There are a total of 209 bills of lading on file for Diam France between October 14th, 2014 and May 18th, 2026.
Of those 209 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 209 |
|---|---|
| Shipper Records | 211 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 14th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAM FRANCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Diam France, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Diam France in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| G3 ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 4,583 | 29 |
| DIAM CLOSURES USA | May 2026 | 84 | 14 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 5 |
| TEQUILA SAUZA S DE RL DE C.V. | Jul 2025 | 939 | 2 |
| G3 ENTERPRISES CLOSURE DIVISION | May 2026 | 938 | 2 |
| Nov 2024 | 4 | 2 | |
| PERFECT DELIVERY LOGISTIC SERVICES | Aug 2025 | 107 | 1 |
| Feb 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diam France.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | Apr 2026 | 104 | 1 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| DIAM CORCHOS, S.A. | May 2026 | 1,290 | 14 |
| DIAM UK LTD | May 2026 | 169 | 5 |
| DIAMANT SRL | May 2026 | 460 | 25 |
| DIAMANTEX S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 165 | 0 |
| DIAMANTUR SA | Feb 2026 | 84 | 1 |
| DIAMET CORPORATION | May 2026 | 737 | 10 |
| DIAMI DISTRIBUTORS INC | Nov 2022 | 654 | 0 |
| DIAMO TICARET ANONIM SIRKETI | May 2026 | 101 | 13 |
| DIAMOND ART CLUB LLC | Mar 2026 | 370 | 19 |
| DIAMOND AUTO SUPERMARKET INC | May 2026 | 97 | 32 |
| DIAMOND BAR OUTDOORS, INC. | May 2026 | 1,142 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | HLCULE1260234140 | BQEGFRB858773 | 612W | House Bill | BQEG | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-04-03 | NEWARK, NEW JERSEY | TANGIER MOROCCO | 259 PKG | 6,300 K | House to House | DIAM FRANCE | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | NATURAL CORK, RAW OR SIMPLY PREPARED; WASTE C ORK; CRUSHED, GRANULATED OR GROUND CORK. . |
| 2026-03-02 | MEDUKQ517675 | BQEGFRB838678 | 604A | House Bill | BQEG | 9706190 | CAPE AKRITAS | 2026-02-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | FOS FRANCE | 315 PKG | 7,950 K | Pier to Pier | DIAM FRANCE | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| 2026-01-31 | MEDUKQ364151 | BQEGFRB823773 | MC551 | House Bill | BQEG | 9628154 | VALOR | 2026-01-30 | OAKLAND, CALIFORNIA | FOS FRANCE | 240 PKG | 8,250 K | House to House | DIAM FRANCE | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| 2026-01-24 | MEDUKQ365067 | BQEGFRB816596 | 550A | House Bill | BQEG | 9618317 | MSC ATHOS | 2026-01-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | FOS FRANCE | 240 PKG | 7,750 K | House to House | DIAM FRANCE | G3 ENTERPRISES INC | TLR - TOTAL LOGISTICS RESOURCE INC | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | MEDUKQ739444 |
|---|---|
| House BOL # | BQEGFRB860711 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BQEG |
| Voyage # | 609A |
| IMO # | 9967275 |
| Vessel Name | MSC MOMBASA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | FOS-SUR-MER FRANC |
| Foreign Port of Lading | FOS FRANCE (42776) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8250 K |
| Weight in KG | 8,250 KG |
| Quantity | 315 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU4732916 |
| Commodity Description |
BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Shipper Name | DIAM FRANCE |
|---|---|
| Address Line 1 | ESPACE TECH ULRICH BP 301 |
| City | CERET |
| Country Code | FR |
| Consignee Name | DIAM CLOSURES USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 151 CAMINO DORADO |
| City | NAPA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94558 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HOYT SHEPSTON INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 264 MICHELLE COURT |
| City | SOUTH SAN FRANCISCO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94080 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSMU4732916 |
|---|---|
| Seal Number 1 | H3458334 |
| Seal Number 1 | H3458334 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BLOCKS..., TILES OF ANY SHAPE, SOLID CYLINDER S, OF AGGLOMERATED CORK |
| Marks and Numbers 1 | CDE-DFC-160678 PO 4501873193 /10 . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 139 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 39 | 2026-04-07 |
| Miami, Florida | 13 | 2024-11-23 |
| Houston, Texas | 7 | 2021-06-08 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2022-10-04 |
| New York, New York | 3 | 2017-06-27 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2016-07-30 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2015-10-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Fos France | 159 | 2026-05-20 |
| Barcelona Spain | 17 | 2024-04-10 |
| Valencia Spain | 10 | 2025-03-11 |
| Le Havre France | 7 | 2024-02-03 |
| Marseille France | 6 | 2021-06-08 |
| Sines Portugal | 5 | 2024-12-16 |
| Anvers Belgium | 2 | 2021-02-06 |
| Tangier Morocco | 1 | 2026-04-04 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1 | 2020-09-14 |
| La Spezia Italy | 1 | 2015-05-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diam France that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAM FRANCE | ESPACE TECH ULRICH BP 301 CERET FR | 2026-05-20 | 40 |
| DIAM FRANCE | ESPACE TECH ULRICH BP 301 CERET 66400 FR | 2025-09-16 | 2 |
| DIAM FRANCE | 2020-09-14 | 63 | |
| DIAM FRANCE | 2020-08-24 | 15 | |
| DIAM FRANCE | 2024-12-16 | 11 | |
| DIAM FRANCE | 2017-08-07 | 10 | |
| DIAM FRANCE SAS | 2024-04-10 | 7 | |
| DIAM FRANCE | 2019-05-27 | 5 | |
| DIAM FRANCE | 2020-01-28 | 5 | |
| DIAM FRANCE | 2020-07-20 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Diam France.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-02-06 | 2 | |
| 2020-07-07 | 2 | |
| 2018-03-09 | 3 | |
| 2017-04-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||