There are a total of 240 bills of lading on file for Fujicopian Co., Ltd. between October 25th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 240 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 240 |
|---|---|
| Shipper Records | 240 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJICOPIAN CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Fujicopian Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Fujicopian Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PALMETTO IMAGING TECHNOLOGY LLC | Oct 2024 | 185 | 42 |
| INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS(IMP) | May 2026 | 189 | 9 |
| AMANO CINCINNATI INC. | Apr 2026 | 266 | 9 |
| ARMOR-IIMAK | May 2026 | 225 | 5 |
| Aug 2024 | 10 | 2 | |
| INTERNATIONAL IMAGING MATERIALS, IN | May 2026 | 258 | 1 |
| IIMAK | May 2026 | 48 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujicopian Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN ZHONGXIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 259 | 5 |
| FUJIAN ZONGTENG NETWORK CO., LTD | Jun 2021 | 2,869 | 0 |
| FUJIAN ZUYOU SPORTS GOODS CO LTD | Nov 2025 | 691 | 0 |
| FUJIANHONGXINGSHENGIMPORT& EXPORTTRADECO.,LTD | May 2026 | 647 | 31 |
| FUJIANLANBOTEJINCHUKOUMAOYIYOUXIANG | May 2026 | 112 | 8 |
| FUJIANSHENG ANXI WANLONG GONGYIPIN | Feb 2024 | 111 | 0 |
| FUJIANSHENG LECHUANG ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2024 | 121 | 0 |
| FUJIASHI (CHINA) PRODUCTS, LTD | May 2026 | 215 | 4 |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,815 | 38 |
| FUJICLEAN USA, LLC | May 2026 | 1,697 | 35 |
| FUJIFILM BELGIUM NV | Apr 2026 | 507 | 14 |
| FUJIFILM BI INTERNATIONAL OPERATION | May 2025 | 1,546 | 0 |
| FUJIFILM BUSINESS INNOVATION CORP. | May 2026 | 3,306 | 165 |
| FUJIFILM CANADA INC. | May 2026 | 675 | 15 |
| FUJIFILM CORPORATION | May 2026 | 3,508 | 101 |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | May 2026 | 6,350 | 116 |
| FUJIFILM EUROPE B.V. | May 2026 | 1,156 | 46 |
| FUJIFILM HEALTHCARE AMERICAS CORPORATION | May 2026 | 718 | 44 |
| FUJIFILM HOLDINGS AMERICA CORPORATI | May 2026 | 416 | 7 |
| FUJIFILM IMAGING COLORANTS, INC. | May 2026 | 691 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-07 | HDMUOSAM89080900 | EXDO6940170388 | 0076E | House Bill | EXDO | 9388352 | ONE CONTINUITY | 2026-03-06 | NEW YORK, NEW YORK | PUSAN SOUTH KOREA | 24 DRM | 4,560 KG | Pier to Pier | FUJICOPIAN | ARMOR-IIMAK | HTS PAINT (INK) HTS: | |
| 2026-02-21 | WHLC039GX01124 | UASI2917870186 | E016 | House Bill | UASI | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-02-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 5 PKG | 470 KG | Container Yard | FUJICOPIAN | AMANO CINCINNATI INC | CARTONS OF AMANO RIBBON CASSETTECOUNTRY O F ORIGIN: VIETNAMHS CODE: | |
| 2026-01-07 | YMJAE253000262 | JAPTENGO25110229 | 021E | House Bill | JAPT | 9806079 | ONE APUS | 2026-01-05 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 CTN | 8,847 KG | FUJICOPIAN | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC | OTHER PHOTO FILM AS WIDTH EXCEEDING MM AN D OF A LENGTH EXCEEDING M | |
| 2025-12-19 | MAEU260631350 | COHESHSE25A00881 | 545E | House Bill | COHE | 9698630 | SAN FELIX | 2025-12-18 | SAVANNAH, GEORGIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 13 PKG | 8,500 KG | Container Yard | FUJICOPIAN | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC | THERMAL TRANSFER RIBBON JUMBO ROLL |
| Run Date | 2026-03-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-20 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | MAEU264110866 |
|---|---|
| House BOL # | COHESHSE26100807 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | COHE |
| Voyage # | 606E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SAN FELIX |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8284 KG |
| Weight in KG | 8,284 KG |
| Quantity | 14 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU0608532 |
| Commodity Description |
THERMAL TRANSFER RIBBON JUMBO ROLL |
| Shipper Name | FUJICOPIAN CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4-14,MITEJIMA 5-CHOME NISHI YODOGAW |
| Address Line 2 | A -KU, OSAKA555-0012 JAPAN,OSAKA,JP |
| Consignee Name | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1115 RIDGELAND PARKWAY, SUITE 104 A |
| Address Line 2 | LPHARETTA,GA 30004 U.S.A.,ALPHARETT |
| Address Line 3 | A, ,US |
| Notify Party Name | INTERNATIONAL MEDIA PRODUCTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1115 RIDGELAND PARKWAY, SUITE 104 A |
| Address Line 2 | LPHARETTA,GA 30004 U.S.A.,ALPHARETT |
| Address Line 3 | A,US |
| Container Number | MRSU0608532 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JP0334698 |
| Seal Number 1 | JP0334698 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | THERMAL TRANSFER RIBBON JUMBO ROLL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 119 | 2026-02-21 |
| Savannah, Georgia | 65 | 2026-05-15 |
| Jacksonville, Florida | 31 | 2020-05-22 |
| Long Beach, California | 12 | 2019-11-06 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2025-03-21 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2022-10-18 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-07 |
| Seattle, Washington | 1 | 2015-02-06 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2013-03-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kobe Japan | 138 | 2024-10-15 |
| Vung Tau Vietnam | 54 | 2026-02-21 |
| Pusan South Korea | 18 | 2026-03-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2026-05-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2023-05-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2021-05-03 |
| Tokyo Japan | 2 | 2022-10-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2024-04-11 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2023-07-28 |
| Copenhagen Denmark | 1 | 2018-09-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujicopian Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 4-14,MITEJIMA 5 CHOME NISHI YODOGAW A KU OSAKA-SHI JP | 2025-08-23 | 1 |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 5-4-14, MITEJIMA NISHI YODOGAWA-KU, OSAKA OSAKA 555-0012 JAPAN | 2015-02-10 | 30 |
| FUJICOPIAN CO., LTD | 2017-02-11 | 25 | |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 2022-02-28 | 19 | |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 2019-05-06 | 17 | |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 2019-11-06 | 15 | |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 2024-10-15 | 14 | |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | 2022-11-07 | 10 | |
| FUJI COPIAN CORPORATION | 2013-05-29 | 9 | |
| FUJICOPIAN CO.,LTD. | 2025-09-01 | 9 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Fujicopian Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-15 | 11 | |
| 2022-04-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||