There are a total of 130 bills of lading on file for Fuzhou Jiashu Import & Export between July 24th, 2019 and May 8th, 2026.
Of those 130 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 130 |
|---|---|
| Shipper Records | 89 |
| Consignee Records | 69 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jul 24th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Fuzhou Jiashu Import & Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Fuzhou Jiashu Import & Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WEISSER DISTRIBUTING INC | May 2026 | 2,649 | 21 |
| FUZHOU LISHENG IMPORT & EXPORT CO., LTD. | Apr 2026 | 16 | 16 |
| ANA BETH DE ALBA | Aug 2025 | 46 | 5 |
| Oct 2024 | 4 | 4 | |
| MINIMAX GROUP INC. | May 2026 | 132 | 2 |
| KUNMING JINZHI TUOBAI TRADING CO | Mar 2026 | 127 | 2 |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| LINSHU COUNTY LIPING CLOTHING PR | May 2026 | 36 | 1 |
| KUNMING DAOJUYUE TRADING CO LTD | Jul 2025 | 87 | 1 |
| JINAN BAOYUEJIA CLOTHING CO. | Mar 2025 | 16 | 1 |
| GUANGZHOU YUTENG TRADING | May 2026 | 780 | 1 |
| FOUNDATIONS DECOR, LLC | Jan 2026 | 85 | 1 |
| Aug 2025 | 3 | 1 | |
| DALIN INC | Apr 2026 | 438 | 1 |
| May 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Jiashu Import & Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| FUZHOU JINCAI INDUSTRIAI CO.,LTD | Sep 2023 | 386 | 0 |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | May 2026 | 227 | 7 |
| FUZHOU JINQINGYUN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 551 | 19 |
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED | May 2026 | 988 | 11 |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | May 2026 | 525 | 40 |
| FUZHOU JUMPER2 INDUSTRIAL CO., LTD. | Nov 2025 | 335 | 0 |
| FUZHOU JUNFEI IMPORT & EXPORT CO. | Mar 2026 | 278 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | HDMUNBOZQLE03800 | AMZDCN26ZWF6DR6R | 105E | House Bill | AMZD | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,230 CTN | 57,287 KG | Pier to Pier | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY | ||
| 2026-05-01 | EGLV143662450460 | AMZDCN26N44YWW2O | 0158E | House Bill | AMZD | 9241281 | EVER ELITE | 2026-04-30 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,830 CTN | 38,414 KG | House to House | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY | |
| 2026-04-21 | HDMUNBOZLL234700 | AMZDCN26VFPOAW77 | 611E | House Bill | AMZD | 9694529 | WIDE ALPHA | 2026-04-20 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3,800 CTN | 33,550 KG | Pier to Pier | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | FUZHOU LISHENG IMPORT & EXPORT | ACACIA TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY | |
| 2026-04-20 | HLCUNG12602RPDI8 | AMZDCN26GGBZGEW3 | 613E | House Bill | AMZD | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,460 CTN | 38,107 KG | House to House | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | EGLV143662452209 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26IMGYOCDD |
| Manifest Number | 555371 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0159E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER EAGLE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 57671 KG |
| Weight in KG | 57,671 KG |
| Quantity | 4250 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
EMCU1669111 TRHU6774873 TRHU5764485 |
| Commodity Description |
BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Shipper Name | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD 3#C305,HUAJIAN BUILDING,NO. 12,1 |
| Address Line 2 | 6 A ND18 KEJI EAST ROAD,SHANGJIE TO |
| City | FUZHOU |
| State Province | FU |
| Zip Code | 350001 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD C/O FBA 3300 HOGUM BAY RD NE |
| City | OLYMPIA |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98516 |
| Country Code | US |
| Container Number | EMCU1669111 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDUG8135 |
| Seal Number 1 | EMCDUG8135 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 2 | BAMBOO TRAY |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Container Number | TRHU6774873 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDUD5935 |
| Seal Number 1 | EMCDUD5935 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 2 | BAMBOO TRAY |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Container Number | TRHU5764485 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDUD5915 |
| Seal Number 1 | EMCDUD5915 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 1 | BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY BAMBOO TRAY |
| Additional Cargo 2 | BAMBOO TRAY |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 76 | 2026-02-19 |
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 14 | 2024-12-06 |
| Seattle, Washington | 9 | 2025-11-29 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-03-21 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2025-07-10 |
| New York, New York | 1 | 2025-04-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 76 | 2026-05-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 24 | 2025-11-04 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2025-07-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2025-04-10 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2024-03-21 |
| Fuzhou China (Mainland) | 3 | 2024-03-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2023-08-05 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2023-05-10 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2024-06-01 |
| Jiangyin China (Mainland) | 1 | 2023-11-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Jiashu Import & Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 3#C305,HUAJIAN BUILDING,NO. 12,16 AND18 KEJI EAST ROAD,SHANGJIE TOWN FUZHOU 350001 CN | 2026-03-21 | 20 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | ,L TD C O FBA 3300 HOGUM BAY RD NE OLYMPIA WA 98516 US | 2026-05-09 | 10 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 2026-02-19 | 6 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 2026-05-09 | 3 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 2026-03-21 | 1 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 2025-10-16 | 1 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | 2026-04-21 | 1 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT CO. | 2025-10-01 | 17 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT CO.,LTD | 2025-08-28 | 8 | |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT CO. | 2025-06-16 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Fuzhou Jiashu Import & Export.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-10 | 1 |