There are a total of 278 bills of lading on file for Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd between February 1st, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 278 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 278 |
|---|---|
| Shipper Records | 360 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HGCO, INC. | Nov 2025 | 142 | 22 |
| KONAMI DIGITAL ENTERTAINMENT, INC. | Apr 2026 | 256 | 16 |
| HANDSTANDS PROMO INC | Jul 2022 | 790 | 16 |
| TECHNOTAPE LLC | Apr 2026 | 296 | 13 |
| ASMODEE NORTH AMERICA | May 2026 | 3,042 | 10 |
| THE JAMES TRADING GROUP | Mar 2026 | 316 | 6 |
| SHIPBOB | May 2026 | 1,027 | 4 |
| 3DROSE | Jan 2025 | 158 | 4 |
| MARTINI - VISPAK, INC | Mar 2024 | 40 | 3 |
| GLOBAL SELECTION CORP. | May 2022 | 15 | 3 |
| APLUS PRODUCTS | Apr 2026 | 2,543 | 3 |
| PIGMENT & HUE, INC. | May 2026 | 345 | 2 |
| ALLIANCE GAME DISTRIBUTORS | May 2026 | 314 | 2 |
| SNUGZ USA | May 2026 | 2,208 | 1 |
| NEXT MICRO LLC | Apr 2026 | 48 | 1 |
| MVP LOGISTICS | May 2026 | 325 | 1 |
| Dec 2023 | 1 | 1 | |
| GROUPE RANDOLPH INC | Mar 2026 | 62 | 1 |
| GAMER SUPPS INC | May 2026 | 104 | 1 |
| DPI MERCHANDISING INC | Apr 2026 | 137 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN UNITED PACKAGING CO.,LTD | Mar 2026 | 177 | 4 |
| DONGGUAN VEIJUN NONWOVEN FABRIC CO | Dec 2021 | 231 | 0 |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | May 2026 | 2,409 | 34 |
| DONGGUAN VISION TECHNOLOGY CO., LTD | Feb 2026 | 86 | 0 |
| DONGGUAN VISION TOOL & MOULD CO., LTD. | Apr 2026 | 304 | 5 |
| DONGGUAN VKAR HOBBY CO.,LTD | Apr 2026 | 110 | 6 |
| DONGGUAN WACHING PRINTING COMPANY | May 2026 | 192 | 7 |
| DONGGUAN WANGSHENG ELECTRONIC(HK) L | Jan 2026 | 84 | 0 |
| DONGGUAN WANHAO PACKAGE CO.,LTD. | Jan 2026 | 183 | 0 |
| DONGGUAN WANHUI TECHNOLOGY CO | May 2026 | 70 | 44 |
| DONGGUAN WANLUYI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 74 | 3 |
| DONGGUAN WANSHENG ELECTRONIC COMMER | Jun 2025 | 412 | 0 |
| DONGGUAN WANXIA ELECTROMECHANICAL E | Dec 2025 | 61 | 0 |
| DONGGUAN WANYOU TECHNOLOGY | May 2026 | 78 | 13 |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | May 2026 | 323 | 9 |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 234 | 5 |
| DONGGUAN WEICO LIGHTING CO LTD | Oct 2025 | 431 | 0 |
| DONGGUAN WEIMENG TECHNOLOGY LIMITED | Dec 2025 | 448 | 0 |
| DONGGUAN WEISHENG PAPER PRODUCTS CO | Apr 2026 | 168 | 8 |
| DONGGUAN WEIYI ELECTRONIC COMMERCE | Mar 2024 | 123 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | EGLV010600016445 | FLXT00003716976A | 1440E | House Bill | FLXT | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-03-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 150 CTN | 2,087 KG | House to House | DONGGUAN WANLIXING RUBBER | TECHNOTAPE LLC | TECHNOTAPE LLC | . MOUSE PAD |
| 2026-02-25 | OOLU2038446994 | CHSL542961425SZN | 161E | House Bill | CHSL | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-02-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,557 PKG | 13,928 KG | Container Yard | DONGGUAN WANLIXING RUBBER | MVP LOGISTICS | RUBBER MATS H.S. CODE . S C PE RATE ITEM GP SCN | |
| 2026-01-12 | OOLU8811276422 | CHSL537458482SZN | 076E | House Bill | CHSL | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-01-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 492 PKG | 2,427 KG | Container Station | DONGGUAN WANLIXING RUBBER | ASMODEE NORTH AMERICA, INC. | RUBBER MAT . PP DECK BOX PU DECK BOX PP ALBUM BASTION XL DOUBLE LIFE COUNTER | |
| 2026-01-12 | OOLU8811276423 | CHSL537457356SZN | 076E | House Bill | CHSL | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-01-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 794 PKG | 3,858 KG | Container Station | DONGGUAN WANLIXING RUBBER | ASMODEE NORTH AMERICA, INC. | RUBBER MAT . PP DECK BOX PU DECK BOX PP ALBUM BASTION XL DOUBLE LIFE COUNTER | |
| Run Date | 2026-03-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-22 |
| Trade Update Date | 2026-02-11 |
| Master BOL # | OOLU2319841671 |
|---|---|
| House BOL # | COHECHK26000101 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | COHE |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | 9949742 |
| Vessel Name | OOCL LILAC |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HONG KONG |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1258 KG |
| Weight in KG | 1,258 KG |
| Quantity | 65 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSLU6042259 |
| Commodity Description |
BAR MAT |
| Shipper Name | DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | HUANGNIANZHOU INDUSTRY AREA, |
| Address Line 3 | WANJIANG DISTRICT, |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | THE JAMES TRADING GROUP INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13 HIGHVIEW AVENUE, |
| City | ORANGEBURG |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10962 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | THE JAMES TRADING GROUP INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13 HIGHVIEW AVENUE, |
| City | ORANGEBURG |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10962 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSLU6042259 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLHAU6743 |
| Seal Number 1 | OOLHAU6743 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BAR MAT |
| Marks and Numbers 1 | THE JAMES TRADING GROUP MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001258 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 126 | 2026-03-03 |
| Long Beach, California | 89 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2026-03-23 |
| Oakland, California | 22 | 2026-04-09 |
| Houston, Texas | 5 | 2024-11-16 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-12-16 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-11-04 |
| New York, New York | 1 | 2024-12-21 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2022-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 253 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2025-06-16 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2024-02-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2026-03-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2023-08-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2018-09-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | HUANGNIANZHOU INDUSTRY AREA, WANJIANG DISTRICT,DONGGUAN,GUANGDO DONGGUAN CN | 2024-01-08 | 82 |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | HUANGNIANZHOU INDUSTRY AREA, WANJIANG DISTRICT,DONGGUAN,GUANGDO DONGGUAN CN +8676987074098821 | 2024-01-08 | 82 |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO., LTD | 2017-05-02 | 39 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD. | 2025-08-25 | 16 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | 2017-08-11 | 14 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD | 2021-12-04 | 11 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD | 2024-10-10 | 10 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD | 2025-06-16 | 9 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD. | 2018-10-06 | 8 | |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO.,LTD. | 2023-06-01 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-09-08 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongguan Wanlixing Rubber Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-01-08 | 82 |