There are a total of 456 bills of lading on file for DC Oriental Wholesaler between October 31st, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 456 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 456 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 408 |
| Notify Party Records | 354 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC ORIENTAL WHOLESALER.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with DC Oriental Wholesaler, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with DC Oriental Wholesaler in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THAO NGUYEN AGRICULTURAL EXPORT AND | May 2026 | 54 | 35 |
| TIN THANH FOOD TRADING COMPANY LIMI | May 2026 | 270 | 21 |
| PENTA IMPEX CO.,LTD. | May 2026 | 2,495 | 15 |
| THAO NGUYEN AGRICULTURAL EXPORT AND IMPORT CO. LTD. | Jun 2025 | 75 | 13 |
| TAN THANH LOI FROZEN FOOD CO., LTD | May 2026 | 998 | 11 |
| NR. INSTANT PRODUCE CO.,LTD. | May 2026 | 2,076 | 9 |
| FERVENCY INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 315 | 9 |
| Sep 2024 | 6 | 5 | |
| Apr 2022 | 5 | 5 | |
| TIN THANH FOOD TRADING | May 2026 | 14 | 4 |
| SHIPPER FERVENCY INTERNATIONAL CO., LTD. | Sep 2025 | 52 | 4 |
| VASIFOOD TRADING PRODUCTION CO. | Mar 2026 | 298 | 3 |
| SHIPPER | May 2026 | 62,409 | 3 |
| DUY ANH FOODS IMPORT EXPORT CO.,LTD | Apr 2026 | 343 | 3 |
| THAO NGUYEN CO . LTD. | Dec 2024 | 746 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Oriental Wholesaler.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC FAVOUR FASHION INC | May 2026 | 70 | 8 |
| DC FLYNT MW SELECTIONS | Mar 2026 | 762 | 6 |
| DC FOODS (PTY) LTD | May 2026 | 1,630 | 216 |
| DC HOUSTON | Sep 2023 | 262 | 0 |
| DC IMAGITECH | May 2026 | 73 | 14 |
| DC IMPORTS LLC | Jun 2025 | 453 | 0 |
| DC INTERNATIONAL GROUP INC | May 2026 | 92 | 19 |
| DC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 657 | 21 |
| DC LOGISTICS | Jan 2026 | 646 | 0 |
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | May 2026 | 7,867 | 222 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | May 2026 | 845 | 30 |
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 30 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | May 2026 | 114 | 53 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | ZIMUHCM80619089 | JGLBVBAL26030127 | 3W | House Bill | JGLB | 9198587 | MSC CHIARA X | 2026-04-29 | BALTIMORE, MARYLAND | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 1,836 CTN | 16,802 K | Pier to Pier | TIN THANH FOOD TRADING COMPANY LIMI | DC ORIENTAL WHOLESALER | DC ORIENTAL WHOLESALER | INSTANT NOODLE DRIED NOODLE POTATO CHIPS VEGA N FISH SAUCE INSTANT FISH SAUCE SOFT DRINK SO Y SAUCE |
| 2026-04-23 | ZIMUBKK80438697 | TWWM3WSGN0226363 | GU609 | House Bill | TWWM | 9967263 | MSC MAPUTO | 2026-04-22 | BALTIMORE, MARYLAND | LAEM CHABANG THAILAND | 1,691 CTN | 24,422 KG | Container Yard | PENTA IMPEX | DC ORIENTAL WHOLESALER | PICKLED MANGO, CHILLI, GINGER IN BRINE PICKL ED SOUR BAMBOO SHOOT IN BRINE TAPIOCA PEARL DRIED CHILLI INSTANT TOM YUM SOUP PASTE... | |
| 2026-04-16 | ZIMUHCM80611752 | TWWM3WSGN0226137 | GU606 | House Bill | TWWM | 9243409 | MSC BRIDGEPORT | 2026-04-15 | BALTIMORE, MARYLAND | VUNG TAU VIETNAM | 1,445 CTN | 18,211 KG | Pier to Pier | TIN THANH FOOD TRADING COMPANY LIMI | DC ORIENTAL WHOLESALER | RICE PAPER RICE CRACKER RICER VERMICELLI SPIC E POWDER PHO SPICES GROUND PEPPER POTATO CHIP FLOUR FOR PANCAKE HS CODES: ; ; ; ; ; ; | |
| 2026-03-16 | ZIMUHCM80608713 | PPILPBAL26020128 | 24W | House Bill | PPIL | 9286243 | CONTI MAKALU | 2026-03-15 | BALTIMORE, MARYLAND | VUNG TAU VIETNAM | 2,079 CTN | 19,602 KG | Pier to Pier | TIN THANH FOOD TRADING COMPANY LIMI | DC ORIENTAL WHOLESALER | RICE MACARONI RICE PAPER DRIED NOODLE SOFT DR INK FRIED ONION IN INSTANT COFFEE SOY SAUCE HS CODES: ; ; ; ; ; ; | |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-05 |
| Master BOL # | MEDUR6746545 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS1XQ32003 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 611W |
| IMO # | |
| Vessel Name | BREMEN |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LAT KRABANG, TH |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19869 KG |
| Weight in KG | 19,869 KG |
| Quantity | 1620 CTN |
| Volume | 30 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU1430665 |
| Commodity Description |
TOM YUM POWDER,PAD THAI SAUCE,FRIED ONION PASTE,SATAY PEANUT SAUCE(HS CODE 210390) |
| Shipper Name | NR INSTANT PRODUCE PCL |
|---|---|
| Address Line 1 | 99/1 MOO 4 KHAERAI KRATHUMBAEN |
| Address Line 2 | SAMUTSAKHON 74110 THAILAND |
| Consignee Name | DC ORIENTAL WHOLESALER |
|---|---|
| Address Line 1 | 2030 WEST VIRGINIA AVENUE NE |
| Address Line 2 | WASHINGTON DC 20002 USA |
| Notify Party Name | DC ORIENTAL WHOLESALER |
|---|---|
| Address Line 1 | 2030 WEST VIRGINIA AVENUE NE |
| Address Line 2 | WASHINGTON DC 20002 USA |
| Container Number | MSDU1430665 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ21991301 |
| Seal Number 1 | FJ21991301 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TOM YUM POWDER,PAD THAI SAUCE,FRIED ONION PASTE,SATAY PEANUT SAUCE(HS CODE 210390) |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 413 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 42 | 2024-09-09 |
| Los Angeles, California | 1 | 2021-06-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 147 | 2026-02-16 |
| Singapore Singapore | 86 | 2024-07-15 |
| Vung Tau Vietnam | 70 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 54 | 2024-09-09 |
| Colon Panama | 30 | 2018-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 27 | 2025-01-27 |
| All Other Viet Nam Ports | 9 | 2026-05-02 |
| Pusan South Korea | 8 | 2020-10-08 |
| Laem Chabang Thailand | 7 | 2026-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2024-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for DC Oriental Wholesaler that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2030 WEST VIRGINIA AVENUE NE., WASHINGTON DC 20002 USA | 2026-05-05 | 98 |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2030 WEST VIRGINIA AVENUE NE. WASHINGTON DC 20002 | 2026-05-21 | 74 |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2026-04-23 | 53 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2025-08-30 | 6 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2026-05-20 | 6 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2026-03-16 | 5 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2025-09-19 | 5 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2025-07-08 | 1 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | 2025-07-08 | 1 | |
| DC ORIENTAL WHOLESALE | 2025-01-27 | 56 |
Below are the top 5 phone numbers on file for DC Oriental Wholesaler.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-05 | 37 | |
| 2025-04-04 | 2 | |
| 2025-01-13 | 81 | |
| 2020-05-15 | 2 | |
| 2018-07-07 | 19 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||