There are a total of 227 bills of lading on file for Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd between May 17th, 2016 and May 13th, 2026.
Of those 227 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 227 |
|---|---|
| Shipper Records | 229 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 17th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOME DECOR FACTORY INC | May 2026 | 5,398 | 120 |
| EFS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 768 | 5 |
| WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | May 2026 | 15,592 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| FUZHOU JINCAI INDUSTRIAI CO.,LTD | Sep 2023 | 386 | 0 |
| FUZHOU JINQINGYUN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 551 | 19 |
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED | May 2026 | 988 | 11 |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | May 2026 | 525 | 40 |
| FUZHOU JUMPER2 INDUSTRIAL CO., LTD. | Nov 2025 | 335 | 0 |
| FUZHOU JUNFEI IMPORT & EXPORT CO. | Mar 2026 | 278 | 3 |
| FUZHOU JUYUANFUDE TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 201 | 11 |
| FUZHOU KANGXIA FITTING MANUFACTURE | Jun 2025 | 354 | 0 |
| FUZHOU LEADERWAY IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 212 | 4 |
| FUZHOU LEWEI INTERNATIONAL TRADE CO | Sep 2022 | 122 | 0 |
| FUZHOU LIANSHENG SPORTS EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 269 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDUF3641463 | HNLTFZ264A0181 | 617N | House Bill | HNLT | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 5,150 CTN | 36,825 K | House to House | FUZHOU JINGWEI HOME DECOR | HOME DECOR FACTORY INC | HOME DECOR FACTORY INC | WOODEN PRODUCT(BOX) . . . . . . | |
| 2026-05-14 | MEDUKG703920 | HNLTFZ264A0180 | 615N | House Bill | HNLT | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 6,610 CTN | 44,758 K | House to House | FUZHOU JINGWEI HOME DECOR | HOME DECOR FACTORY INC | HOME DECOR FACTORY INC | WOODEN PRODUCT(BOX TRUNK) . . . . . . |
| 2026-05-01 | WHLC026G516698 | HNLTFZ263A0114 | E015 | House Bill | HNLT | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 3,120 CTN | 29,640 K | FUZHOU JINGWEI HOME DECOR | HOME DECOR FACTORY INC | HOME DECOR FACTORY INC | WOODEN PRODUCT TRUNK . . . . . | |
| 2026-04-23 | WHLC026G514742 | HNLTFZ263A0113 | E017 | House Bill | HNLT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,120 CTN | 30,168 K | FUZHOU JINGWEI HOME DECOR | HOME DECOR FACTORY INC | HOME DECOR FACTORY INC | WOODEN PRODUCT BOX . . . . . | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | WHLC026G523052 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTFZ264A0266 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | E006 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11400 K |
| Weight in KG | 11,400 KG |
| Quantity | 1500 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU5325807 |
| Commodity Description |
WOODEN PRODUCT(BOX) . . . . . . |
| Shipper Name | FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DAYUAN VILLAGE,GANZHE STREET,MINHOU |
| Address Line 2 | COUNTY 350100 FUZHOU FUJIAN CHINA |
| Consignee Name | HOME DECOR FACTORY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1455 S. CAMPUS AVE. #C |
| Address Line 2 | ONTARIO CA 91761 USA |
| Notify Party Name | HOME DECOR FACTORY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1455 S. CAMPUS AVE. #C |
| Address Line 2 | ONTARIO CA 91761 USA |
| Container Number | WHSU5325807 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA2070966 |
| Seal Number 1 | WHA2070966 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WOODEN PRODUCT(BOX) . . . . . . |
| Marks and Numbers 1 | FRAGILE THIS SIDE UP FROM: HOME DECOR FACTORY, INC. 1455 S. CAMPUS AVE. #C ONTARIO CA 91761 USA CARTON# __ OF __ COUNTRY OF ORIGIN: CHINA PO# STYLE#: SO02142-PCRM QTY CTN: DEPT. PRE-TICKETS: STORE READY: TO: T.J.MAXX MARSHALLS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 170 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 51 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-01-26 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 144 | 2026-05-14 |
| Fuzhou China (Mainland) | 24 | 2023-11-27 |
| Yantian China (Mainland) | 23 | 2024-05-07 |
| Jiangyin China (Mainland) | 15 | 2023-12-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2026-02-12 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2021-05-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2023-10-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2018-12-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | DAYUAN VILLAGE,GANZHE STREET, MINHOU COUNTY 350100 FUZHOU FUJIAN CHINA | 2025-09-16 | 54 |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO LTD | DAYUAN VILLAGE GANZHE STREET MINHOU COUNTY,FUZHOU FUJIAN | 2018-01-09 | 45 |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | 2024-02-27 | 24 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR | 2026-05-14 | 21 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO LTD | 2019-04-01 | 17 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | 2024-05-07 | 16 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | 2023-11-24 | 15 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO LTD | 2022-05-07 | 14 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO.,LTD | 2024-04-25 | 3 | |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO LTD | 2016-06-15 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-07-27 | 21 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fuzhou Jingwei Home Decor Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-12 | 5 |