There are a total of 221 bills of lading on file for Fujian Fanwei Furniture between July 28th, 2024 and May 21st, 2026.
Of those 221 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 32 were within the past 90 days.
| Total Records | 221 |
|---|---|
| Shipper Records | 220 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jul 28th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 32 |
| Records in the Past Year | 146 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN FANWEI FURNITURE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Fanwei Furniture, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Fanwei Furniture in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUNTON FURNITURE CORPORATION INC | Nov 2025 | 211 | 43 |
| DELPHINE LINK INC | Apr 2026 | 36 | 30 |
| COMFY INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 725 | 21 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 15 |
| HELIOS LINK INC | May 2026 | 133 | 15 |
| CAIYWANG TRADING CORPORATION | Jan 2025 | 53 | 13 |
| US SUNTON LINK INC | May 2026 | 175 | 8 |
| TOFFS LINK INC | Jan 2026 | 324 | 8 |
| WIDETOP INC | Mar 2026 | 4,576 | 7 |
| CLOUDY HOUR USA INC | Oct 2025 | 2,965 | 7 |
| THALASSA EXPORT INC | May 2026 | 261 | 6 |
| CHAOSHENG TRADING INC | Apr 2026 | 911 | 6 |
| PROSPERITY TRADE LINK INC | May 2026 | 96 | 5 |
| MEPS TRADING, INC. | May 2026 | 3,904 | 5 |
| DWHONGTU INC | May 2026 | 1,713 | 5 |
| UNITYPE CORPORATION INC | May 2026 | 40 | 4 |
| TIMBERCRAFT STUDIOS INC | May 2026 | 214 | 3 |
| SEAX TRADING INC. | May 2026 | 591 | 3 |
| SOLEORA INC | May 2026 | 147 | 2 |
| SIRBEY INTERNATIONAL LLC | Jan 2026 | 453 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Fanwei Furniture.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | OOLU2324499180 | NIOGSE26050261 | 26163 | House Bill | NIOG | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 236 CTN | 7,931 KG | Container Yard | FUJIAN FANWEI FURNITURE | US SUNTON LINK INC | US SUNTON LINK INC | SOFA CHAIR |
| 2026-05-18 | EGLV146600226749 | MLILMXM26040081 | 002E | House Bill | MLIL | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 368 CTN | 14,134 KG | Container Yard | FUJIAN FANWEI FURNITURE | US SUNTON LINK INC | FURNITURE(SOFA BED) | |
| 2026-05-09 | EGLV146600226706 | MLILMXM26040080 | 003E | House Bill | MLIL | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 286 CTN | 13,750 KG | House to House | FUJIAN FANWEI FURNITURE | US SUNTON LINK INC | FURNITURE(SOFA BED) | |
| 2026-05-08 | COSU6449998050 | CHQFHHX26040330 | 037E | House Bill | CHQF | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 330 CTN | 15,188 K | House to House | FUJIAN FANWEI FURNITURE | TIMBERCRAFT STUDIOS INC | TIMBERCRAFT STUDIOS INC | FURNITURE-BED 940350 |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | COSU9506779090 |
|---|---|
| House BOL # | NIOGSE26042255 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIOG |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16255 KG |
| Weight in KG | 16,255 KG |
| Quantity | 280 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU7891794 |
| Commodity Description |
FURNITURE(SOFA BED) |
| Shipper Name | FUJIAN FANWEI FURNITURE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.11, EAST STREET 2ND ROAD, LUODON |
| Address Line 2 | G TOWN, NAN'ANCITY, QUANZHOU CITY, |
| Address Line 3 | FUJIAN PROVINCE,QUANZHOU,CN |
| Consignee Name | US SUNTON LINK INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 167 MADISON AVENUE NUM205, NEW YORK |
| Address Line 2 | , NY 10016(NEWYORK),NEW YORK,NY, ,U |
| Address Line 3 | S |
| Notify Party Name | US SUNTON LINK INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 167 MADISON AVENUE NUM205, NEW YORK |
| Address Line 2 | , NY 10016(NEWYORK),NEW YORK,NY,US |
| Container Number | TCKU7891794 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX477490 |
| Seal Number 1 | CX477490 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FURNITURE(SOFA BED) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 104 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 46 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-05-04 |
| Seattle, Washington | 22 | 2026-02-07 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-02-16 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-02-02 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-02-27 |
| New York, New York | 2 | 2024-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 221 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Fanwei Furniture that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | NO.11, EAST STREET 2ND ROAD, LUODON G TOWN, NAN'AN CITY, QUANZHOUC ITY,FUJIAN PROVINCE | 2026-03-23 | 17 |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | NO.11, EAST STREET 2ND ROAD, LUODONG TOWN, NAN'AN CITY, QUANZHOU CITY, 362300 | 2025-12-06 | 13 |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-01-26 | 11 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-02-07 | 10 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-03-10 | 6 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-05-22 | 6 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-01-08 | 4 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2025-12-13 | 4 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-05-22 | 4 | |
| FUJIAN FANWEI FURNITURE | 2026-05-22 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||