There are a total of 159 bills of lading on file for Fujian Dehua XInglong Ceramic Co. between October 19th, 2012 and May 11th, 2026.
Of those 159 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 159 |
|---|---|
| Shipper Records | 159 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Fujian Dehua XInglong Ceramic Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Fujian Dehua XInglong Ceramic Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLORY HAUS | May 2026 | 542 | 68 |
| CZOC HOUSEWARES, LLC | Apr 2023 | 1,492 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Dehua XInglong Ceramic Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-05 | ONEYXMNFD4523600 | UASI2916828992 | 043E | House Bill | UASI | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2025-12-04 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,231 CTN | 10,506 KG | Container Yard | FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC | GLORY HAUS | CERAMIC WARE | |
| 2025-10-04 | YMJAE228100076 | UASI2916140139 | 020E | House Bill | UASI | 9806079 | ONE APUS | 2025-10-03 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,168 CTN | 9,500 KG | House to House | FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | GLORY HAUS | CERAMIC WARE | |
| 2025-09-06 | OOLU2310170690 | UASI291586613T | 034E | House Bill | UASI | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2025-09-05 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,260 CTN | 10,100 KG | House to House | FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | GLORY HAUS | CERAMIC WARE | |
| 2025-08-30 | OOLU2310058150 | UASI2915794904 | 1316E | House Bill | UASI | 9935234 | EVER MASS | 2025-08-29 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 907 CTN | 6,535 KG | House to House | FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | GLORY HAUS | CERAMIC WARE | |
| Run Date | 2026-01-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-04 |
| Trade Update Date | 2025-11-21 |
| Master BOL # | OOLU2315024640 |
|---|---|
| House BOL # | UASI2917252954 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 25002 |
| IMO # | 9949742 |
| Vessel Name | OOCL LILAC |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14338 KG |
| Weight in KG | 14,338 KG |
| Quantity | 1182 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU0221933 |
| Commodity Description |
CERAMIC WARE |
| Shipper Name | FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | CHENGDONG INDUSTRIAL AREA THREE,XUN |
| Address Line 2 | ZHONG |
| Address Line 3 | DEHUA,FUJIAN,CHINA |
| City | QUANZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | GLORY HAUS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1045 COBB PKWY N |
| City | MARIETTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30062 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU0221933 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKQU1472 |
| Seal Number 1 | OOLKQU1472 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CERAMIC WARE |
| Marks and Numbers 1 | MARIETTA,GA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 85 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 57 | 2024-09-05 |
| Los Angeles, California | 16 | 2024-10-10 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2016-05-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 144 | 2026-05-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2018-05-01 |
| Pusan South Korea | 2 | 2022-09-27 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2022-02-18 |
| Colon Panama | 1 | 2021-12-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2017-08-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Dehua XInglong Ceramic Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | ,L CHENGDONG INDUSTRIAL AREA THREE,XUN ZHONG DEHUA,FUJIAN,CHINA QUANZHOU CN | 2025-10-04 | 23 |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | ,L CHENGDONG INDUSTRIAL AREA THREE, XUNZHONG ,DEHUA,FUJIAN,CHINA DEHUA 362500 CN | 2022-03-02 | 47 |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO | 2024-04-06 | 23 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | 2018-05-30 | 21 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO | 2018-05-01 | 19 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC | 2026-05-12 | 4 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO LTD | 2021-10-28 | 4 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO.,LTD. | 2022-09-27 | 4 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | 2022-06-30 | 2 | |
| FUJIAN DEHUA XINGLONG CERAMIC CO. | 2015-12-15 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||