There are a total of 151 bills of lading on file for Fujian Everstrong LEGA Power Equipm between December 18th, 2012 and April 21st, 2026.
Of those 151 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 151 |
|---|---|
| Shipper Records | 151 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Fujian Everstrong LEGA Power Equipm, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Fujian Everstrong LEGA Power Equipm in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACIFIC LINK INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING COMPANY LIMITED | May 2026 | 136,507 | 49 |
| BETTER SOURCE EQUIPMENT LLC | Feb 2026 | 54 | 11 |
| MADSEN POWER SYSTEMS | May 2026 | 26 | 6 |
| BARTELL MORRISON USA LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| XCAD VALVE & IRRIGATION, INC. | May 2026 | 397 | 4 |
| RYNOWORX INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 69 | 4 |
| STEEL AND PIPES, INC. | May 2026 | 2,377 | 2 |
| Aug 2022 | 10 | 2 | |
| I.D.I INTERNATIONAL DEVELOPMENT AND INVESTMENT CORPORATION | Apr 2026 | 133 | 2 |
| GORDON ELECTRIC LTD | Nov 2025 | 23 | 2 |
| ESPECIALISTAS EN COMERCIO INTERNACI | May 2026 | 682 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Everstrong LEGA Power Equipm.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-14 | EIMU2973496 | 602 | Simple BOL FROB | EIMU | 9371426 | PICTOR | 2026-01-13 | PORTLAND, MAINE | REYKJAVIK ICELAND | 1 PCS | 1,299 K | House to House | FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | MADSEN POWER SYSTEMS | DC CONTAINER SLAC PKG DIESEL GENERATOR | ||
| 2026-01-12 | ONEYXMNFF9016300 | FTNVSXMNS0002415 | 088E | House FROB | FTNV | 9444261 | ONE PREMIUM | 2026-01-10 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 75 CTN | 1,875 KG | Container Yard | FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | RYNOWORX INDUSTRIES INC. | WATER PUMP SET | |
| 2026-01-09 | EGLV148500267602 | BGPL62501702 | 1240E | House Bill | BGPL | 9737503 | TEXAS TRIUMPH | 2026-01-08 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 296 PKG | 38,682 KG | Container Yard | FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | PACIFIC LINK INT'L LLC | PACIFIC LINK INT'L LLC | GASOLINE GENERATOR SET SPARE PARTS(RUBBER WHE EL) |
| 2026-01-07 | EIMU2957921 | 601 | Simple BOL FROB | EIMU | 9429194 | BAKKAFOSS | 2026-01-06 | PORTLAND, MAINE | REYKJAVIK ICELAND | 1 PCS | 3,923 K | House to House | FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | MADSEN POWER SYSTEMS | DC CONTAINER SLAC PKG DIESEL GENERATOR | ||
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | ONEYCK5LC0124800 |
|---|---|
| House BOL # | CTYOCKG01274751 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CTYO |
| Voyage # | 044E |
| IMO # | 9689615 |
| Vessel Name | ONE MANHATTAN |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20349 K |
| Weight in KG | 20,349 KG |
| Quantity | 211 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FDCU0610560 |
| Commodity Description |
GASOLINE GENERATOR SET GAS GENERATOR |
| Shipper Name | FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIP |
|---|---|
| Address Line 1 | MENTS CO.,LTD. HONG KUAN INDUSTRIAL |
| Address Line 3 | PARK, YANG XIA ST |
| City | FUQING |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ESPECIALISTAS EN COMERCIOINTERNACIO |
|---|---|
| Address Line 1 | NADEL NORESTE SA DE CV CALLE |
| Address Line 3 | MANUEL CAVAZOS LERMA502,COLERNESTO |
| City | TAMAULIPAS |
| Zip Code | 88684 |
| Country Code | MX |
| Notify Party Name | EASY CONSOLIDATION INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC ECIN 1124 HIGH LOWE DRIVE |
| City | HIDALGO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78557 |
| Country Code | US |
| Container Number | FDCU0610560 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN85989BC |
| Seal Number 1 | CN85989BC |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | GASOLINE GENERATOR SET GAS GENERATOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 63 | 2026-04-22 |
| Miami, Florida | 20 | 2025-01-21 |
| Los Angeles, California | 17 | 2025-08-07 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-01-12 |
| Portland, Maine | 9 | 2026-01-14 |
| Long Beach, California | 6 | 2026-04-06 |
| Seattle, Washington | 5 | 2025-01-13 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2024-08-29 |
| West Palm Beach, Florida | 4 | 2025-10-30 |
| San Juan, Puerto Rico | 4 | 2023-11-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 45 | 2026-04-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 31 | 2026-01-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 16 | 2025-03-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 11 | 2023-06-01 |
| Reykjavik Iceland | 9 | 2026-01-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2025-01-21 |
| Pusan South Korea | 9 | 2022-09-27 |
| Colon Panama | 4 | 2023-11-10 |
| Fuzhou China (Mainland) | 4 | 2019-08-19 |
| Singapore Singapore | 3 | 2020-06-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Everstrong LEGA Power Equipm that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | HONGKUAN INDUSTRY ZONE,FUQING,FUZHO U,CN | 2026-04-22 | 54 |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | FUQING HONG KUAN INDUSTRY ZONE FUZH FOC 116000 , CN | 2026-01-14 | 9 |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | 2026-01-12 | 2 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | 2025-10-30 | 2 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | 2020-08-03 | 9 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPMENTS CO.,LTD | 2025-07-29 | 8 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | 2021-04-05 | 4 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPMENTS CO LTD | 2014-07-09 | 4 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPM | 2023-01-06 | 4 | |
| FUJIAN EVERSTRONG LEGA POWER EQUIPMENTS CO.,LTD | 2019-08-21 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||