There are a total of 845 bills of lading on file for DC Safety Manufacturing between November 11th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 845 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 845 |
|---|---|
| Shipper Records | 842 |
| Consignee Records | 3 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 11th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 120 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC SAFETY MANUFACTURING.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with DC Safety Manufacturing, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with DC Safety Manufacturing in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 710 |
| HAUPPAUGE TRANSPORTATION INC. | Dec 2023 | 66 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Safety Manufacturing.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC FLYNT MW SELECTIONS | Mar 2026 | 762 | 6 |
| DC FOODS (PTY) LTD | May 2026 | 1,630 | 216 |
| DC HOUSTON | Sep 2023 | 262 | 0 |
| DC IMAGITECH | May 2026 | 73 | 14 |
| DC IMPORTS LLC | Jun 2025 | 453 | 0 |
| DC INTERNATIONAL GROUP INC | May 2026 | 92 | 19 |
| DC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 657 | 21 |
| DC LOGISTICS | Jan 2026 | 646 | 0 |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | May 2026 | 7,867 | 222 |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | May 2026 | 456 | 9 |
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 30 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| DC6-VS DIRECT DC | Apr 2026 | 376 | 28 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | May 2026 | 114 | 53 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6451394760 | HNLTSZ264A1340 | 0P50W | House Bill | HNLT | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,730 CTN | 21,578 K | Pier to Pier | DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD | DC SAFETY SALES | DC SAFETY SALES | ASSEMBLED FIRST AID KITS HS CODE:3006500000 SUNSHADES HS CODE:7607205000 PORTFOLIOS HS CODE:3926.10.0000 KEY GLOVES HS CODE:4202... |
| 2026-05-16 | COSU9506678872 | SVIVKSZX26040115 | 114E | House Bill | SVIV | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-15 | MOBILE, ALABAMA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,547 CTN | 15,924 K | House to House | DC SAFETY MANUFACTURING | DC SAFETY SALES | UNASSEMBLED ROAD SAFETY KITS | |
| 2026-05-16 | COSU9506678870 | SVIVKSZX26040093 | 114E | House Bill | SVIV | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-15 | MOBILE, ALABAMA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 6,098 CTN | 36,478 K | House to House | DC SAFETY MANUFACTURING | DC SAFETY SALES | ASSEMBLED FIRST AID KITS RAK POUCHES KEY GLOV ES ROAD SAFETY KITS | |
| 2026-05-13 | COSU9506897340 | SVIVKSZX26040296 | 109E | House Bill | SVIV | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4,118 CTN | 32,224 K | House to House | DC SAFETY MANUFACTURING | DC SAFETY SALES | ROAD SAFETY KITS ASSEMBLED FIRST AID KITS SEA T CUP HOLDERS SEAT COVER POLYBAG/PORTFOLIOS/S UNSHADES KEY GLOVES/BAGS | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | COSU6452112520 |
|---|---|
| House BOL # | SVIVKSZX26050040 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SVIV |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9486087 |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26467 K |
| Weight in KG | 26,467 KG |
| Quantity | 2896 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
OOCU6090126 OOCU9516215 |
| Commodity Description |
CARGO TOTES ASSEMBLED FIRST AID KITS ROAD SAF ETY KITS / BAGS SUNSHADES / SEAT COVER KEY GL OVES CARGO TOTES ASSEMBLED FIRST AID KITS ROAD SAF ETY KITS / BAGS SUNSHADES / SEAT COVER KEY GL OVES |
| Shipper Name | DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING A2, NO.17, FU LING EAST |
| Address Line 3 | ROAD,(7)FULING , TANG MEI 511340 |
| City | GUANGZHOU |
| Zip Code | 511340 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | DC SAFETY SALES CO.,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6730 SALP BLVD UNIT A |
| Address Line 3 | THEODORE, AL 36582 |
| City | THEODORE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 36582 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU6090126 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5279874 |
| Seal Number 1 | SYA5279874 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CARGO TOTES ASSEMBLED FIRST AID KITS ROAD SAF ETY KITS / BAGS SUNSHADES / SEAT COVER KEY GL OVES |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Container Number | OOCU9516215 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5279463 |
| Seal Number 1 | SYA5279463 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CARGO TOTES ASSEMBLED FIRST AID KITS ROAD SAF ETY KITS / BAGS SUNSHADES / SEAT COVER KEY GL OVES |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mobile, Alabama | 430 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 308 | 2025-01-08 |
| Long Beach, California | 63 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 28 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 5 | 2023-02-16 |
| Seattle, Washington | 4 | 2021-05-29 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2021-02-06 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2021-11-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 595 | 2026-03-23 |
| Yantian China (Mainland) | 183 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 35 | 2025-08-26 |
| Pusan South Korea | 17 | 2026-01-21 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-12-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2025-01-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-07-02 |
| Vancouver, BC Canada | 3 | 2019-11-27 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2026-04-17 |
| Singapore Singapore | 1 | 2021-10-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for DC Safety Manufacturing that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC SAFETY MANUFACTURING | BUILDING A2, NO.17, FU LING EAST ROAD,(7)FULING , TANG MEI 511340 GUANGZHOU 511340 CN | 2026-05-16 | 66 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | BUILDING A2, NO.17, FU LING EAST RD,(7)FULING ,, ZENGCHENG 511340 GUANGZHOU 511340 CN | 2026-01-21 | 2 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | 2026-03-05 | 1 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING | 2026-04-17 | 1 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING | 2025-05-14 | 223 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD. | 2023-04-07 | 158 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD. | 2025-01-11 | 71 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD | 2025-09-29 | 36 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD | 2024-09-10 | 25 | |
| DC SAFETY MANUFACTURING (GUANGZHOU) LTD | 2023-04-14 | 16 |
Below are the top 1 phone numbers on file for DC Safety Manufacturing.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-10-29 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||