There are a total of 724 bills of lading on file for Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd between October 26th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 724 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 724 |
|---|---|
| Shipper Records | 724 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT (HOLDINGS)CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EVOLUTION DESIGN LAB,INC. | May 2026 | 6,255 | 105 |
| ZIGI USA LLC | May 2026 | 1,045 | 12 |
| CUDAS FOOTWEAR | May 2022 | 11 | 4 |
| HOLLEY - CENTURY STREET DISTRIBUTIO | May 2026 | 785 | 2 |
| Z SPORTS | May 2026 | 166 | 1 |
| AGS INC. | May 2026 | 2,326 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN ECO PACKAGING CO., LTD | May 2025 | 77 | 0 |
| FUJIAN EHOME INTERNET TECHNOLOGY CO | May 2026 | 302 | 51 |
| FUJIAN EVERSPRING IMPORT & EXPORT CO.,LTD. | Nov 2025 | 253 | 0 |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | Apr 2026 | 151 | 3 |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | May 2026 | 221 | 32 |
| FUJIAN FARSEE IMPORT&EXPORT COMPANY | May 2026 | 325 | 33 |
| FUJIAN FEIXING TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 123 | 3 |
| FUJIAN FEIYUE INDUSTRIAL CO.,LTD | Apr 2026 | 146 | 3 |
| FUJIAN FLYKE ELECTRONICS CO.,LTD. | Jan 2024 | 104 | 0 |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT GROUP CO.,LTD. | Jul 2025 | 81 | 0 |
| FUJIAN FOR FUTURE TRADING CO.,LTD | Feb 2025 | 110 | 0 |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO LTD | May 2026 | 294 | 10 |
| FUJIAN FUH DEH LAH SPORT IND CO. | Feb 2025 | 238 | 0 |
| FUJIAN FUHELE SUPPLY CHAIN | May 2026 | 199 | 25 |
| FUJIAN FULONG FROZEN FOODS CO.,LTD | May 2026 | 1,795 | 58 |
| FUJIAN FULONG SUPPLY CHAIN MANAGEME | Mar 2026 | 208 | 1 |
| FUJIAN FURI TECHNOLOGY CO.,LTD | Jun 2024 | 1,257 | 0 |
| FUJIAN FURNITURE INDUSTRY AND TRADI | Sep 2025 | 953 | 0 |
| FUJIAN FURUISI OUTDOOR ARTICLES CO.LTD | Jun 2025 | 120 | 0 |
| FUJIAN FURUIXING INTERNATIONAL TRAD | Sep 2025 | 152 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV146600359536 | RSLCXMAF2605071A | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 987 PCS | 6,048 K | House to House | FUJIAN FOOTWEAR HEADGEAR IMPORT EXP | EVOLUTION DESIGN LAB, INC. | EVOLUTION DESIGN LAB, INC. | WOMENS KIDS FOOTWEAR . . . |
| 2026-05-15 | EGLV146600319488 | TLDMXMOE26040109 | 038E | House Bill | TLDM | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,252 CTN | 6,757 KG | House to House | FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. | WOMEN'S & KID'S FOOTWEAR(CLOTH CASUAL SHOES) PO:XXXXXXXX/19178977/19178978/80745847 1252 CARTONS INV#XXXXXXX INSURANCE POLICY NU... |
| 2026-05-15 | OOLU2324725760 | TLDMXMOE26040108 | 038E | House Bill | TLDM | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,071 CTN | 6,177 KG | House to House | FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. | WOMEN'S & KID'S FOOTWEAR(CLOTH CASUAL SHOES) PO:XXXXXXXX/80745891/19178990 1071 CARTONS INV#XXXXXXX INSURANCE POLICY NUMBER:25C0... |
| 2026-05-15 | EGLV146600268514 | RSLCXMAF2604393A | 038E | House Bill | RSLC | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 800 PCS | 1,760 K | House to House | FUJIAN FOOTWEAR HEADGEAR IMPORT EXP | EVOLUTION DESIGN LAB, INC. | EVOLUTION DESIGN LAB, INC. | KIDS FOOTWEAR(CLOTH CASUAL SHOES) . |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | OOLU2325394710 |
|---|---|
| House BOL # | TLDMXMOE26050008 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLDM |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6025 KG |
| Weight in KG | 6,025 KG |
| Quantity | 553 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU7609703 |
| Commodity Description |
WOMEN'S FOOTWEAR PO: XXXXXXX,30716,30717,387 9253 553 CARTONS INV#XXXXXXX INSURANCE POL ICY NUMBER:25C001XV2 THIS SHIPMENT CONTAIN S NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & |
|---|---|
| Address Line 1 | 15/F INTERNATIONAL BUILDING, WUSI R |
| Address Line 2 | OAD, GULOU DISTRICT, FUZHOU, FUJIAN |
| Address Line 3 | 351117,FUJIAN,CN |
| Consignee Name | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 144 WEST COLORADO BOULEVARD, SUITE |
| Address Line 2 | 200 PASADENA,CALIFORNIA 91105 U.S.A |
| Address Line 3 | .,CALIFORNIA, ,US |
| Notify Party Name | EVOLUTION DESIGN LAB,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 144 WEST COLORADO BOULEVARD, SUITE |
| Address Line 2 | 200 PASADENA,CALIFORNIA 91105 U.S.A |
| Address Line 3 | .,CALIFORNIA,US |
| Container Number | CSNU7609703 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKQP6016 |
| Seal Number 1 | OOLKQP6016 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S FOOTWEAR PO: XXXXXXX,30716,30717,387 9253 553 CARTONS INV#XXXXXXX INSURANCE POL ICY NUMBER:25C001XV2 THIS SHIPMENT CONTAIN S NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | JELLYPOP(R )(IN DIA) LOS ANGELES C/NO.: OF MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 445 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 175 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 70 | 2014-12-11 |
| Seattle, Washington | 15 | 2015-09-15 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-03-31 |
| Oakland, California | 5 | 2013-12-04 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2012-11-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 339 | 2025-12-24 |
| Xiamen China (Mainland) | 260 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 61 | 2015-03-06 |
| Fuzhou China (Mainland) | 27 | 2015-04-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2026-01-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2021-10-05 |
| Shilong China (Taiwan) | 3 | 2014-09-25 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2015-11-28 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2014-03-27 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT (HOLDINGS)CO.,LTD | 8 9 FLO0R INERNATIONAL BUILDING WUSI ROAD FUZHOU CHINA | 2015-08-27 | 189 |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT (HOLDINGS) CO.,LTD. | 8 9FLOOR,INTERNATIONAL BUILDING, WUSI ROAD,FUZHOU,CHINA | 2014-11-08 | 79 |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT(HOLDINGS)CO.,LTD | 2016-02-04 | 76 | |
| FUJIAN FOOTWEAR AND HEADGEAR IMP.&E | 2015-09-15 | 42 | |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT & EXPORT (HOLDINGS)CO.,LTD | 2013-06-20 | 42 | |
| FUJIAN FOOTWEAR HEADGEAR IMPORT EXPORT (HOLDINGS) CO. LTD. | 2014-11-01 | 41 | |
| FUJIAN FOOTWEAR AND HEADGEAR IMPORT | 2015-01-19 | 22 | |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT | 2026-02-21 | 22 | |
| FUJIAN FOOTWEAR&HEADGEAR IMPORT&EXP | 2025-01-22 | 20 | |
| FUJIAN FOOTWEAR & HEADGEAR IMPORT | 2025-11-19 | 10 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Fujian Footwear & Headgear Import & Export (Holdings)Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-11-01 | 49 | |
| 2013-05-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||