There are a total of 3,508 bills of lading on file for Fujifilm Corporation between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,508 bills of lading, 35 were within the past 30 days and 101 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,508 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,367 |
| Consignee Records | 183 |
| Notify Party Records | 9 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 35 |
| Records in Last 90 Days | 101 |
| Records in the Past Year | 449 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIFILM CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujifilm Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujifilm Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 7,802 | 299 |
| FUJIFILM HEALTHCARE AMERICAS CORPORATION | May 2026 | 718 | 133 |
| FUJIFILM RECORDING MEDIA USA INC. | Dec 2023 | 1,359 | 69 |
| FUJIFILM HOLDINGS AMERICA CORPORATI | May 2026 | 416 | 44 |
| FUJIFILM CANADA INC. | May 2026 | 675 | 35 |
| HESKA CORPORATION | Mar 2025 | 278 | 29 |
| FUJIFILM IMAGING COLORANTS, INC. | May 2026 | 691 | 29 |
| FUJIFILM MEDICAL SYSTEMS USA INC | Nov 2025 | 642 | 24 |
| ANTECH DIAGNOSTICS, INC. | May 2026 | 43 | 13 |
| TMM(CHINA) | Aug 2022 | 1,418 | 11 |
| CODONICS INC. | May 2026 | 430 | 10 |
| CARESTREAM HEALTH INC | May 2026 | 4,358 | 8 |
| VARITRONICS LLC | Jun 2024 | 102 | 3 |
| NOVA PRESSROOM PRODUCTS LLC | Mar 2025 | 17 | 3 |
| VAREX IMAGING CORPORATION | May 2026 | 540 | 2 |
| LATINPLATES AMERICA LLC | May 2026 | 49 | 2 |
| RYVEX LLC | Mar 2026 | 42 | 1 |
| MIMAKI USA,INC. | May 2026 | 2,790 | 1 |
| MEDICAL OUTFITTERS INC | May 2026 | 34 | 1 |
| FUJIFILM USA INC | Mar 2025 | 167 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujifilm Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIANSHENG ANXI WANLONG GONGYIPIN | Feb 2024 | 111 | 0 |
| FUJIANSHENG LECHUANG ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2024 | 121 | 0 |
| FUJIASHI (CHINA) PRODUCTS, LTD | May 2026 | 215 | 4 |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,815 | 38 |
| FUJICLEAN USA, LLC | May 2026 | 1,697 | 35 |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | May 2026 | 240 | 4 |
| FUJIFILM BELGIUM NV | Apr 2026 | 507 | 14 |
| FUJIFILM BI INTERNATIONAL OPERATION | May 2025 | 1,546 | 0 |
| FUJIFILM BUSINESS INNOVATION CORP. | May 2026 | 3,306 | 165 |
| FUJIFILM CANADA INC. | May 2026 | 675 | 15 |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | May 2026 | 6,350 | 116 |
| FUJIFILM EUROPE B.V. | May 2026 | 1,156 | 46 |
| FUJIFILM HEALTHCARE AMERICAS CORPORATION | May 2026 | 718 | 44 |
| FUJIFILM HOLDINGS AMERICA CORPORATI | May 2026 | 416 | 7 |
| FUJIFILM IMAGING COLORANTS, INC. | May 2026 | 691 | 18 |
| FUJIFILM LOGISTICS SOLUTION VIETNAM | May 2026 | 213 | 6 |
| FUJIFILM MANUFACTURING HAI PHONG CO | May 2026 | 2,500 | 83 |
| FUJIFILM MANUFACTURING SHENZHEN COR | May 2026 | 1,942 | 66 |
| FUJIFILM MANUFACTURING USA, INC. | Jul 2025 | 3,505 | 0 |
| FUJIFILM MEDICAL SYSTEMS USA INC | Nov 2025 | 642 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | MEDUW3207000 | 612E | Regular Bill | MEDU | 9393319 | MSC RIKKU | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2,491 PKG | 46,057 K | House to House | FUJIFILM CORPORATION | FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | MOL LOGISTICS USA INC | FUJI DIGITAL PLATE FOR GRAPHIC ARTS 40 PP(1,3 30 PS) INV.NO.96612521 HS CODE:3701.30 FREIGH T PREPAID AS ARRANGED 1/2 PART CARGO... | |
| 2026-05-20 | MEDUW3254192 | 13E | Regular Bill | MEDU | 9931109 | ZIM MOUNT EVEREST | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,100 PKG | 23,007 K | House to House | FUJIFILM CORPORATION | FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | MOL LOGISTICS USA INC | FUJI DIGITAL PLATE FOR GRAPHIC ARTS 33 PP(1,1 00 PS) INV.NO.96622740 HS CODE:3701.30 FREIGH T PREPAID AS ARRANGED | |
| 2026-05-19 | CMDUTYO0735895 | 0XRAQ | Regular Bill | CMDU | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | YOKOHAMA JAPAN | 60 PCS | 20,111 KG | Pier to Pier | FUJIFILM CORPORATION | FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | MOL LOGISTICS (USA) INC. | 60 PACKAGE = 60 PALLET ( 1767 PIECE ) GRAPHIC ARTS PRODUCTS INV.NO.96626918 HS CODE:8443.32 8443.99 FREIGHT PREPAID AS ARRANGED ... | |
| 2026-05-19 | HDMUOSAM57850400 | NNRG17610063945 | 0019E | House Bill | NNRG | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-18 | NEW YORK, NEW YORK | YOKOHAMA JAPAN | 76 PCS | 836 KG | Pier to Pier | FUJIFILM CORPORATION | CARESTREAM HEALTH,INC | IMAGING PLATEHS CODE:8523.80 | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | MEDUW3215177 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | 9393319 |
| Vessel Name | MSC RIKKU |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YOKOHAMA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 534 K |
| Weight in KG | 534 KG |
| Quantity | 37 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BMOU9285523 MSDU9871651 |
| Commodity Description |
FUJI MEDICAL FILM INV.NO.96612522 HS CODE:370 1.10 3702.10 FREIGHT PREPAID AS ARRANGED 2/2 PART CARGOES IN THE CONTAINER FUJI MEDICAL FILM |
| Shipper Name | FUJIFILM CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 26-30, NISHIAZABU 2-CHOME |
| Address Line 2 | MINATO-KU 13 106-8620 JAPAN |
| Consignee Name | FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 SUMMIT LAKE DR |
| Address Line 2 | VALHALLA NY 10595-1356 UNITED STATE |
| Notify Party Name | MOL LOGISTICS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 380 N BROADWAY STE 202 |
| Address Line 2 | JERICHO NY 11753 UNITED STATES |
| Container Number | BMOU9285523 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43299322 |
| Seal Number 1 | FX43299322 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FUJI MEDICAL FILM INV.NO.96612522 HS CODE:370 1.10 3702.10 FREIGHT PREPAID AS ARRANGED 2/2 PART CARGOES IN THE CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | DEL-X500241 ------------- GREENWOOD CASE NO.1 - 13 MADE IN JAPAN FCS-0006814019 DEL-X50028 7 ------------- GREENWOOD CASE NO.1 - 19 MADE |
| Container Number | MSDU9871651 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43299460 |
| Seal Number 1 | FX43299460 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FUJI MEDICAL FILM |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 844 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 744 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 664 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 639 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 217 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 156 | 2026-05-05 |
| New York, New York | 97 | 2026-05-19 |
| Seattle, Washington | 68 | 2022-06-11 |
| Miami, Florida | 29 | 2025-03-03 |
| Wilmington, North Carolina | 21 | 2013-06-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tokyo Japan | 2,229 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 565 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 157 | 2026-05-23 |
| Yokohama Japan | 154 | 2026-05-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 100 | 2022-01-29 |
| Yangshan China (Mainland) | 92 | 2026-05-05 |
| Kobe Japan | 37 | 2025-06-27 |
| Puerto Manzanillo Panama | 32 | 2017-05-26 |
| Laem Chabang Thailand | 28 | 2026-05-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 26 | 2021-08-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujifilm Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIFILM CORPORATION | 26 30,NISHIAZABU 2 CHOME MINATO KU TOKYO 106-8620 JAPAN | 2026-05-23 | 911 |
| FUJIFILM CORPORATION | 26-30,NISHIAZABU 2-CHOME TOKYO 13 1 06-8620 JP | 2026-02-26 | 241 |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-05-08 | 152 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-04-10 | 93 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-05-07 | 62 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-05-21 | 45 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2025-07-17 | 32 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-05-05 | 20 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-05-05 | 20 | |
| FUJIFILM CORPORATION | 2026-03-19 | 15 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Fujifilm Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-28 | 6 | |
| 2026-03-19 | 1 | |
| 2026-03-19 | 1 | |
| 2026-03-05 | 8 | |
| 2022-10-08 | 11 | |
| 2021-10-05 | 2 | |
| 2021-06-28 | 1 | |
| 2020-10-27 | 1 | |
| 2020-10-13 | 3 | |
| 2020-07-03 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fujifilm Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-28 | 6 |