There are a total of 294 bills of lading on file for Fujian FRAN Optics Co Ltd between March 21st, 2017 and May 17th, 2026.
Of those 294 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 294 |
|---|---|
| Shipper Records | 315 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 21st, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN FRAN OPTICS CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Fujian FRAN Optics Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Fujian FRAN Optics Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AXIS COMMUNICATIONS AB | May 2026 | 7,852 | 74 |
| SCANFIL INC | May 2026 | 1,051 | 30 |
| AVIGILON CORPORATION | Nov 2025 | 1,132 | 27 |
| FLEXTRONICS | May 2026 | 1,736 | 12 |
| BOSCH SECURITY SYSTEMS INC | May 2026 | 13,209 | 9 |
| JABIL CANADA CORPORATION | Apr 2026 | 87 | 8 |
| FLEXTRONICS LOGISTICS USA INC | May 2026 | 3,266 | 6 |
| JABIL INC | May 2026 | 5,374 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian FRAN Optics Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | CMDUGGZ2892799 | BANQ1073029320 | 0TSN1 | House Bill | BANQ | 9728930 | TALOS | 2026-04-17 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 322 K | Pier to Pier | FUJIAN FRAN OPTICS | AXIS COMMUNICATIONS AB | AXIS COMMUNICATIONS AB | DOME COVER PKGS=PLTS+CTN=CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-04-10 | CMDUGGZ2889005 | BANQ1072622705 | 0TSMZ | House Bill | BANQ | 9935428 | EVER META | 2026-04-09 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 84 CTN | 1,298 K | Pier to Pier | FUJIAN FRAN OPTICS | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | DOME COVER PKGS=PLTS=CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-03-23 | CMDUGGZ2862594 | BANQ1072429056 | 0TSMT | House Bill | BANQ | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-22 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 322 K | Pier to Pier | FUJIAN FRAN OPTICS | AXIS COMMUNICATIONS AB | AXIS COMMUNICATIONS AB | DOME COVER PKGS=PLTS+CTN=CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-03-23 | CMDUGGZ2862594 | BANQ1072126125 | 0TSMT | House Bill | BANQ | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-22 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 101 CTN | 1,435 K | Pier to Pier | FUJIAN FRAN OPTICS | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | DOME COVER PKGS=PLTS=CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | COSU6445885140 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLXMNS26183681 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 1350E |
| IMO # | 9737498 |
| Vessel Name | TAIPEI TRIUMPH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 113 KG |
| Weight in KG | 113 KG |
| Quantity | 9 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU5929723 |
| Commodity Description |
DOME COVER |
| Shipper Name | FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.25, STANDARD WORKSHOP, JUYUANZHO |
| Address Line 2 | U |
| Address Line 3 | JINSHAN INDUSTRIAL DISTRICT |
| City | FUZHOU |
| Country Code | CN |
| Shipper Name | FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.25, STANDARD WORKSHOP, JUYUANZHO |
| Address Line 2 | U |
| Address Line 3 | JINSHAN INDUSTRIAL DISTRICT |
| City | FUZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8659188074198 |
| Consignee Name | AXIS COMMUNICATIONS AB |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O SCANFIL INC. |
| Address Line 3 | 4345 HAMILTON MILL ROAD, SUITE 400, |
| Address Line 4 | DOCK#13 |
| City | BUFORD |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30518 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AXIS COMMUNICATIONS AB |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O SCANFIL INC. |
| Address Line 3 | 4345 HAMILTON MILL ROAD, SUITE 400, |
| Address Line 4 | DOCK#13 |
| City | BUFORD |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30518 |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU5929723 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX099670 |
| Seal Number 1 | CX099670 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DOME COVER |
| Marks and Numbers 1 | AX-USA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000113 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 115 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 48 | 2025-08-25 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2025-04-10 |
| Los Angeles, California | 36 | 2025-03-13 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2026-05-09 |
| Seattle, Washington | 13 | 2025-11-07 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2022-10-26 |
| New York, New York | 1 | 2024-05-15 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 106 | 2026-05-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 81 | 2026-05-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 69 | 2024-12-23 |
| Fuzhou China (Mainland) | 25 | 2024-09-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2021-09-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2023-05-08 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2021-07-30 |
| Pusan South Korea | 1 | 2020-03-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2019-07-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian FRAN Optics Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN FRAN OPTICS CO LTD | NO 25 STANDARD WORKSHOP JUYUANZHOU JINSHAN INDUSTRIAL DISTRICT FUZHOU CN | 2022-11-26 | 110 |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD | NO.25 STANDARD WORKSHOP JUYUANZHOU FUZHOU 350000 CN | 2025-09-20 | 73 |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO.,LTD | 2023-01-17 | 61 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD | 2025-09-03 | 15 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS | 2026-05-18 | 13 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS | 2026-05-09 | 6 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD | 2025-03-13 | 4 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD | 2022-02-25 | 3 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS CO., LTD | 2023-09-11 | 3 | |
| FUJIAN FRAN OPTICS | 2025-10-20 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Fujian FRAN Optics Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 24 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||