There are a total of 457 bills of lading on file for DCG Logistics Ltd. between June 18th, 2013 and April 26th, 2026.
Of those 457 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 457 |
|---|---|
| Shipper Records | 494 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Jun 18th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 104 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DCG LOGISTICS LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DCG Logistics Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DCG Logistics Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | May 2026 | 1,874 | 228 |
| E CARGO INC | May 2026 | 8,088 | 69 |
| PAVILION LOGISTICS, INC | May 2026 | 19,378 | 68 |
| AIR POWER INTERNATIONAL EXPRESS (CHI) INC. | May 2026 | 21,727 | 30 |
| SOLID FREIGHT CORP. | May 2026 | 772 | 6 |
| PIU SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | May 2026 | 50 | 6 |
| MMT FURNITURE DESIGNS C O | Jan 2025 | 61 | 4 |
| EFFICIENT LOGISTICS INC | May 2026 | 3,670 | 4 |
| ALL-WAYS FORWARDING INT'L INC | May 2026 | 312,532 | 4 |
| ARGENTS EXPRESS GROUP | May 2026 | 14,586 | 3 |
| OEC GROUP NEW YORK | May 2026 | 12,066 | 2 |
| MAERSK | May 2026 | 28,273 | 2 |
| WIZ LOGISTICS INC | May 2026 | 7,501 | 1 |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| PR SEATING | May 2026 | 189 | 1 |
| OL USA LLC | May 2026 | 65,125 | 1 |
| Apr 2026 | 5 | 1 | |
| INSULAR SUPPLIES CO., INC. | Feb 2026 | 233 | 1 |
| INFINITY FURNITURE IMPORT INC | May 2026 | 229 | 1 |
| HOMARY TECHNOLOGY INC | May 2026 | 1,302 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DCG Logistics Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| DC6-VS DIRECT DC | Apr 2026 | 376 | 28 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | May 2026 | 114 | 53 |
| DC9 ASSEMBLY CENTER | May 2026 | 141 | 11 |
| DCENTI TIRE INC | May 2026 | 2,519 | 34 |
| DCER INC. | Apr 2026 | 282 | 4 |
| DCFTREK CO., LTD. | May 2026 | 1,198 | 16 |
| DCG FULFILLMENT | Apr 2026 | 225 | 2 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| DCL | May 2026 | 1,884 | 21 |
| DCL ACACIA | May 2026 | 169 | 18 |
| DCL CORPORATION (USA) LLC | Nov 2025 | 326 | 0 |
| DCL CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 1,802 | 160 |
| DCL DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 466 | 6 |
| DCL LOGISTICS | May 2026 | 1,648 | 22 |
| DCL MOORING & RIGGING | May 2026 | 429 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269167396 | 616E | Master Bill | MAEU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,322 CTN | 42,023 LB | Container Yard | DCG LOGISTICS LTD | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | MICROFIBER SHEET SET | |
| 2026-05-27 | MAEU267517955 | 615E | Master Bill | MAEU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-26 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 135 PKG | 40,598 LB | Container Yard | DCG LOGISTICS LTD | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | SOLIPAPER X GRADE SOLIBLANKET ULS GRADE SOLIB OARD X GRADE | |
| 2026-04-27 | MAEU268805778 | 614E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9767998 | VUNG TAU EXPRESS | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,944 CTN | 11,386 LB | Container Yard | DCG LOGISTICS LTD | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ASST PCK BEACH BAG CHARMS BEACH BAG LAVEND AR BEACH BAG BLUE LIGHT UP BUBBLE SUNFLOWER TONKA BUBBLE LEAF BLOWER TONKA BUBBLE MOW... | |
| 2026-04-27 | MAEU268805526 | 614E | Master Bill | MAEU | 9767998 | VUNG TAU EXPRESS | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,938 CTN | 11,387 LB | Container Yard | DCG LOGISTICS LTD | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ASST PCK BEACH BAG CHARMS BEACH BAG LAVEND AR BEACH BAG BLUE LIGHT UP BUBBLE SUNFLOWER TONKA BUBBLE LEAF BLOWER TONKA BUBBLE MOW... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | MAEU269472822 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9359002 |
| Vessel Name | GERNER MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 43541 LB |
| Weight in KG | 19,750 KG |
| Quantity | 2331 PKG |
| Volume | 2401 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU4750497 |
| Commodity Description |
POLYESTER ROPEPP ROPEELASTIC ROPENYLON ROPE |
| Shipper Name | DCG LOGISTICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT C33FTOWER ANEO BUILDING6011 SH |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518040 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SALES64@DCGLOGISTICSC.OM |
| Shipper Name | DCG LOGISTICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT C33FTOWER ANEO BUILDING6011 SH |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518040 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8675582898447 |
| Consignee Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREETSUITE295 CITY |
| City | CITY OF INDUSTRY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917485797 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IMPORT.LAX@OHLCO.US |
| Consignee Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREETSUITE295 CITY |
| City | CITY OF INDUSTRY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917485797 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16262690623 |
| Notify Party Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREETSUITE295 CITY |
| City | CITY OF INDUSTRY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917485797 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16262690623 |
| Notify Party Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREETSUITE295 CITY |
| City | CITY OF INDUSTRY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917485797 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IMPORT.LAX@OHLCO.US |
| Container Number | MRKU4750497 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6056403 |
| Seal Number 1 | CN6056403 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | POLYESTER ROPEPP ROPEELASTIC ROPENYLON ROPE |
| Marks and Numbers 1 | ROPE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 200 | 2026-04-27 |
| Long Beach, California | 87 | 2025-10-27 |
| Newark, New Jersey | 72 | 2026-01-07 |
| Tacoma, Washington | 31 | 2026-04-24 |
| Houston, Texas | 19 | 2025-06-21 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2024-04-11 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2026-03-18 |
| Seattle, Washington | 8 | 2024-02-26 |
| Miami, Florida | 5 | 2026-01-27 |
| San Juan, Puerto Rico | 2 | 2026-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 188 | 2026-04-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 125 | 2026-02-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 54 | 2026-01-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2026-02-27 |
| Pusan South Korea | 22 | 2026-02-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2025-02-11 |
| Xiamen China (Mainland) | 14 | 2024-01-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 4 | 2026-04-23 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 3 | 2026-03-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2026-01-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for DCG Logistics Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DCG LOGISTICS LTD. | UNIT C,33F,TOWER A,NEO BUILDING,6011 SHENNAN AVENUE,FUTIAN DISTRICT,SHENZHEN 518048,CHINA. | 2026-04-24 | 170 |
| DCG LOGISTICS LTD. | UNIT C,33F,TOWER A,NEO BUILDING,601 | 2025-06-23 | 40 |
| DCG LOGISTICS LTD. | 2026-01-03 | 1 | |
| DCG LOGISTICS LTD. | 2026-01-17 | 1 | |
| DCG LOGISTICS LTD. | 2025-03-29 | 43 | |
| DCG LOGISTICS LTD. | 2025-05-12 | 35 | |
| DCG LOGISTICS LTD. | 2022-10-25 | 28 | |
| DCG LOGISTICS LTD | 2024-07-06 | 24 | |
| DCG LOGISTICS LTD | 2026-04-27 | 23 | |
| DCG LOGISTICS LTD | 2026-04-27 | 23 |
Below are the top 6 phone numbers on file for DCG Logistics Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-27 | 47 | |
| 2026-01-03 | 1 | |
| 2025-06-26 | 93 | |
| 2025-06-23 | 2 | |
| 2024-09-26 | 1 | |
| 2023-10-09 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for DCG Logistics Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-21 | 2 | |
| 2025-05-12 | 38 |