There are a total of 521 bills of lading on file for Fujian Dexin Machinery Co Ltd between June 12th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 521 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 521 |
|---|---|
| Shipper Records | 571 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 12th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DEXIN MACHINERY CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Fujian Dexin Machinery Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Fujian Dexin Machinery Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMERICAN AVK COMPANY | May 2026 | 4,439 | 94 |
| CAMERON INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 14,983 | 49 |
| EMERSON PROCESS MANAGEMENT REGULATO | May 2026 | 3,085 | 23 |
| EMERSON AUTOMATION SOLUTIONS | May 2026 | 6,700 | 16 |
| EMERSON | May 2026 | 804 | 4 |
| WALKER INTERNATIONAL TRANSPORTATION | May 2026 | 12,982 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Dexin Machinery Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUSHA260402241 | DMALSHAI84818 | 616E | House Bill | DMAL | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 1,010 KG | House to House | FUJIAN DEXIN MACHINERY | EMERSON PROCESS MANAGEMENT REGULATO | EMERSON PROCESS MANAGEMENT REGULATO | VALVE PARTS |
| 2026-04-29 | MEDUKG573968 | NAQAGLGB6783128V | 613N | House Bill | NAQA | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 3 WDC | 1,870 KG | House to House | FUJIAN DEXIN MACHINERY | AMERICAN AVK COMPANY | AMERICAN AVK COMPANY | VALVE PARTS |
| 2026-04-23 | HLCUSHA260104890 | DMALSHAI76966 | 613E | House Bill | DMAL | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 850 KG | House to House | FUJIAN DEXIN MACHINERY | EMERSON PROCESS MANAGEMENT REGULATO | EMERSON PROCESS MANAGEMENT REGULATO | VALVE PARTS |
| 2026-04-23 | HLCUSHA260104918 | DMALSHAI76965 | 613E | House Bill | DMAL | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 1,775 KG | House to House | FUJIAN DEXIN MACHINERY | EMERSON AUTOMATION SOLUTIONS FINAL | EMERSON AUTOMATION SOLUTIONS FINAL | VALVE PARTS |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | COSU6451130340 |
|---|---|
| House BOL # | NAQAGLGB6783423V |
| Manifest Number | 559709 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | 9355575 |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1220 KG |
| Weight in KG | 1,220 KG |
| Quantity | 2 WDC |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU4791287 |
| Commodity Description |
VALVE PARTS |
| Shipper Name | FUJIAN DEXIN MACHINERY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DONGYUAN INDUSTRIAL ZONE,LONGHAI, |
| City | LONGHAI |
| Consignee Name | AMERICAN AVK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2155 MERDIAN BIVD |
| City | MINDEN |
| Zip Code | 89423 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AMERICAN AVK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2155 MERDIAN BIVD |
| City | MINDEN |
| Zip Code | 89423 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU4791287 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX509248 |
| Seal Number 1 | CX509248 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VALVE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | DX-3238AA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 221 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 214 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 57 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2021-09-09 |
| Charleston, South Carolina | 8 | 2016-01-29 |
| New York, New York | 5 | 2015-06-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 331 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 95 | 2024-09-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 75 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-03-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2016-01-29 |
| All Other Malaysia Ports | 3 | 2015-01-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-10-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2020-05-28 |
| Singapore Singapore | 1 | 2015-03-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Dexin Machinery Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO LTD | NO.201, XINHE, TIANCUO VILLAGE, DON GYUAN TOWN LONGHAI DISTRICT ZHANGZHOU CN | 2025-10-02 | 34 |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO LTD | DONGYUAN INDUSTRIAL ZONE LONGHAI FJ CHINA 6567568 | 2024-08-05 | 95 |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO.,LTD | 2022-11-11 | 51 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD. | 2020-01-18 | 49 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO LTD | 2018-01-09 | 37 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO.,LTD. | 2021-09-22 | 36 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO.,LTD. | 2025-07-30 | 32 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO LTD | 2019-11-11 | 21 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY CO.,LTD | 2022-11-26 | 19 | |
| FUJIAN DEXIN MACHINERY | 2026-05-14 | 16 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Fujian Dexin Machinery Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-09-22 | 40 | |
| 2020-05-04 | 6 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fujian Dexin Machinery Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 50 |