
| DC FAVOUR FASHION INC | May 2026 | 70 | 8 |
| DC FLYNT MW SELECTIONS | Mar 2026 | 762 | 6 |
| DC FOODS (PTY) LTD | May 2026 | 1,630 | 216 |
| DC HOUSTON | Sep 2023 | 262 | 0 |
| DC IMAGITECH | May 2026 | 73 | 14 |
| DC IMPORTS LLC | Jun 2025 | 453 | 0 |
| DC INTERNATIONAL GROUP INC | May 2026 | 92 | 19 |
| DC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 657 | 21 |
| DC LOGISTICS | Jan 2026 | 646 | 0 |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | May 2026 | 456 | 9 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | May 2026 | 845 | 30 |
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 30 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDUXF893176 | 618N | Simple BOL FROB | MEDU | 9252541 | MSC MAGNUM VII | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 18 PKG | 14,678 K | House to House | KALA FORWARDING SA DE CV | DC LOGISTICS BRASIL LTDA | DC LOGISTICS BRASIL LTDA | PETROLEUM OILS AND OILS OBTAINED FROM BITUMIN OUS M - 2 IBC OF INTEROIL FGL GC 32 1 IBC OF INTEROIL FGL 220 3 DRUMS OF INTERPLEX... | |
| 2026-05-28 | CMDUSSZ1774712 | 0BRG0 | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-05-26 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 10 PKG | 28,646 KG | Pier to Pier | DC LOGISTICS BRASIL LTDA | KUUCH LOGISTICS MEXICO SA DE CV | KUUCH LOGISTICS MEXICO SA DE CV | 6802.23.00 (CG) 680223 (HS) 680299 (HS) 01 (ONE) X 20' DRY CNTR WITH GRANITE/QUARTZITE POL/LEATHER SLABS, AS FOLLOWS: 08 BUNDLES... | |
| 2026-05-28 | CMDUSSZ1757862 | 0BRG0 | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-05-26 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 8 PKG | 27,942 KG | Pier to Pier | DC LOGISTICS BRASIL LTDA | SEA CARGO LOGISTICS S.A. DE C.V. | SEA CARGO LOGISTICS S.A. DE C.V. | 6802.93.90 (CG) 680293 (HS) 680299 (HS) (ONE) 01X20 DRY BOX CNTR WITH POLISHED STONE 8 BUNDLES WITH 68 SLABS 2CM 419,864 M2 INVO... | |
| 2026-05-28 | MAEU271000387 | 618N | Simple BOL FROB | MAEU | 9252541 | MSC MAGNUM VII | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 40 PKG | 90,301 LB | Container Yard | WEPORT | DC LOGISTICS DO BRASIL LTDA | DC LOGISTICS DO BRASIL LTDA | NYAD M325 WOLLASTONITE (WOLLASTONITA) HS CODE 253090 NCM 2530.90.90 WOODEN PALLETS TREATE D AND CERTIFIED | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | MAEU268552475 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 621N |
| IMO # | 9439498 |
| Vessel Name | BSG BAHAMAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SANTOS |
| Foreign Port of Lading | PUERTO MANZANILLO PANAMA (22556) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | DETROIT, MICHIGAN (3801) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 44895 LB |
| Weight in KG | 20,364 KG |
| Quantity | 42 CTN |
| Volume | 347 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CAIU2797683 |
| Commodity Description |
74071010 (CG) 1 X 20DRY CONTAINER WITH 42 W OODEN BOXES CONTAINING 41.89375 LBS COPPER B AR POXXXXX INV EXP2094426 EE 2629221 P. NET L BS 41.89375 P. GROSS LBS 44.89422 DUE 26BR000 7010271 RUC 6BR591066660001713593782026042208 53 NCMS74071010 HS CODE740710 WOODEN PACKAGE USED TREATED CERTIFIED FREIGHT PAYMENT ELSE |
| Shipper Name | DC LOGISTICS DO BRASIL LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | AS AGENT FOR ALL WORLD SHIPPING COR |
| City | ITAJAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 88301451 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | STAFF.EM@DCLOGISTICSBRASI |
| Shipper Name | DC LOGISTICS DO BRASIL LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | AS AGENT FOR ALL WORLD SHIPPING COR |
| City | ITAJAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 88301451 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 554732494000 |
| Consignee Name | INTERWORLD FREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9601 NW 112TH AVENUE MEDLEY FL 3317 |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331782521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | OCEAN1@INTERWF.COM |
| Consignee Name | INTERWORLD FREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9601 NW 112TH AVENUE MEDLEY FL 3317 |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331782521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13055992115 |
| Notify Party Name | INTERWORLD FREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9601 NW 112TH AVENUE MEDLEY FL 3317 |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331782521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | OCEAN1@INTERWF.COM |
| Notify Party Name | INTERWORLD FREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9601 NW 112TH AVENUE MEDLEY FL 3317 |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331782521 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13055992115 |
| Container Number | CAIU2797683 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLBR1683510 |
| Seal Number 1 | MLBR1683510 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 74071010 (CG) 1 X 20DRY CONTAINER WITH 42 W OODEN BOXES CONTAINING 41.89375 LBS COPPER B AR POXXXXX INV EXP2094426 EE 2629221 P. NET L BS 41.89375 P. GROSS LBS 44.89422 DUE 26BR000 7010271 RUC 6BR591066660001713593782026042208 53 NCMS74071010 HS CODE740710 WOODEN PACKAGE USED TREATED CERTIFIED FREIGHT PAYMENT ELSE |
| Additional Cargo 1 | WHERE AS PER AGREEMENT HBL AWSL SCAC CODE AWS L |
| Marks and Numbers 1 | EXP2094426 VOLUMES FROM 1 UP TO 42 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 2,441 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 1,012 | 2026-05-15 |
| Charleston, South Carolina | 639 | 2026-05-18 |
| New Orleans, Louisiana | 629 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 461 | 2026-03-13 |
| Port Everglades, Florida | 426 | 2026-03-27 |
| Los Angeles, California | 326 | 2026-03-09 |
| New York, New York | 296 | 2026-01-31 |
| Savannah, Georgia | 244 | 2026-05-09 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 214 | 2026-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Santos Brazil | 2,004 | 2026-05-20 |
| Cartagena Colombia | 904 | 2026-05-18 |
| Tampico Mexico | 854 | 2026-05-22 |
| Veracruz Mexico | 491 | 2026-05-22 |
| Kingston Jamaica | 367 | 2026-05-06 |
| Cristobal Panama | 343 | 2026-03-25 |
| Niteroi Brazil | 300 | 2026-05-18 |
| Navegantes Brazil | 290 | 2025-02-05 |
| Salvador Brazil | 251 | 2026-05-18 |
| Port Itapoa Brazil | 229 | 2025-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for DC Logistics Brasil LTDA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | RUA CAMBORIU, 590 88301451 ITAJAI SC BRASIL | 2026-05-20 | 2,550 |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | RUA CAMBORIU, 590 - FAZENDA ITAJAI SC 88301451 BRAZIL | 2026-05-22 | 1,467 |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2025-07-11 | 755 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2026-05-02 | 52 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2026-04-10 | 15 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2025-06-11 | 10 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2025-06-04 | 6 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2025-10-29 | 5 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2026-03-14 | 4 | |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | 2025-08-19 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for DC Logistics Brasil LTDA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-31 | 1 | |
| 2025-12-12 | 235 | |
| 2025-10-23 | 1 | |
| 2025-09-24 | 226 | |
| 2025-08-19 | 3 | |
| 2025-05-27 | 1 | |
| 2024-12-28 | 2 | |
| 2024-09-30 | 1 | |
| 2024-06-19 | 6 | |
| 2024-04-19 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for DC Logistics Brasil LTDA.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-21 | 1 |