There are a total of 1,290 bills of lading on file for Diam Corchos, S.A. between November 22nd, 2015 and May 18th, 2026.
Of those 1,290 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,290 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,290 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 22nd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAM CORCHOS, S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Diam Corchos, S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Diam Corchos, S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| G3 ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 4,583 | 372 |
| G3 ENTERPRISES CLOSURE DIVISION | May 2026 | 938 | 274 |
| TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | May 2026 | 21,491 | 2 |
| INDUSTRIAL OENEO SUDAMERICA LTDA | Aug 2025 | 20 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diam Corchos, S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | May 2026 | 325 | 9 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | Apr 2026 | 104 | 1 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| DIAM FRANCE | May 2026 | 209 | 5 |
| DIAM UK LTD | May 2026 | 169 | 5 |
| DIAMANT SRL | May 2026 | 460 | 25 |
| DIAMANTEX S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 165 | 0 |
| DIAMANTUR SA | Feb 2026 | 84 | 1 |
| DIAMET CORPORATION | May 2026 | 737 | 10 |
| DIAMI DISTRIBUTORS INC | Nov 2022 | 654 | 0 |
| DIAMO TICARET ANONIM SIRKETI | May 2026 | 101 | 13 |
| DIAMOND ART CLUB LLC | Mar 2026 | 370 | 19 |
| DIAMOND AUTO SUPERMARKET INC | May 2026 | 97 | 32 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MEDUFO146981 | BQEGESB241736 | 613A | House Bill | BQEG | 9756731 | MSC CARLOTTA | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | VALENCIA SPAIN | 360 PKG | 9,200 K | House to House | DIAM CORCHOS SA | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | INDUSTRIAL BULK (GROUP OF COMMODITIES) |
| 2026-04-30 | MEDUFO146973 | BQEGESB241546 | MC613 | House Bill | BQEG | 9978951 | MSC CARLOTTA | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 270 PKG | 9,840 K | House to House | DIAM CORCHOS SA | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| 2026-04-30 | MEDUFO146965 | BQEGESB241231 | MC613 | House Bill | BQEG | 9978951 | MSC CARLOTTA | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 360 PKG | 10,380 K | House to House | DIAM CORCHOS SA | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| 2026-04-30 | MEDUFO146957 | BQEGESB240962 | MC613 | House Bill | BQEG | 9978951 | MSC CARLOTTA | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 306 PKG | 10,077 K | House to House | DIAM CORCHOS SA | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | MEDUFO146999 |
|---|---|
| House BOL # | BQEGESB242256 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BQEG |
| Voyage # | MC613 |
| IMO # | 9756731 |
| Vessel Name | MSC CARLOTTA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MALAGA SPAIN |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9620 K |
| Weight in KG | 9,620 KG |
| Quantity | 360 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU5762263 |
| Commodity Description |
BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Shipper Name | DIAM CORCHOS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | CARRETERA ESTACION KM 1,065 |
| City | SAN VICENTE DE ALCANTARA |
| Country Code | ES |
| Consignee Name | G3 ENTERPRISES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 502 EAST WHITMORE AVENUE WAREHOUSE |
| Address Line 2 | 5 |
| City | MODESTO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 953589411 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 555 SE M L KING BLVD STE 105 |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 972142120 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSMU5762263 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX39685704 |
| Seal Number 1 | FX39685704 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Marks and Numbers 1 | 4503365625 26063364 4503365625-0002 26063364 . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 1,073 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 208 | 2026-02-14 |
| New York, New York | 7 | 2025-06-27 |
| Long Beach, California | 2 | 2021-05-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 722 | 2026-04-30 |
| Sines Portugal | 367 | 2026-05-20 |
| Algeciras Spain | 144 | 2025-09-08 |
| Stade Germany | 18 | 2025-11-05 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 18 | 2022-12-13 |
| Cartagena Colombia | 6 | 2024-04-27 |
| Malaga Spain | 4 | 2026-02-24 |
| Gioia Tauro Italy | 4 | 2022-09-06 |
| Barcelona Spain | 2 | 2026-03-16 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 2 | 2020-09-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diam Corchos, S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAM CORCHOS, S.A. | CTRA. DE LA ESTACION, KM 1,065 06500 SAN VICENTE DE ALCANTARA SPAIN | 2020-09-15 | 515 |
| DIAM CORCHOS, S.A. | CTRA DE LA ESTACION KM 1 SAN VICENTE DE ALCANTARA EX 06500 S | 2023-06-27 | 413 |
| DIAM CORCHOS SA | 2026-05-20 | 260 | |
| DIAM CORCHOS, S.A. | 2017-05-16 | 44 | |
| DIAM CORCHOS SA | 2026-01-31 | 23 | |
| DIAM CORCHOS | 2025-03-26 | 13 | |
| DIAM CORCHOS SA | 2026-05-20 | 7 | |
| DIAM CORCHOS S.A. | 2021-02-16 | 4 | |
| DIAM CORCHOS S.A. | 2021-10-25 | 4 | |
| DIAM CORCHOS SA | 2018-10-08 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Diam Corchos, S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-03-28 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||