There are a total of 6,350 bills of lading on file for Fujifilm Electronic Materials between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,350 bills of lading, 28 were within the past 30 days and 116 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,350 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,922 |
| Consignee Records | 5,703 |
| Notify Party Records | 3,336 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 28 |
| Records in Last 90 Days | 116 |
| Records in the Past Year | 538 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujifilm Electronic Materials, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujifilm Electronic Materials in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BOC GASES IRELAND LTD. | May 2026 | 7,331 | 447 |
| RINCHEM COMPANY (ISRAEL) LTD | Apr 2026 | 8,688 | 364 |
| INTEL ELECTRONICS | Apr 2026 | 803 | 162 |
| RINCHEM INC | May 2026 | 2,669 | 97 |
| SACHEM INC | May 2026 | 1,233 | 82 |
| SAMSUNG AUSTIN SEMICONDUCTOR LLC | Jul 2025 | 6,534 | 66 |
| SUN FLUORO SYSTEM CO.,LTD. | May 2026 | 169 | 49 |
| SEH AMERICA INC | May 2026 | 8,196 | 44 |
| DALIAN CIMC SPECIAL LOGISTICS EQUIP | Dec 2024 | 746 | 14 |
| TOYO GOSEI CO.,LTD. | May 2026 | 1,501 | 11 |
| SPECIALITY OPERATIONS FRANCE SAS | Mar 2026 | 11 | 8 |
| SHINY CHEMICAL INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 296 | 8 |
| HORIUCHI GARASU COMPANY,LTD. | May 2026 | 46 | 8 |
| DALIAN CIMC LOGISTICS EQUIPMENT CO. | Feb 2025 | 95 | 8 |
| FUJIFILM ULTRA PURE SOLUTIONS | Dec 2024 | 34 | 7 |
| PRAYON SWITZERLAND SA | May 2026 | 49 | 5 |
| FUJIFILM ELECTRONICS MATERIALS USA, INC | May 2026 | 142 | 5 |
| Oct 2022 | 6 | 5 | |
| INABATA & CO., LTD. | May 2026 | 3,428 | 4 |
| FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 7,802 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujifilm Electronic Materials.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIANSHENG LECHUANG ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2024 | 121 | 0 |
| FUJIASHI (CHINA) PRODUCTS, LTD | May 2026 | 215 | 4 |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,815 | 38 |
| FUJICLEAN USA, LLC | May 2026 | 1,697 | 35 |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | May 2026 | 240 | 4 |
| FUJIFILM BELGIUM NV | Apr 2026 | 507 | 14 |
| FUJIFILM BI INTERNATIONAL OPERATION | May 2025 | 1,546 | 0 |
| FUJIFILM BUSINESS INNOVATION CORP. | May 2026 | 3,306 | 165 |
| FUJIFILM CANADA INC. | May 2026 | 675 | 15 |
| FUJIFILM CORPORATION | May 2026 | 3,508 | 101 |
| FUJIFILM EUROPE B.V. | May 2026 | 1,156 | 46 |
| FUJIFILM HEALTHCARE AMERICAS CORPORATION | May 2026 | 718 | 44 |
| FUJIFILM HOLDINGS AMERICA CORPORATI | May 2026 | 416 | 7 |
| FUJIFILM IMAGING COLORANTS, INC. | May 2026 | 691 | 18 |
| FUJIFILM LOGISTICS SOLUTION VIETNAM | May 2026 | 213 | 6 |
| FUJIFILM MANUFACTURING HAI PHONG CO | May 2026 | 2,500 | 83 |
| FUJIFILM MANUFACTURING SHENZHEN COR | May 2026 | 1,942 | 66 |
| FUJIFILM MANUFACTURING USA, INC. | Jul 2025 | 3,505 | 0 |
| FUJIFILM MEDICAL SYSTEMS USA INC | Nov 2025 | 642 | 0 |
| FUJIFILM NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 7,802 | 191 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ZIMUASH4396401 | ZIMUASH395581 | 156E | House Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ASHDOD ISRAEL | 20 TBN | 26,306 LB | Pier to Pier | RINCHEM COMPANY | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | METAL (31A) IBC CONTAINING EACH EMPTY WITH RE SIDUE BUTYL ACETATES 31H1 CONTAINING EACH EMPTY WITH RESIDUE METHY L ISOBUTYL CARB... |
| 2026-05-27 | ZIMUASH4396077 | ZIMUASH199308 | 156E | House Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ASHDOD ISRAEL | 20 TBN | 22,668 LB | Pier to Pier | RINCHEM COMPANY | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | METAL (31A) IBC CONTAINING EACH EMPTY WITH RE SIDUE BUTYL ACETATES |
| 2026-05-27 | ZIMUASH4395622 | ZIMUASH199171 | 156E | House Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ASHDOD ISRAEL | 23 BOX | 13,012 LB | Pier to Pier | RINCHEM COMPANY (ISRAEL) LTD | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | X 4C1 WOODEN OVERPACK BOXES 21X STELL CANIST ER EMPTY WITH RESIDUE FLAMMABLE LIQUIDS, N.O. S. (DIMETHOXYDIMETHYLSILAN E),(DMDMOS... |
| 2026-05-27 | ZIMUASH4395480 | ZIMUASH199168 | 156E | House Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ASHDOD ISRAEL | 20 TBN | 25,215 LB | Pier to Pier | RINCHEM COMPANY | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 31H1 CONTAINING EACH EMPTY WITH RESIDUE METHY L ISOBUTYL CARBINOL METAL (31A) IBC CONTAINING EACH EMPTY WITH RE SIDUE BUTYL ACET... |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | ZIMUASH4396421 |
|---|---|
| House BOL # | ZIMUHFA395570 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 156E |
| IMO # | 9231808 |
| Vessel Name | ZIM VIRGINIA |
| Vessel Country | IL |
| Place of Receipt | HAIFA |
| Foreign Port of Lading | HAIFA ISRAEL (50801) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17099 LB |
| Weight in KG | 7,756 KG |
| Quantity | 40 TBN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU1041340 |
| Commodity Description |
31H1 CONTAINING EACH EMPTY WITH RESIDUE AMMON IUM FLUORIDE |
| Shipper Name | RINCHEM COMPANY (ISRAEL) LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIAL AREA NE'OT HOVAV |
| Address Line 2 | BE'ER SHEVA 8551600 |
| Address Line 3 | ISRAEL |
| Consignee Name | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6550 SOUTH MOUNTAIN |
| Address Line 2 | RD. MESA, AZ 85212-7988 |
| Address Line 3 | U.S.A |
| Notify Party Name | FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6550 SOUTH MOUNTAIN |
| Address Line 2 | RD. MESA, AZ 85212-7988 |
| Address Line 3 | U.S.A |
| Container Number | TCNU1041340 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A124175605 |
| Seal Number 1 | A124175605 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 31H1 CONTAINING EACH EMPTY WITH RESIDUE AMMON IUM FLUORIDE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO NUMBERS |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 3287 | 6.1 | U | 1-703- 527-3887 CHEMTREC | 000 | TOXIC LIQUID INORGANIC N O TOXIC SUBSTANCES |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 2,331 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 2,023 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 962 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 481 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 238 | 2026-05-06 |
| New York, New York | 204 | 2026-01-06 |
| Boston, Massachusetts | 61 | 2026-04-25 |
| Seattle, Washington | 20 | 2026-05-13 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2022-10-28 |
| Oakland, California | 7 | 2026-01-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 927 | 2026-05-20 |
| Haifa Israel | 843 | 2026-04-17 |
| Pusan South Korea | 547 | 2026-05-14 |
| Liverpool United Kingdom | 536 | 2023-04-28 |
| Hamble United Kingdom | 535 | 2022-08-27 |
| Ashdod Israel | 458 | 2026-04-28 |
| Tokyo Japan | 405 | 2026-05-06 |
| Rotterdam Netherlands | 397 | 2026-05-18 |
| Kobe Japan | 276 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 242 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujifilm Electronic Materials that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 6550 SOUTH MOUNTAIN RD. MESA, AZ 85212-7988 U.S.A | 2026-04-28 | 1,360 |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | MESA PRODUCTION FACILITY, 11016 E. PECOS ROAD, ARIZONA, AZ 85212, USA | 2026-04-28 | 962 |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-05-18 | 330 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-04-21 | 289 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-05-16 | 84 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-05-06 | 79 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-01-31 | 78 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2025-09-16 | 74 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-05-12 | 70 | |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | 2026-05-20 | 39 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Fujifilm Electronic Materials.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 1,525 | |
| 2026-03-19 | 8 | |
| 2026-03-19 | 5 | |
| 2026-01-29 | 20 | |
| 2025-10-24 | 2 | |
| 2025-09-16 | 62 | |
| 2025-06-20 | 17 | |
| 2025-06-05 | 18 | |
| 2025-05-23 | 7 | |
| 2025-04-08 | 10 |
Below are the top 10 email addresses on file for Fujifilm Electronic Materials.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-28 | 555 | |
| 2026-04-14 | 268 | |
| 2025-09-20 | 1 | |
| 2025-02-04 | 756 | |
| 2025-01-13 | 84 | |
| 2024-09-17 | 13 | |
| 2024-03-29 | 1 | |
| 2024-03-08 | 2 | |
| 2023-05-01 | 1 | |
| 2023-01-26 | 1 |