There are a total of 104 bills of lading on file for Dialight Penang SDN BHD between July 21st, 2015 and April 23rd, 2026.
Of those 104 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 104 |
|---|---|
| Shipper Records | 107 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 21st, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 23rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 4 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIALIGHT PENANG SDN BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Dialight Penang SDN BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Dialight Penang SDN BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 67 |
| Oct 2024 | 4 | 4 | |
| Aug 2021 | 6 | 2 | |
| Aug 2025 | 4 | 1 | |
| GRAYBAR ELECTRIC CO, INC. | May 2026 | 124 | 1 |
| Sep 2024 | 5 | 1 | |
| DIALIGHT DE MEXICO | Apr 2026 | 198 | 1 |
| Jul 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dialight Penang SDN BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGOMAR LABORATORY | May 2026 | 75 | 16 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 596 | 3 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | May 2026 | 325 | 9 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| DIAM CORCHOS, S.A. | May 2026 | 1,290 | 14 |
| DIAM FRANCE | May 2026 | 209 | 5 |
| DIAM UK LTD | May 2026 | 169 | 5 |
| DIAMANT SRL | May 2026 | 460 | 25 |
| DIAMANTEX S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 165 | 0 |
| DIAMANTUR SA | Feb 2026 | 84 | 1 |
| DIAMET CORPORATION | May 2026 | 737 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-06-04 | HLCUSIN250433395 | DSVFPEN9121449 | 520E | House Bill | DSVF | 9349502 | COLORADO EXPRESS | 2025-06-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 PKG | 278 KG | Container Yard | DIALIGHT PENANG SDN. BHD | DIALIGHT CORPORATION | RAW MATERIAL | |
| 2025-03-12 | EGLV090500013485 | 188E | Regular Bill | EGLV | 9300790 | OOCL ASIA | 2025-03-10 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 2,216 K | House to House | DIALIGHT PENANG SDN BHD | DIALIGHT CORPORATION | DIALIGHT CORPORATION | LIGHTING FIXTURE 1 X 20'GP CONTAINER CONTAIN LIGHTING PRODUCTS INVOICE NO 19/15840 HS CODE 9405.10.9900 | |
| 2025-03-11 | HDMUSINM49364500 | CPWBAEO80003444 | 036E | House Bill | CPWB | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2025-03-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 16 CTN | 227 K | House to House | DIALIGHT PENANG SDN BHD | DIALIGHT CORPORATION | DIALIGHT CORPORATION | STC:- 1 PALLET = 16 CARTONS LIGHTING PRODU CTS HIGHBAY INVOICE 19-15868 HS CODE 94051 19900 |
| 2025-03-07 | EGLV090500016786 | 1156E | In-bond Automated | EGLV | 9604160 | EVER LIBERAL | 2025-03-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 8 PKG | 2,779 K | House to House | DIALIGHT PENANG SDN BHD | DIALIGHT CORPORATION | DIALIGHT CORPORATION | LIGHTING FIXTURE 1 X 20'GP CONTAINER 8 PACKAGES OF LIGHTING PRODUCTS LED HIGHBAY INVOICE NO 50225 | |
| Run Date | 2025-08-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-08-25 |
| Actual Arrival Date | 2025-08-26 |
| Trade Update Date | 2025-06-29 |
| Master BOL # | EGLV090500125712 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 0PGLD |
| IMO # | 9433793 |
| Vessel Name | CMA CGM ATTILA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | PENANG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3330 K |
| Weight in KG | 3,330 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 19 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU1885375 |
| Commodity Description |
LIGHTING FIXTURE X 'HC CONTAINER PALLETS OF LIGHTING PRODUCTS LED HIGHBAY INVOICE NO IN HS CODE |
| Shipper Name | DIALIGHT PENANG SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 1478B, LORONG PERUSAHAAN MAJU 8 |
| Address Line 2 | KAWASAN PERUSAHAAN PRAI, 13600 |
| Address Line 3 | PRAI, |
| Address Line 4 | PULAU PINANG, MALAYSIA. |
| Consignee Name | REXEL MISSOURI CITY |
|---|---|
| Address Line 1 | 521 HWY 90A, STE 100 |
| Address Line 2 | MISSOURI CITY, TX 77489 |
| Address Line 3 | UNITED STATES OF AMERICA |
| Address Line 4 | TEL : 713-316-1757 |
| Notify Party Name | REXEL MISSOURI CITY |
|---|---|
| Address Line 1 | 521 HWY 90A, STE 100 |
| Address Line 2 | MISSOURI CITY, TX 77489 |
| Address Line 3 | UNITED STATES OF AMERICA |
| Address Line 4 | TEL : 713-316-1757 |
| Container Number | EITU1885375 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNHF9984 |
| Seal Number 1 | EMCNHF9984 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LIGHTING FIXTURE X 'HC CONTAINER PALLETS OF LIGHTING PRODUCTS LED HIGHBAY INVOICE NO IN HS CODE |
| Additional Cargo 1 | @ EMAIL AMMIE.LLOREN@AIR-POWER-CHI.COM @@ EMAIL AMMIE.LLOREN@AIR-POWER-CHI.COM |
| Marks and Numbers 1 | NIL NIL THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 65 | 2026-04-24 |
| Long Beach, California | 15 | 2025-12-24 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2022-07-23 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2024-11-01 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2024-09-23 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-08-27 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-10-25 |
| New York, New York | 1 | 2015-07-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 74 | 2026-04-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 8 | 2025-03-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2024-11-21 |
| Kajang Malaysia | 8 | 2024-09-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2021-12-28 |
| Penang Malaysia | 1 | 2025-12-24 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-06-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-03-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2019-08-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dialight Penang SDN BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | NO. 1478B, LORONG PERUSAHAAN MAJU 8 KAWASAN PERUSAHAAN PRAI, 13600 PRAI, PULAU PINANG. MALAYSIA | 2025-08-27 | 3 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 1478B, LORONG PERUSAHAAN MAJU 8 PERAI, PENANG 13600 MY | 2026-04-24 | 1 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2022-03-07 | 13 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2023-12-12 | 10 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2024-01-02 | 8 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2024-11-08 | 7 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2025-03-07 | 7 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2024-12-20 | 4 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2022-09-03 | 4 | |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | 2024-08-12 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dialight Penang SDN BHD.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-07 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dialight Penang SDN BHD.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-04 | 3 |